Lech w raporcie PZPN. Stadion i organizacja meczów nisko oceniana

lechW lipcu jeszcze przed startem ligowych rozgrywek 2018/2019 Polski Związek Piłki Nożnej opublikował coroczny raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego w naszym kraju za sezon 2017/2018. Raport zawiera dużo danych z rozgrywek LOTTO Ekstraklasy w tym również na temat samego Lecha Poznań. Nasz klub w raporcie za zeszłe rozgrywki ligowe wypadł bardzo słabo.


Raport publikowany przez centralę od 5 lat przed każdym nowym sezonem tradycyjnie powstał na podstawie danych z raportów delegatów meczowych PZPN. Raport za zeszły sezon 2017/2018 opublikowany kilkanaście dni temu został przygotowany przez Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN. Z raportu jasno wynika m.in. że średnia widzów na meczach Ekstraklasy spadła tak jak liczba kibiców jeżdżących na wyjazdy.

W raporcie oczywiście uwzględniony jest Lech Poznań, który zajmuje w nim różne miejsca w zależności od kategorii. Kolejorz przeważnie znajdował się jednak w drugiej ósemce poszczególnych kategorii co nie jest dobrym wynikiem. Mimo wszystko rekord frekwencji za zeszły sezon należy właśnie do naszego klubu. Mecz 30. kolejki, Lech Poznań – Górnik Zabrze obejrzało z trybun 36941 kibiców, a średnia widzów na Kolejorzu wyniosła 20697 osób na mecz. Na Bułgarską w zeszłych rozgrywkach ligowych przybyło prawie 395 tysięcy ludzi.

Słabo przez delegatów był oceniany nasz stadion i to w różnych kategoriach. Lech Poznań zajął dopiero 14. pozycję w Ekstraklasie w kategorii „depozyty” oraz „wyjścia bezpieczeństwa”. Przez PZPN równie słabo została oceniona praca kierownika ds. bezpieczeństwa, Henryka Szlachetki oraz spikera, Grzegorza Surdyka, którego głos od lat słyszymy przed każdym domowym spotkaniem Kolejorza (14. miejsca w LOTTO Ekstraklasie 2017/2018).

PZPN wysoko ocenił za to stanowisko dowodzenia na stadionie oraz warunki pracy dla mediów (3. pozycje w lidze). Według delegatów Polskiego Związku Piłki Nożnej mecze z trybun naszego obiektu ogląda się bardzo dobrze (4 wynik w Ekstraklasie 2017/2018). Nieźle wygląda też polityka informacyjna klubu w tym oficjalna witryna Kolejorza na której łatwo było znaleźć m.in. aktualne informacje o kadrze drużyny, biletach, karnetach czy inne komunikaty najbardziej potrzebne przeciętnemu kibicowi (5. pozycja w lidze).

Lech Poznań dysponuje również 6 najlepszą infrastrukturą dla kibiców niepełnosprawnych. W innych kategoriach Kolejorz wypada już dużo, dużo słabiej. Sam Stadion Miejski mieszczący się przy ulicy Bułgarskiej w ubiegłym sezonie LOTTO Ekstraklasy 2017/2018 zbierał dużo niższe noty niż podobne obiekty znajdujące się we Wrocławiu oraz w Gdańsku. Śląsk, Lechia, a także Termalika czy Korona to kluby, które w raporcie PZPN za zeszłe rozgrywki wypadły najlepiej.

Według raportu PZPN-u powstałego z danych delegatów kibice Lecha Poznań jeździli na wyjazdy najliczniej w całej lidze. W zestawieniu Fair Play piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy sezonu 2017/2018 nasz klub był na ostatnim 16. miejscu ze współczynnikiem 6,686. Wpływ na tak niską lokatę Lecha Poznań miała m.in. duża liczba kartek dla zawodników Kolejorza, a także stadionowe wydarzenia do których doszło dnia 20 maja.

Poniżej Lechowe podsumowanie raportu Polskiego Związku Piłki Nożnej za zeszły sezon 2017/2018. Kto chce przejrzeć cały, najnowszy raport PZPN-u za ubiegłe rozgrywki Ekstraklasy może zrobić to klikając -> TUTAJ


Parkingi dla kibiców
Termalica, Śląsk, Lechia
9. Lech (4,79)

Parkingi (kluby, oficjele PZPN)
Lechia, Śląsk, Termalica
9. Lech (5,00)

Infrastruktura dla kibiców niepełnosprawnych
Śląsk, Lechia, Górnik
6. Lech (5,00)

Punkty depozytowe
Termalica, Śląsk, Lechia
14. Lech (4,29)

Ciągi komunikacyjne
Termalica, Śląsk, Korona
8. Lech (4,74)

Wyjścia bezpieczeństwa
Termalica, Piast, Korona
14. Lech (4,21)

Punkty gastronomiczne
Lechia, Termalica Śląsk
8. Lech (5,11)

Stanowisko dowodzenia
Śląsk, Górnik, Lech (5,16)

Warunki pracy mediów
Śląsk, Lechia, Lech (5,16)

Toalety
Śląsk, Lechia, Jagiellonia
11. Lech (4,92)

Warunki oglądania meczów
Lechia, Śląsk, Piast
4. Lech (5,21)

Stan murawy
Korona, Jagiellonia, Legia
8. Lech (4,83)

Polityka informacyjna klubów
Termalica, Korona, Śląsk
5. Lech (5,00)

Organizacja wejścia kibiców gospodarzy
Lechia, Śląsk, Termalica
10. Lech (4,95)

Organizacja wejścia kibiców gości
Termalica, Śląsk, Arka
9. Lech (4,93)

Proaktywność stewardów
Lechia, Korona, Jagiellonia
9. Lech (4,74)

System stewardingu
Termalica, Jagiellonia, Korona
12. Lech (4,53)

Służby medyczne
Górnik, Piast, Śląsk
10. Lech (4,79)

Obsługa kibiców niepełnosprawnych
Śląsk, Piast, Górnik
7. Lech (5,00)

Współpraca podmiotów zaangażowanych w organizację meczów (policja, straż, organizator, służby medyczne)
Śląsk, Termalica, Korona
9. Lech (4,84)

Praca kierownika ds. bezpieczeństwa (w Kolejorzu Henryk Szlachetka)
Śląsk, Korona, Górnik
13. Lech (4,68)

Spiker meczowy (w Kolejorzu Grzegorz Surdyk)
Pogoń, Arka, Jagiellonia
14. Lech (4,68)

Organizacja meczów
Śląsk, Termalica, Korona
12. Lech (4,53)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 11

 1. Behemot pisze:

  Termalica musiała wypaść świetnie w raporcie: na stadionie wszędzie blisko, dróg ewakuacyjnych od groma…

 2. arek z Debca pisze:

  Ten raport to o dup….można roztrzaskać. Ciągi komunikacyjne czy ewakuacja najlepsze w Niecieczy, hehe. Co za durnie to wymyslili. Nasz ogródek na Drodze Debinskiej to by pewnie wszystkie kategorie wygrał. Z jednym mogę się zgodzić. Gastronomia na stadionie jest na bardzo niskim poziomie. Czy naprawdę w mieście przeszło pół milionowym nie można dostarczyć świeżych bułek w sobotę czy niedzielę czy załatwić jakiś zjadliwych parówek , a o wyborze przekąsek to nawet zapomnij.

 3. torreador pisze:

  Jeśli Lech z tą żenującą gastronomią jest na 8 miejscu, to nie potrafię sobie wyobrazić jak może ona wygląć poniżej tego miejsca.

 4. inowroclawianin pisze:

  Przecież na Termalice jest mało miejsc parkingowych. Trybuny mają metalowe, rozbierane, prowizorka. Na plus to ich gościnność, szybkie wejście na stadion i szybkie wyjście, czego powinna się cała liga id nich uczyć. Kiełbaski mają nienajgorsze. O co chodzi z tym spikerem? Nie wiem dlaczego tak słabo oceniono Lecha. Stadion jest duży, pojemny, mecze ogląda się w dobrych warunkach. Parkingi są duże. Stadion jest bezpieczny, jest dużo wyjść. Gastronomia zdecydowanie do poprawy, wygląd stadionu też można poprawić. Sektor dla gości pojemny. Ten raport jest jakiś mało rzetelny.

 5. PAWEL pisze:

  ze stadionu jestem dumny i może i ten raport całkiem obiektywny nie jest, ale wniosek jest jeden PRZEPŁACONY DRAMATYCZNIE OBIEKT!

  • inowroclawianin pisze:

   Przeplacony to na pewno, ktoś przecież musiał pod stołem zarobić(ludzie WSI).

 6. klaus pisze:

  Spiker i kibelki na Lechu w mojej ocenie ok. Gastronomia po 3 piwkach też mi smakuje…

 7. 07 pisze:

  Zarówno Stadion Lecha jak i Dworzec to są obiekty z których Poznań dumny być nie może. Niestety nie zmieni się to w ciągu najbliższych xx lat.

Dodaj komentarz