Wrzesień niezapomnianych meczów

Tej jesieni 3 rok z rzędu nie ma Lecha Poznań w fazie grupowej europejskich pucharów, zatem w tym roku żaden z wrześniowych meczów nie zapisze się na stałe w historii Kolejorza. W poprzednich latach właśnie w 9 miesiącu w roku Lech rozgrywał mecze o których każdy starszy kibic powinien pamiętać i zapewne będzie pamiętał latami, a młodszy kibic wiedzieć o takich spotkaniach.


Za 5 dni minie 40 lat od debiutu Lecha Poznań w europejskich pucharach, który akurat nigdy nie będzie wspominany miło. 13 września 1978 roku Kolejorz przegrał w Niemczech z Duisburgiem 0:5 i był to jeden z nielicznych meczów, który we wrześniu lechitom nie wyszedł. W innych wrześniowych spotkaniach na arenie międzynarodowej poznaniacy napisali historię, która zostanie już z nami na zawsze i o której warto przypominać dosłownie wszystkim osobom związanym z naszym klubem.

14 września 1983 roku w I rundzie PEMK „niebiesko-biali” ograli na Bułgarskiej ówczesnego Mistrza Hiszpanii, Athletic Bilbao 2:0. Tamto spotkanie z trybun śledziło aż 40 tysięcy ludzi. Rok później 19 września lechitom nie udało się zatrzymać Liverpoolu na swoim boisku. Anglicy wygrali 1:0, jednak poznaniacy na własnym obiekcie przed tysiącami kibiców nie odstawali od dużo wyżej notowanego rywala.null
null

18 września 1985 roku lechici już w Pucharze UEFA potrafili zremisować na wyjeździe z Borussią Mönchengladbach 1:1. Chociaż u siebie przegrali 0:2 i odpadli, to jednak wstydu w starciu z silnym przeciwnikiem nie przynieśli.

19 września 1990 roku Kolejorz doprowadził do sensacji. Rozbił na Bułgarskiej słynny Panathinaikos Ateny 3:0. W rewanżu I rundy Pucharu Europy, który odbył się już w październiku lechici również sprawili niespodziankę. Zwyciężyli na wyjeździe 2:1 ogrywając Greków w dwumeczu aż 5:1.


null

3 lata później, choć 15 września i już w meczu z trochę słabszym rywalem, Beitarem Jerozolima lechici także zwyciężyli na Bułgarskiej 3:0, a łącznie we wrześniowym dwumeczu z Izraelczykami triumfowali 7:2.

Na kolejne piękne wrześniowe mecze w Europie nasz klub czekał kilkanaście lat. 16 września 2010 roku poznański Lech w meczu 1. kolejki Ligi Europy zremisował na wyjeździe z Juventusem Turyn 3:3. Kolejorz prowadził w tamtym spotkaniu już 2:0, potem przegrywał 2:3, ale po cudownym golu w doliczonym czasie gry zremisował na 3:3. Hat-tricka 8 lat temu zdobył wtedy Artjoms Rudnevs. Od niedawna na YouTube dostępny jest skrót z tego meczu, który warto zobaczyć.


1. kolejka grupy A Ligi Europy 2010/2011 – czwartek, 16 września 2010, godz. 19:00
Juventus Turyn – Lech Poznań 3:3
Bramki: 45 i 50.Chiellini 68.Del Piero – 14 i 31. 90+2.Rudnevs
Żółte kartki: Melo, Sissoko – Arboleda, Peszko, Krivets, Wojtkowiak
Widzów: 12500 (1600 kibiców Lecha)
Sędzia: Wladislaw Biezborodow (Rosja)
FC Juventus: Manninger – Grygera, Legrottaglie, Chiellini, De Ceglie (45.Motta) – Krasić, Sissoko, Melo, Lanzafame (55.Pepe) – Iaquinta (79.Marchisio), Del Piero.
Rezerwowi: Storari, Motta, Bonucci, Pepe, Marchisio, Rinaudo, Giannetti.
KKS Lech: Kotorowski – Wojtkowiak, Arboleda, Djurdjević, Henriquez – Injać, Krivets – Kikut (80.Wilk), Stilić (80.Tshibamba), Peszko (73.Wichniarek) – Rudnevs.
Rezerwowi: Bieszczad, Wichniarek, Wilk, Bosacki, Gancarczyk, Tshibamba, Drygas.

Jeszcze w tym samym miesiącu, a konkretnie 30 września 2010 na otwarcie nowego stadionu Kolejorz ograł Mistrza Austrii, FC Salzburg 2:0. Tamto spotkanie zobaczył oczywiście komplet widzów, natomiast ultrasi ukazali niezapomnianą oprawę na wszystkich trybunach.

null
null
null
null
null

2. kolejka grupy A Ligi Europy 2010/2011 – czwartek, 30 września 2010, godz. 21:05
KKS Lech Poznań – FC Red Bull Salzburg 2:0 (0:0)
Bramki: 48.Arboleda 82.Peszko
Żółte kartki: Injać, Stilić, Peszko, Wichniarek – Cziomer
Sędzia: Kristinn Jakobsson (Islandia)
Widzów: 43000
KKS Lech: Burić – Wojtkowiak (53.Kiełb), Bosacki, Arboleda, Henriquez – Injać, Krivets – Kikut, Stilić, Peszko – Rudnevs (84.Wichniarek).
Rezerwowi: Kotorowski, Gancarczyk, Wichniarek, Tshibamba, Wilk, Kiełb, Drygas.
FC Salzburg: Tremmel – Schwagler, Afoabi, Sekgya, Schiemer – Leitgeb (77.Boghossian), Mendes, Cziomer (77.Wallner), Svento – Alan, Zarate (56.Jantscher).
Rezerwowi: Walke, Dudić, Wallner, Pokrivać, Jantscher, Boghossian, Augustinunsen.


> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <