Warunki zgłoszeń zawodników do Ligi Europy

Niecałe 2 tygodnie zostały Lechowi Poznań do rozpoczęcia nowego sezonu 2018/2019. Kolejorz musi się w najbliższych dniach pośpieszyć z niektórymi transferami jeśli chce, aby dany zawodnik mógł zagrać w i rundzie eliminacyjnej Ligi Europy. Terminy UEFA są ściśle określone tak samo jak zasady uprawnień piłkarzy do występów w europejskich pucharach.


Żeby Kolejorz wystartował w kwalifikacjach Ligi Europy musi zgłosić piłkarzy do tych rozgrywek i to na odpowiedniej liście. W dodatku każdy klub występujący w eliminacjach ma na to określony termin i ustalając listę musi pamiętać o paru istotnych a zarazem obowiązkowych rzeczach. Na liście musi znajdować się m.in. imię oraz nazwisko gracza, a także jego narodowość, data urodzenia, numer oraz napis jaki będzie miał na koszulce. Na liście do każdego zawodnika musi być też załączona opinia lekarska wystawiona przez lekarza klubowego.

Każdy klub występujący w Lidze Europy musi przesłać do UEFA dwie listy. Listę A i listę B. Na listę A można wpisać maksymalnie 25 zawodników w tym 2 bramkarzy i aż 8 wychowanków. UEFA ustaliła zresztą specjalne kryteria mówiące jasno, kogo można uznać za wychowanka. Według Europejskiej Federacji Piłki Nożnej wychowanek to taki piłkarz, który trenował w danym klubie już od pierwszych lat swojej kariery lub mając od 15 do 21 lat. Takich zawodników w poznańskim Lechu jest wystarczająco, zatem pod tym względem Kolejorz nie będzie miał żadnych problemów z listą.

Co ciekawe jeśli Lech Poznań kupi np. nowego piłkarza, a będzie chciał go zgłosić do rozgrywek europejskich podczas gdy wcześniej wysłał już listę do UEFA – będzie mógł to uczynić przed każdą rundą i 24 godziny przed meczem. Regulamin jasno mówi, że można zgłosić 2 nowych zawodników (dotąd można było 1 piłkarza). Jeśli lista zgłoszona wcześniej do UEFA będzie już wcześniej zawierała 25 nazwisk, to kogoś będzie trzeba z niej usunąć. Jeżeli któryś z klubów nie ma w swojej kadrze 8 wychowanków wówczas może zgłosić ich mniej do rozgrywek UEFA, lecz w takiej sytuacji jego lista będzie zmniejszona.

Oprócz listy A będącej główną listą uprawniającą do występów na arenie międzynarodowej w sezonie 2018/2019 istnieje również lista B. Na niej mogą znajdować się dowolne nazwiska graczy urodzonych w dniu lub po dniu 1 stycznia 1997 roku. Lech Poznań listę uprawionych do gry w I rundzie eliminacyjnej Ligi Europy 2018/2019 musi zgłosić do 6 lipca do godziny 00:00. Tym samym Kolejorz ma już na to tylko 7 dni.


Terminy zgłoszeń piłkarzy do Ligi Europy 2018/2019:

21 czerwca (00:00) – Preeliminacje LE
6 lipca (00:00) – I runda kwal. LE
20 lipca (00:00) – II runda kwal. LE
3 sierpnia (00:00) – III runda kwal. LE
17 sierpnia (00:00) – IV runda kwal. LE
3 września (00:00) – faza grupowa LE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <2 komentarze

  1. kri$$ pisze:

    Jeśli termin zgłaszania zawodników moja 1 lipca, to za tydzień będziemy mieli info czy zarząd walczy, czy wciąż trzyma się minimalizmu. A wyznacznikiem tego będzie jakość wzmocnień składu.

  2. LECHITA Z WYSPY pisze:

    Mecz Lecha na żywo pokaże Polsat Sport.poczatek studia od godz.20.00