Oko na grę: Rafał Janicki

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.


Przez wąską kadrę, system z 3 obrońcami i kontuzje w zespole Rafał Janicki był niemalże pewniakiem do gry w pierwszym składzie przeciwko Szachtiorowi. Dzisiejszy pojedynek był więc idealny do tego, aby bliżej przyjrzeć się jego postawie w ramach cyklu „Oko na grę”.

Ocena gry:

Najczęściej kiedy dany zawodnik jest przez nas baczniej obserwowany gra słabo albo co najwyżej przeciętnie. Niestety tym razem było identycznie. Rafał Janicki od pierwszych minut w roli półprawego stopera spisywał się co najwyżej przeciętnie. Szachtior na początku meczu przycisnął, ewidentnie chciał szybko strzelić gola, a Janicki gubił się wtedy tak samo jak cała, trochę przestraszona w pierwszych minutach obrona. Jeden z trzech stoperów Kolejorza niezbyt radził sobie z Ebongiem zmienionym w przerwie przez Balonovicha. To właśnie ten piłkarz zaliczył asystę przy golu na 1:0 dobrze zgrywając piłkę do Bakaja. W 54 minucie futbolówka przeleciała nad głową zagubionego Janickiego, który na dodatek pozwolił uciec Albańczykowi i nawet nie interweniował w momencie w którym napastnik Szachtiora uderzał na bramkę Kolejorza. Rafał Janicki nie popisał się też w obronie przy stałym fragmencie gry, kiedy Białorusini trafili w słupek. W końcówce 26-letni stoper Lecha mógł szybciej doprowadzić do remisu, lecz po dośrodkowaniu z rzutu rożnego źle trafił nogą w piłkę doznając przy tym urazu, który na szczęście nie okazał się poważny. Rafał Janicki nie pokazał w defensywie nic dobrego. Na dodatek obok Jasmina Buricia jest winowajcą utraty bramki strzelonej przez Bakaja. Ocena: 2.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 25

 1. Michu87 pisze:

  Niestety jego miejsce to głęboka rezerwa, a nie podstawowy skład. W każdym meczu spóźniony.

 2. Nick pisze:

  „Najczęściej kiedy dany zawodnik jest przez nas baczniej obserwowany gra słabo albo co najwyżej przeciętnie. Niestety tym razem było identycznie.”

  Tym razem jest inaczej, bo on gra przecietnie (czytaj: fatalnie) juz 4 mecz z rzedu. W Armenii, gdyby nie Buric, po jego podaniu do napastnika Gandzasaru padlby gol, ktory by nas pograzyl…

 3. F@n pisze:

  Na tego prawego środkowego trzeba kogoś dać innego. Może Kostewycz i De Marco? Może Gumny?

  • nikt pisze:

   lewonożny De Marco na półprawym i krasnal Kostevych na półlewym krótko, życzę powodzenia

  • F@n pisze:

   Jak ktoś dobry to sobie poradzi już nie przesadzajmy… gorzej od Janickiego by nje zagrali.

 4. robson pisze:

  Niestety na tę chwilę potrzeba nam nie jednego, ale nawet dwóch środkowych obrońców. Jeden solidny Rogne to za mało. W sumie nie zdziwię się, jeśli niebawem Pleśnierowicz wskoczy do pierwszego składu. Gorszy od Janickiego czy Vujadinovicia nie będzie, a przynajmniej zbierze doświadczenie które zaprocentuje w przyszłości.

 5. 07 pisze:

  Drewno jakiego pełno w Ekstraklasie. Poza wzrostem brak atutów. Szybkość, zwrotność wyprowadzanie piłki to dla Janickiego mission impossible. Całe szczęście to tylko wypożyczenie.

 6. Pawelinho pisze:

  Ten kopacz powinien wrócić do Lechii bo zwyczajnie jest słaby i nigdy nie zostać wypożyczony na tak długi okres na jaki został wypożyczony.

 7. PAWEL pisze:

  przedstawiciel zeszłorocznego zaciągu piłkarzy ,,na ilość”, wietrzenie szatni tutaj konieczne.

 8. tomasz1973 pisze:

  Kołek jakich mało! Nie da się z takich sztywniaków stworzyć zawodników do gry w systemie z 3 obrońców. Rogne jak na razie lider, ale bez kupienia kogoś zamiast Janickiego (przede wszystkim) i De Marco za daleko nie pojedziemy.

  • JR (od 1991 r.) pisze:

   Do tego ewidentny hobby-player, gość o luźnym podejściu do zawodu.

  • Pan Tehu pisze:

   Czyli nie w stronę Gdańska tylko Szczecina bo tam będzie teraz walczył Radko Mayevović.

 9. arek z Dębca pisze:

  Obok Gajosa najwiekszy hamulcowy Lecha. Szkoda, że Polacy w Lechu to obok Makiego typowi przeciętniacy. Tralka chociaż nadrabia ambicja.

 10. Bart pisze:

  Janicki nie bardzo pasuje do gry trzema obrońcami. Tu potrzeba szybkich i zwrotnych obrońców którzy dobrze operują piłką a Janicki jest przede wszystkim za wolny i za mało zwrotny. W pojedynkach 1 na 1 z dynamicznymi skrzydłowymi widać to doskonale, bo jest niemiłosiernie objeżdżany i w porównaniu z takimi skrzydłowymi wygląda jak mucha w smole. Dodatkowo, wyprowadzenie piłki nie jest jego wielkim atutem. Janicki lepiej wyglądałby w ustawieniu z czwórką obrońców, bo tam stoper nie musi tak szybko się przesuwać i schodzić do boku toczyć pojedynki ze skrzydłowymi, bo od tego jest przede wszystkim boczny obrońca.

 11. Mali87 pisze:

  Typowy przeciętniak ekstraklasowy.

 12. Pan Tehu pisze:

  A ja mam taką sobie roboczą teorię,może z tym obserwowaniem w danym meczu jest tak,że Panowie Piłkarze czytają wcześniej o tym fakcie na Waszej stronie i dodatkowo się stresują oprócz zwyczajowego stresowania…A włamał się ostatnio Pedro Tiba,bo jeszcze nie czyta po polsku lub mu nikt nie przekazał ,że będzie „obserwowan” a może właśnie przekazał.Hm…

 13. stowoda pisze:

  Ciekawe ze wszyscy tu pisza drewno i taki przychodził z Gdanska. a dalej u nas gra

 14. Kaktus pisze:

  Tacy gracze jak Janicki będą mieli pod górkę w systemie z 3 obrońcami. On powinien być najwyżej środkowym w takiej trójce, ale widocznie Ivan uznał, że Rogne przy kryciu skrzydłowych, schodzeniu i wprowadzaniu piłki byłby gorszy. Wydaje mi się, że można zamienić miejscami Rogne z Janickim w kolejnym meczu i zobaczyć jak to działa.

 15. Czlo pisze:

  Cóż… Obecnie zdecydowanie najgorszy spośród 4 defensorów (Rogne, Vuja, De Marco, Janicki). Co mecz to dużo pomyłek. Inni też się mylą, ale poziom Janickiego…

 16. Tadeo pisze:

  Jak zwykle musi coś zawodzić. Gdy mieliśmy najlepszą obronę, to szwankował atak , teraz jest odwrotnie. Czy Iwan nie widzi że do obecnego systemu kompletnie brakuje nam wykonawców?Narazie szczęście nam dopisuje ,aż strach się bać jak trafimy na bardziej wymagających przeciwników. Stałe fragmenty gry to kolejny nasz problem , czyli przed Ivanem jeszcze dużo roboty.Konieczne jeszcze jakieś wzmocnienia , myślę że trener i zarząd też te problemy widzą.

 17. kk pisze:

  Rok temu brali hurtem to i rezerwowy Lechii się trafił, a teraz trzeba za to płacić…

Dodaj komentarz