Wartość kadry Lecha ponownie wzrosła

Kadra Lecha Poznań niespełna 20 dni przed startem nowego sezonu Ekstraklasy 2018/2019 wciąż nie jest skompletowana prezentując się na papierze co najwyżej średnio. Latem z Kolejorza więcej piłkarzy odeszło niż do niego przyszło, choć trwające okienko dla naszego klubu jeszcze się nie skończyło i w najbliższych dniach do zespołu dołączy nowy napastnik.


We wtorek, 3 lipca kilkanaście dni przed startem sezonu 2018/2019 piłkarskiej Ekstraklasy fachowy serwis zajmujący się transferami, czyli Transfermarkt.de opublikował nowe wartości zawodników z polskiej ligi. Oczywiście należy mieć do nich spory dystans, gdyż wiele z nich wciąż jest z kosmosu. Niektóre wyceny są zawyżone, inne zaniżone, a jeszcze inne nawet pasują do tego, co dany zawodnik prezentował wiosną na boisku. Wartości kilku graczy Lecha Poznań tego lata podskoczyły tak samo jak wartość całej naszej kadry co można potraktować jako ciekawostke.

Transfermarkt w porównaniu z zimą wyżej wycenił Roberta Gumnego, Kamila Jóźwiaka, Tymoteusza Klupsia oraz Christiana Gytkjaera. W dół wyceny powędrowały m.in. w przypadku Thomas Rogne (z 1,1 mln euro na 750 tysięcy), Matusa Putnockiego, Volodymyra Kostevycha i Niklasa Barkrotha. Cały Lech Poznań jest teraz wyceniany na 20,63 mln euro, czyli o prawie 3 miliony euro więcej aniżeli w styczniu, choć z klubem latem pożegnali się m.in. Emir Dilaver, Oleksiy Khoblenko czy Mario Situm wyceniany do końca sezonu 2017/2018 przez Transfermarkt na 1,5 mln euro.

null

Wycena kadry Lecha Poznań poszła dzisiaj w górę, ponieważ wartość Roberta Gumnego skoczyła z 700 tysięcy na aż 5 mln euro. Rzadko kiedy na tym portalu są aż tak duże przeskoki cenowe, a zawodnika Kolejorza, który byłby wyceniany na aż tyle milionów euro jeszcze nie było. Spośród lechitów Robert Gumny z wyceną 5 milionów euro oczywiście prowadzi. Według Transfermarktu wycena Darko Jevticia wynosi 2,1 mln euro, Christiana Gytkjaera 1,75 mln euro, Pedro Tiby także 1,75 mln, Kamila Jóźwiaka 1,5 mln euro, a Macieja Makuszewskiego 1,3 miliona euro.

Według wycen fachowego niemieckiego portalu najwięcej warta jest kadra Legii Warszawa (30,75 mln euro). Za Kolejorzem plasuje się Jagiellonia, Cracovia i Wisła, lecz te drużyny mają w swoich kadrach więcej zawodników niż Lech, którzy na dodatek latem mogą odejść, więc wartość tych zespołów zmniejszy się. Szczególnie Wisły Kraków w której Carlitos jest wyceniany przez Transfermarkt na 3 mln euro podczas gdy cała kadra „Białej Gwiazdy” na 9,33 mln euro. W tej chwili Ekstraklasa 2018/2019 jest wyceniana na blisko 140 milionów, czyli o prawie 20 mln euro mniej niż w styczniu 2018 roku.

null

Według fachowego niemieckiego serwisu najwięcej warty w polskiej lidze jest Robert Gumny – 5 mln euro. Za nimi są Jarosław Niezgoda (4 mln euro), Sebastian Szymański (3 miliony), Carlitos (też 3 mln), Szymon Żurkowski (2,5 mln) oraz Darko Jetić (2,1 miliona euro). Zestawienie od razu pokazuje, że tamtejsze wyceny trzeba brać z przymrużeniem oka, choć Transfermarkt ewidentnie ceni młodych polskich piłkarzy. To nowość, bowiem przykładowo latem rok temu Jan Bednarek miał wycenę na poziomie 500 tys. euro podczas gdy został sprzedany do Anglii za sumę 6 mln euro.


Wycena kadry Lecha Poznań według Transfermarktu (w euro):

2018/2019: 20,63 mln
2017/2018: 17,73 mln
2016/2017: 15,15 mln
2015/2016: 23,90 mln
2014/2015: 17,20 mln
2013/2014: 17,05 mln
2012/2013: 15,63 mln
2011/2012: 26,03 mln
2010/2011: 26,53 mln
2009/2010: 20,65 mln
2008/2009: 15,40 mln
2007/2008: 12,53 mln
2006/2007: 10,93 mln

Wartości kadry poszczególnych klubów Ekstraklasy według Transfermarkt w ostatnich latach (w euro):

* – stan na 3 lipca 2018

2018/2019:
1. Legia 30,75 mln
2. Lech 20,63 mln
3. Jagiellonia 14,20 mln
4. Cracovia 9,55 mln

2017/2018:
1. Legia 25,98 mln
2. Lech 17,73 mln
3. Jagiellonia 13,28 mln
4. Lechia 13,03 mln

2016/2017:
1. Legia 31,20 mln
2. Lech 15,15 mln
3. Lechia 13,20 mln
4, Jagiellonia 10,90 mln

2015/2016:
1. Legia 32,45 mln
2. Lech 23,90 mln
3. Lechia 18,08 mln
4. Jagiellonia 13,04 mln

2014/2015:
1. Legia 23,55 mln
2. Lech 17,20 mln
3. Lechia 17,20 mln
4. Zawisza 12,83 mln

2013/2014:
1. Legia 24,05 mln
2. Lech 17,05 mln
3. Śląsk 15,03 mln
4. Zagłębie 14,23 mln

2012/2013:
1. Wisła 20,23 mln
2. Śląsk 20,20 mln
3. Legia 19,30 mln
4. Lech 15,63 mln

2011/2012:
1. Legia 31,45 mln
2. Lech 26,03 mln
3. Wisła 23,35 mln
4. Zagłębie 14,50 mln

2010/2011:
1. Legia 30,13 mln
2. Wisła 30,00 mln
3. Lech 26,53 mln
4. Polonia 18,70 mln

2009/2010:
1. Wisła 29,25 mln
2. Legia 28,73 mln
3. Lech 20,65 mln
4. Polonia 14,73 mln

2008/2009:
1. Wisła 26,48 mln
2. Legia 21,43 mln
3. Lech 15,40 mln
4. GKS 11,58 mln

2007/2008:
1. Wisła 27,90 mln
2. Legia 17,05 mln
3. Zagłębie 14,30 mln
4. GKS 14,00 mln

2006/2007:
1. Wisła 29,18 mln
2. Legia 23,15 mln
3. Zagłębie 11,83 mln
4. Lech 10,93 mln

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 40

 1. MaPA pisze:

  Dla mnie te wszystkie wyliczenia ,ile za kogo i na co ,nie mają żadnego znaczenia.Wiem że te tabelki niektórych kręcą a ja traktuję je jako ciekawostkę.To ile kto jest wart u mnie decyduje postawa na boisku.Zresztą doskonale funkcjonuje piłkarskie porzekadło-tyle jesteś wart ile twój ostatni mecz.

 2. John pisze:

  Nie ma co zwracać uwagi na te wyceny,wystarczy że Gumny odejdzie i kadra będzie warta tyle co wcześniej.Niezgoda 4 mln euro?Za 4 znalazł bym takich grajków 6.

 3. ArekCesar pisze:

  Nigdy nie mieliśmy w tym podanym czasie najdroższej kadry… ale 2 razy mistrz był :P
  ps. A minimum 5 ich powinno być, ale spartaczyliśmy to sami.

 4. mario pisze:

  „(…) w najbliższych dniach do zespołu dołączy nowy napastnik.” – oby, bo coś temat ucichł…

 5. mól pisze:

  Ale, chcę zauważyć, że DP i ŚO też powinien być…!

  • B_c00L pisze:

   I kto jeszcze? napadzior i szostka wystarcza do zimy. Zima po polrocznym przegladzie kadry bedziemy wiedzieli gdzie potrzebujemy kolejnego wzmocnienia i mozemy kupic jakiegos kozaka/kozakow (nie uzupelnienia) na te pozycje. Tak to powinno od tej pory wygladac. Wymieniamy co okienko jedno/dwa ogniwa pozbywajac sie tych ktorzy nie daja rady plus transfer wychodzacy i wzmacniamy sie tam gdzie potrzebujemy. Zadnych wiecej rewolucji po 4-5 na okno bo rozciagamy budzet za bardzo.

 6. sroda wlkp pisze:

  Wg mediow z Krakowa Carlitos chce isc koniecznie do Legii i jesli nic sie nie zdazy to na poczatku tygodnia przyjedzie na testy medyczne.

 7. Łukasz z Sieradza pisze:

  To samo piszą na transfery info że legia złożyła ofertę wiśle za Carlitosa a on że chce tam grać lub wrócić do Hiszpanii znowu będą się z nas smiać te kurwy z warszawy jeśli on do nich przejdzie .

  • Jacek pisze:

   A kurwa będę się śmiał

  • B_c00L pisze:

   No i niech sie smieja. Co Ci to przeszkadza? Maja wiecej kasy, graja w LM to Carlitos chce grac u nich. Nie widze w tym nic dziwnego ani tym bardziej upokarzajacego jak tu niektorzy sugeruja. Takie prawo rynku. Trzeba bylo wygrac mistrzostwo w poprzednim sezonie to by teraz Carlitos mial wieksza chec grania w Poznaniu. Proste. Zjebalismy wiec teraz cierpimy. Bedziesz wzdychal do pilkarza Legii? Wyznawal mu milosc i mowil jaki jest zajebisty? Daj mu juz spokoj i skupmy sie na kolejnym transferze do Lecha.

 8. JRZ pisze:

  ale z tym Gumnym to deczko przesadzili :)

 9. WybrzeżeKlatkiSchodowej pisze:

  Po jaką cholerę nadzieję tylko zrobili. Trza było brać tego Greka, i jeszcze jakiegoś kocura do ataku.

  • JRZ pisze:

   rozumiem ze pretensje o robienie nadziei masz do „dziennikarzy” którzy poinformowali o tym ze rozmawiamy z Wisłą i Carlitosem?

 10. kk pisze:

  Jak chce grać dla legii, to znaczy, że był chuja wart.

  • Pieprzyk pisze:

   Dlaczego chuja wart?
   Kazden jeden co nie chce grac w Lechu jest chuja wart? Bo co? Dlaczego?
   Spojrz teraz prawdzie w oczy i powiedz ile Lech ma do zaoferowania a ile Legia? Z punktu wodzenia zawodnika mu sie nie dziwię.

 11. WybrzeżeKlatkiSchodowej pisze:

  No nic ,zobaczymy tą opcje nr. 2 :)

 12. sroda wlkp pisze:

  Dlaczego chuja wart? To bylo do przewidzenia i obiektywnie jest to racjonalna decyzja.

 13. ZiomekKKs pisze:

  Powiedzmy sobie szczerze, nikt lepszy od niego do Lecha nie trafi. Jeśli nawet kto inny na papierze będzie podobny do Carlitosa to na pewno nie złapie od razu o co w naszej lidze chodzi a tu był gość który ta ligę pi prostu wciągnął i zna ja dobrze. Jeśli przyjdzie ktoś kto na prawdę będzie lepszy lub podobny obiecuje ze przeprosze i przyznam się do błędu. Obiektywnie patrząc tirowka będzie miała niestety w tym sezonie 3 bdb napastników którzy dobrze znają realia polskiego podwórka. Chociaż z drugiej strony jeśli nie miał przekonania i nie chciał to może i lepiej… ale z innej juz strony niby najemnik a w Wiśle zrobił co do niego należało. No nic trzeba się obejść smakiem.

 14. mól pisze:

  No to Carlitos pomimo, że tęczowe ścierwo zapłaci za niego mniej, idzie do niej.
  Koniec tematu.
  Dobranoc

 15. mól pisze:

  RUTKI LICZCIE DUDKI!
  PORUTA!

 16. Marecki88 pisze:

  Chciałbym aby w tym tęczowym towarzystwie zaliczył zjazd i zgubił formę

 17. inowroclawianin pisze:

  Na tą chwilę na pewno nie mamy silniejszego składu niż wiosną, a może nawet jest on słabszy. Kiepsko to wygląda.

 18. KONIN pisze:

  Dajcie spokój z tym Carlitosem skoro on tu nie chce grać to niech spada na drzewo. Pytanie jednak pozostaje jedno skoro dawalismy więcej to czy to nie wina zarządu, że marka Lech po prostu mocno osłabła.

  • Darek pisze:

   I tu jest pies pogrzebany,na markę pracuje się cały czas a niestety Rutki to zaniedbały, legia grała w LM i to jest budowanie marki zdobywała tytuły regularnie grała w LE jest znana, jak ktoś kto rządzi naszym klubem tego nie rozumie to niech się nie dziwi ze takie rzeczy jak protesty czy wybory piłkarzy by grać u konkurencji będą się dziać, a najlepiej niech da sobie spokuj,ale kupa eh trudno biednemu wiatr w oczy.

 19. W Górę SERCA pisze:

  Czylo Bjelica mial racje ze gazety pisza o leglej w samych superlatywach . Carlitos sie nic nie wypowiadal gdzie chce isc ale pismaki wiedza lepiej.

  Niewidzicie jednego oni caly czas pisza ze legla daje mniej ze carlitos chce isc tam ze Lecja daje duzo ale on niechce tutaj przyjsc.

  Jezeli on przyjdzie do Lecha to beda pisac ze legla go nie chciala za wszelka cene bo maja 11 carlitosow. Wszystko jest piekne dla leglej oni sie nie staraja za wszelka cene ale i tak pilkarz chce do niech bo sa realem, barcelona, bayernem Polski.

  • inowroclawianin pisze:

   Oni już się w tej wsi brandzluja i modlą żeby nie trafił do nas, a do nich. Pewnie dziś się wszystko wyjaśni.

  • Anonim pisze:

   Popieram w 100% – pomimo tego, że jest tam sporo błędów ort.

 20. Kibol pisze:

  Powiedzcie ile ta Fabryka płaci wszystkim żeby promować Klupsia…gość nic nie osiągnął A wszędzie to pełno……

 21. Glos pisze:

  Jevtic te 2,1 mln to wart jest moze w ciagu sezonu w 4-5 meczach, przez reszte sezonu to wart jest najwyzej 300 tys. Pazdan na tej liscie to chyba dowcip. Tego „superobronce” to juz sprzedaja od czasu ME i jakos nikt sie na to nie nabiera a podobno sam CR7 mial stracha przed tym gosciem. 4 mln za goscia po operacji korygujacej wade serca to chyba lekka przesada. Biedna ta nasza liga, zadnej gwiazdy. Kto sie tylko lekko wybije ten szybko ucieka.

 22. CzyWyMacieZgorem? pisze:

  Pomijając fakt gdzie pójdzie Carlitos.
  Od jakiegoś czasu piszę że Lech podąża ścieżką Asenalu Londyn.
  Przez złą politykę transferową, trzymanie na siłę Excela na zielono z dużym słupkowym zapasem.
  Kilkuletnie prowadzeni takiej polityki doprowadziło do tego że Lech jako zespół przestaje być atrakcyjną drużyną do gry dla dobrych piłkarzy.
  Analogiczny problem widzimy w Londynie gdzie Arsenal ma kłopoty aby kupić lub sprowadzić gwiazdy do zespołu- pomimo tego że kasa na transfery jest.

  Niestety wszytko aktualnie trzeba utrzymywać w totalnej tajemnicy. Wszystkie poważne okazje związane transferami. Z drugiej strony każdy menadżer piłkarski- gra także o kasę dla siebie jak i dla piłkarza którego reprezentuje. Więc w ich interesie jest przypuszczenie plotek do gazet aby cena skoczyła. Trudno jest się poruszać i negocjować przy takich okolicznościach.
  Niestety ostanie lata pokazują jak duży DAMAGE został zrobiony pod względem pozycji marketingowej, i atrakcyjności takiego klubu jak Lech Poznań.

