Polsko-ormiańskie rywalizacje w Europie

Zbliżający się dwumecz Lecha Poznań z Gandzasarem Kapan w I rundzie eliminacyjnej Ligi Europy sezonu 2018/2019 będzie dla Kolejorza pierwszą rywalizacją z klubem z odległej Armenii w historii. Dwie polskie drużyny miały już kiedyś okazję rywalizować z Ormianami tak samo jak kadra Polski, która raz nawet przegrała mecząc się w dodatku w Warszawie.


Armenia niepodległa od 1992 roku w europejskiej czy światowej piłce nie znaczy kompletnie nic. Kadra tego kraju nigdy nie uczestniczyła ani na Mistrzostwach Świata ani Europy. W rankingu FIFA znajduje się na 100. miejscu, a zestawieniu UEFA na 45. pozycji za Czarnogórą, Łotwą czy Litwą i bezpośrednio przed Maltą, Irlandią Północną oraz Walią.

W dotychczasowej historii los skojarzył polski klub z ekipą z Armenii tylko raz w sezonie 1995/1996. Wtedy w rundzie wstępnej Pucharu UEFA lubińskie Zagłębie zremisowało z Shirakiem Gyumri 0:0 oraz wygrało 1:0. Jeszcze gorzej poszło GKS-owi Katowice, który skompromitował się z Ormianami w tym samym sezonie, choć w Pucharze Zdobywców Pucharów. Drużyna z Górnego Śląska wygrała 2:0 z Araratem Erywań i poległa 0:2 odpadając po porażce w rzutach karnych wynikiem 2:4.

Piłkarska reprezentacja Polski też miała kiedyś problemy z Ormianami. Między innymi w 2007 roku w eliminacjach Euro 2008 kadra Armenii pokonała „biało-czerwonych” w Erywaniu rezultatem 1:0. Z kolei jesienią 2016 roku podopieczni Adama Nawałki ograli Ormian w Warszawie wynikiem 2:1 strzelając decydującego gola dopiero w 94 minucie spotkania. Bilans Polaków z Ormianami to 5-1-1, 15:4.

Choć liga w Armenii stoi na bardzo słabym poziomie, Gandzasar Kapan wydaje się być gorszy od m.in. Pelisteru Bitola, to mi wszystko w Ekstraklasie grali kiedyś ormiańscy zawodnicy. Nie tak dawno w Lechii był Levon Airapetjan, a w Jagiellonii inny obrońca Robert Arzumanjan. Przed laty w reprezentacji Polski zadebiutował nawet Vahan Gevorgyan kojarzony głównie z Wisłą Płock czy Zawiszą Bydgoszcz. Były pomocnik urodzony w Erywaniu sięgnął z tymi klubami po 3 Puchary Polski i 2 Superpuchary.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <