Przewaga plusów

Niedzielny mecz Lech Poznań – Zagłębie Sosnowiec był jednym z tych spotkań w trakcie ligowego sezonu w którym nie można było się potknąć. Do stolicy Wielkopolski przyjechał beniaminek, który wiosną dość niespodziewanie wywalczył awans, a jego skład na papierze prezentuje się mizernie i nie będzie niespodzianką jeśli w końcówce rozgrywek 2018/2019 LOTTO Ekstraklasy ekipa Zagłębia Sosnowiec spadnie z ligi.

Największy plus niedzielnego starcia to oczywiście wysokie, czterobramkowe zwycięstwo nad dużo słabszym piłkarsko zespołem. W ubiegłym sezonie Lech Poznań przykładowo ani razu nie wygrał z beniaminkiem Sandecją Nowy Sącz i nie strzelił jej żadnej bramki. W niedzielę Ivan Djurdjević pokazał Nenadowi Bjelicy w jaki sposób goli się tego typu drużyny i wygrywa mecze z nimi już do przerwy. Dzięki triumfowi 4:0 poznański Lech z kompletem 12 punktów i bilansem 4-0-0, 9:1 po 4. kolejkach jest samodzielnym liderem.

Kolejny plus to ofensywna gra Lecha Poznań w nowym ustawieniu 1-3-4-3. Kolejorz pierwszy raz grał w aż tak ofensywnym systemie z tak dużą liczbą ofensywnych piłkarzy w pierwszym składzie. Efekty widzieliśmy w pierwszych 45 minutach. Zagłębie nie mogło powstrzymać szybkich skrzydłowych grających na dodatek bardzo dynamicznie i wymieniających wiele podań z innymi piłkarzami z linii pomocy czy ataku. Na wysokim poziomie stała też jakość podań czy dośrodkowania z którymi przeciwnik miał wiele problemów.

W niedzielę Lech oddał 15 strzałów i 7 celnych z czego 4 znalazły drogę do siatki. Skuteczność poznaniaków stała zatem na wysokim poziomie, a przy prowadzeniu 3:0 ekipa Kolejorza nie musiała już forsować tempa. Zapewne gdyby rezultat po 45 minutach był mniej korzystny wtedy Lech stwarzałby większe zagrożenie pod bramką Dawida Kudły. Warto pamiętać, że w niedzielę udało się wygrać wysoko w składzie m.in. bez Gytkjaera czy Jevticia, który wszedł bardziej w celu rozgrzania się na parę ostatnich minut. Zmiennicy w postaci Cywki, który w lidze grał dotąd mało, Amarala czy przede wszystkim Tomczyka (1 asysta, 2 gole) wykorzystali swoją szansę w 100 procentach.

Wczoraj nie brakowało także jednego minusa. To oczywiście niepewna gra obrony, która nie radziła sobie z atakami Zagłębia głównie skrzydłami. Warto jednak podkreślić to o czym mówił Ivan Djurdjević. Według Serba nowy system ofensywny 3-4-3 w którym po zejściu Cywki i wejściu Gajosa nie było na boisku nominalnej „6” mógł mieć wpływ na to, jak wyglądała obrona. Rzeczywiście wahadłowi skupiali się wczoraj bardziej na atakach, na kreowaniu akcji z przodu niż na pomocy obrońcom. Defensywa grająca na 3 stoperów często pozostawała bez wsparcia pomocników, sama musiała sobie radzić i liczyć na interwencje Jasmina Buricia. Bośniak zagrał akurat na wysokim poziomie pewnie wyłapując 4 celne uderzenia beniaminka dzięki czemu udało się zagrać na zero z tyłu.

Plusy meczu z Zagłębiem S. 4:0