  Niestety pewnych zaniedbań nie da się załatwić, naprawić w ciągu jednego okienka transferowego. Do tego dochodzi brak sponsora na nazwę stadionu. Wewnętrzne konflikty i ciągle Ci sami piłkarze w środku pola.
  Legia płaci więcej bo od X lat gra z powodzeniem w Europie. Lech od X lat systematycznie osłabia swój zespół od czasu sprzedaży Lewandowskiego.
  Piszemy o wartościach drużyn na transfermarkt…. patrzymy na liczby z przymróżeniem Oka.
  Redakcja zauważyła że legła ma 37 zawodników i każdy podchwycił temat podświadomnie wyciągnął średnią więcej warci więcej piłkarzy nie jest źle.
  Czy ktoś z was wszedł i zobaczył te składy porównał personalia. Z ciekwosci wszedłem i tak: Bramkarz Cierzniak 35 lat warty 100K poza tym 2 jakiś młodych Bramkarzy 16 lat i 20 lat wartych po 50K,
  Jacyś malolaci których pierwszy raz na oczy widzę warci pod 50K- 100K euro.
  Średnia wieku klubu poleciała w dół do 25.9 lat. Z czego mają sam nie wiem ilu innych młodych powypożyczanych do zespołów ekstraklasy z możliwością wykupienia.
  Kibice my tu się zachwycamy jakimś Carlitosem. A Nasza Akademia stoi, piłkarze odchodzą z niej definitywnie do 4 ligowych drużyn, młodzież nie jest odgrywana na poziomie ekstraklasy. Zespoły typu Wisła Płock i Korona nie licząc Jegieloni i Górnika naciskają z dużo mniejszymi budżetami. Nasz skauting – bez komentarza.
  Jest od #uja rzeczy do poprawki. Nie tylko transfery nie mamy liczb jeśli chodzi i ilość pilkarzy, nie mamy strefy buforowej w środku sezonu gdy np. Wpadną kartki lub kontuzje, dwóch środkowych pomocników jeden kontuzja drugi pauza, obrona kontuzja i nie ma jak sklecic wyjściowej jedenastki. Nie ma po kogo sięgnąć do głębokich rezerw. Legia to jest jedyny zespół w ekraklasie który ma ten komfort.

  • B_c00L pisze:

   I w ogole jakas ta Legia taka ladniejsza i fajniejsza… i caluje sie lepiej

 23. CzyWyMacieZgorem? pisze:

  @B_cool

  Tak najlepiej wstawić sarkasyczny komentarz pod moim i sprawa załatwiona.
  Nie chodzi o to że legła jest cool cacy i w ogóle super hipper…
  Chodzi o to że inne kluby ekstraklasy zrobiły pewien postęp legła zmieniła trochę sposób zarządzania transferów itd.
  A Lech dalej z planem 2020 dopóki sobie nie uświadomiły pewnych błędów i pewnych zmian które powinny zaistnieć będziemy w tym miejscu w którym jesteśmy. To tak samo jak z taktyka i organizacja gry na mecz- trzeba ja dostosować do przeciwnika nie ciągle myśleć że jest się naj naj naj…
  Kto się nie rozwija to się cofa do tyłu- przykład Argentyny Portugali Niemców Hiszpani na Mistrzostwach świata.

  • B_c00L pisze:

   Po prostu nigdy nie rozumialem tego ciaglego porownywania Lecha do Legii. Legia to zupelnie inny klub niz My. Zyja w zupelnie innym swiecie. Warszawa to dwumilionowe miasto z siedzibami wiekszosci duzych firm i mediow. Maja o wiele wiekszy potencjal marketingowy, zwlaszcza, ze wiekszosc tzw „mejwenow”, ktorzy swieca ryjem w tv i necie to kibice Legii. Wlasciciele najwiekszych portali internetowych tez. Oni moga sobie pozwolic na ryzyko bo jak jednemu sie nie uda to przyjdzie nastepny z parciem na szklo i w ta Legia zainwestuje. Zaden inny klub w Polsce nie ma takiego komfortu. Takie realia i tyle. Zamiast chciec byc jak Legia trzeba pomyslec w jaki sposob zbudowac klub, zeby nie byc jak Widzew, LKS, Polonia czy ostatnio Wisla.

 24. mól pisze:

  A Lech to golasy…???!

 25. CzyWyMacieZgorem? pisze:

  @ B_cool

  Idąc Twoim tokiem myślenia to po co w ogóle grać w piłkę. Po co chcieć się dostać do LM. Jeśli wiadomo że i tak Puchar Wygra Real Madryt albo Barcelona albo może Manchester City.

