Sezon w niższych ligach

Miniony sezon 2017/2018 był kolejnym w którym progres zanotowało kilka uznanych polskich klubów mających w ostatnich latach problemy głównie finansowe. Ekstraklasę opuściły za to 2 drużyny grające w Niecieczy, których kibice wielu polskich zespołów przeważnie nie żałują z racji ich słabej marki w Polsce i braku fanatycznej rzeszy kibiców, którzy dodają kolorytu ligowej piłce.


W ubiegłym sezonie na zaplecze Ekstraklasy wrócił Łódzki Klub Sportowy z którym w dotychczasowej historii Lech Poznań rozegrał blisko 100 oficjalnych spotkań. W I-lidze 2018/2019 zagrają też Mistrzowie Polski sprzed wielu, wielu lat, a konkretnie Warta Poznań oraz Garbarnia Kraków. Swoją markę powoli odbudowuje wstający z kolan Widzew Łódź, który w II-lidze spotka się m.in. z Elaną Toruń, która po latach posuchy powoli pnie się w górę.

W ostatnim czasie awans do III-ligi wywalczyły natomiast takie kluby jak m.in. Chemik Bydgoszcz czy Hutnik Kraków. Polonia Bytom, którą jeszcze nie tak dawno, bo 8 lat temu Kolejorz ogrywał w drodze do Mistrzostwa Polski zajęła w swojej grupie 1. miejsce, ale nie wywalczyła awansu na 4 front. Poloniści przegrali w barażach z innym byłym ekstraklasowiczem, Ruchem Radzionków, który wyprzedził w tabeli inną uznaną markę – Szombierki Bytom, czyli klub kojarzony głównie przez starszych kibiców.

Miniony sezon 2017/2018 był również rozczarowujący dla innych, dość znanych w Polsce klubów z którymi przed laty Lech Poznań miał okazję rywalizować choćby w Ekstraklasie. Do II-ligi spadł bowiem Ruch Chorzów, który w rozgrywkach 2018/2019 zagra w niej choćby z Radomiakiem Radom czy GKS-em Bełchatów. Tylko w III-lidze pogra sobie m.in. warszawska Polonia, Motor Lublin czy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Jeszcze niżej w IV-lidze jest mający dość fanatyczną rzeszę kibiców Górnik Wałbrzych, grająca parę lat temu w I-lidze Unia Janikowo, Hetman Zamość czy Ceramika Opoczno, która kilkanaście lat temu wyeliminowała Kolejorza z Pucharu Polski. Do okręgówki spadła za to Szczakowianka Jaworzno wraz z którą Lech Poznań w sezonie 2001/2002 wywalczył awans do Ekstraklasy.

Lech Poznań w ostatnich dniach dowiedział się także, z kim w sezonie 2018/2019 zmierzy się w nowej Centralnej Lidze Juniorów U-18, która zastąpi CLJ do lat 19 podzieloną dotąd na 2 grupy. Mistrz Polski Juniorów Starszych w przyszłych rozgrywkach zagra ze Śląskiem, Pogonią, Arką, Zagłębiem i Górnikiem z grupy zachodniej oraz z Legią, Cracovią, Jagiellonią, Motorem, Koroną i Wisłą z grupy wschodniej. Stawkę 16 klubów uzupełnili jeszcze beniaminkowie CLJ – Ruch, GKS Bełchatów, Elana Toruń oraz szkółka Escolii Warszawa.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <4 komentarze

 1. Bolek pisze:

  Fajnie by było gdyby w tym roku do Ekstraklasy awansował ŁKS Łódź i Odra Opole. Do I ligi też niech awansują drużyny z większych miast i z dużą grupą kibiców – mecze po prostu będą atrakcyjniejsze. A nie jakaś Puszcza Niepołomice – Bytovia Bytów…

 2. Nostradamu pisze:

  Mieszko Gniezno, 3 siła Wielkopolski również wraca do III Ligi <3

 3. alvaro9 pisze:

  Polonia Bytom nie awansowała, przegrała w barażach z Ruchem Radzionków.

 4. JR (od 1991 r.) pisze:

  ? może uda mi się obejrzeć Naszych Juniorów w Lublinie i Warszawie (ale nie na 7egłej).