  Właśnie przez takie myślenie małostkowe myślenie jesteśmy tam gdzie jesteśmy.
  Jest ogromna liczba przykładów/zespołów z ligi czeskiej, chorwackiej gdzie z podobnymi budżetami jak Lech zespoły grają z powodzeniem w Europie, są zespoły z Kazachstanu Aremni których zaczynali się bać w eliminacjach są zespoły z Azerbejdżanu itd.
  Facet jak nie ma parcia na zwycięstwa tylko jest parcie na to aby nie zbankrutować obawa ciągle pełne gacie.
  Poza tym żebys przeczytał mój komentarz ze zrozumieniem to byś zauważył także nazwy innych zespołów które z budżetami 2razy a nawet 3 razy mniejszymi od Lecha właśnie Go dogoniły w poprzednim sezonie.
  Jeśli przes własną dumę i zacietrzewienie bolą Cię porównania do Legi to Twój personalny wybór i możesz porównywać do takich zespołów Arka Gdynia i Piast Gliwice wtedy będziesz dumny że nic nie trzeba robić i że jest cool.
  A Legi nie dogonimy bo oni są qurwa ze stolycy. Może odrazu oddajmy walkowerem Majstra za sezon 18/19.

  Zrozum chłopie mamy 2 budżet w lidze a od 2 lat jesteśmy za Jagielonia która która ka 2 razy mniejszym budżet i co roku wyprzedaje pilkarzy po dobrym sezonie gdzie robi wice i kupuje nowych.

  • B_c00L pisze:

   Zupelnie mnie nie zrozumiales. Ja tez chce duzych transferow, zwyciestw, mistrzostw! Jedyna rzecz, ktota mnie wkurza to jak ludzie pisza „a Legia to, a Legia tamto”. Legia to jest Legia wiec:
   A) Jak tak bardzo komus imponuje i jest taka wspaniala to niech idzie kibicowac Legii
   B) Legia to specyficzny klub z dwukrotnie wiekszym budzetem i wszystkim tym co idzie za byciem ukochanym klubem mediow ze stolicy

   I nie bola mnie porownania do Legii przez moja dume, mam po prostu wrazenie, ze kibice mojego ukochanego klubu maja jakis zasrany kompleks. Wszystko co Legia to takie wspaniale a My tacy do dupy. Ja nie porownuje nas do zadnego klubu. Napisalem tylko, ze nie chce zebysmy skonczyli jak kilka innych przez wydawanie kasy, ktorej nie mamy. Wlasnie dlatego, ze zdaje sobie sprawe gdzie jestesmy finansowo (czyli daleko za Legia) i nie potrzebuje udowadniac swiatu (a juz tym bardziej Legii) ze tak nie jest.

   Dla mnie Lech to jest Lech i w dupie mam co robi Legia. Ciagle plakanie za wielka, wspaniala i ogolnie lepsza od wszystkich Legia jest zenujace. Skupic sie powinnismy tam gdzie jest rozwiazanie tematu czyli na wlasnym klubie, zarzadzie, pilkarzach i trenerze. Nie chce zebysmy podejmowali decyzje, ktore moga nam zaszkodzic tylko po to zeby cos udowodnic tej wspanialej Legii i nakarmic wlasne ego.

 26. kksjanek pisze:

  Jedynym aspektem w którym mamy przewagę nad Legią jest właśnie akademia i tacy zawodnicy jak Jozwiak czy Gumny. Miejmy nadzieje, że w tym roku znów kolejnych dwóch wskoczy na wysoki poziom, może Tomczyk może Klupś. Jednak czas najwyższy to wykorzystać, niech Ci zawodnicy grają tu dłużej niż 1-2 rundy. Wiadomo, że ciężko odrzucać oferty na poziomie 6-8 mln euro, jednak jeśli już sprzedajemy za tyle wychowanka to należałoby chociaż połowę tej kwoty inwestować w 3-4 zawodników, którzy na papierze prezentują się jak Gytkjaer czy Pedro. Nasi wychowankowie to kopalnia złota, jednak w ostatnim czasie cieszyć możemy się jedynie z ich sprzedaży za duże pieniądze i ich powodzeniu w zagranicznych ligach, a nie z sukcesów osiąganych z Lechem.

Dodaj komentarz