Najważniejsze zasady UEFA Youth League

W środę, 3 października, o godzinie 19:00 na małym obiekcie nieopodal stadionu Olimpijskiego w Berlinie zespół juniorów starszych Lecha Poznań zagra na wyjeździe z Herthą. Rozgrywki młodzieżowej Ligi Mistrzów jak każde mają swoje zasady, który każdy klub musi przestrzegać, żeby w ogóle przystąpić do startu w UEFA Youth League 2018/2019.


Lech Poznań jako Mistrz Polski do lat 19 grę w ścieżce mistrzowskiej młodzieżowej Ligi Mistrzów rozpocznie od dwumeczu z Mistrzem Niemiec, Herthą Berlin. W razie przejścia tego rywala Kolejorz w kolejnej fazie zmierzyłby się z azerską Gabalą lub Sheriffem Tiraspol z Mołdawii. Póki co trzeba jednak skupić się na rywalizacji z Herthą do której pozostało 3 tygodnie. Kilka najważniejszych zasad obowiązujących w UEFA Youth League wyszczególniliśmy powyżej.

Maksymalnie 5 z rocznika 1999

Lech Poznań do młodzieżowej Ligi Mistrzów 2018/2019 będzie mógł zgłosić piłkarzy urodzonych w 2000 roku lub młodszych. Zgłoszonych na określonych zasadach może być też 5 zawodników z rocznika 1999. Mogą to być m.in. gracze występujący w Kolejorzu minimum przez 2 lata. Zasady UEFA pozwalają, aby przeciwko Hercie wystąpili m.in. trenujący na co dzień z pierwszym zespołem Hubert Sobol, Tymoteusz Klupś czy Wiktor Pleśnierowicz.

Do 40 piłkarzy

Lech Poznań do UEFA Youth League może zgłosić maksymalnie 40 zawodników w tym minimum 3 bramkarzy. Termin zgłoszeń kadry minął 10 września, jednak zasady UEFA w tych rozgrywkach są dość luźne, zatem dzień przed każdym meczem będzie można dopisać do listy uprawnionych dodatkowych piłkarzy.

Gol zdobyty na wyjeździe liczy się podwójnie

W UEFA Youth League identycznie jak w Lidze Mistrzów czy Lidze Europy gol zdobyty na wyjeździe liczy się podwójnie. Jeśli przykładowo Lech zremisowałby w Berlinie 1:1, a później w rewanżu wywalczył remis 0:0 to wtedy awansowałby dalej. W razie na przykład dwóch remisów 0:0 czekałaby nas dogrywka i na końcu rzuty karne.

Łatwy dostęp dla rywala

Rewanżowy mecz Lecha z Herthą odbędzie się na stadionie w Poznaniu a nie w bazie akademii we Wronkach głównie ze względu na regulacje UEFA. Trasa od lotniska do hotelu nie może być dłuższa niż 45 minut. Sam obiekt również nie może być położony dalej niż 30 minut jazdy autokarem z hotelu.

Gospodarz musi udostępnić płytę

Dzień przed meczem każdy klub będący gospodarzem musi udostępnić ekipie gości boisko do przeprowadzenia ostatnich zajęć. Nie musi to być główne boisko na którym odbędzie się dany pojedynek, ale dobrze przygotowana płyta treningowa. Gospodarz każdego spotkania musi też udostępnić swemu rywalowi szatnię w której pomieści się minimum 18 zawodników i 6 członków sztabu.

Koszty ponosi UEFA

w rozgrywkach UEFA Youth League koszty podróży na mecz wyjazdowy i zakwaterowania pokrywa UEFA. Tak jest od momentu utworzenia młodzieżowej Ligi Mistrzów. Dodatkowo przed meczami muszą być widoczne bannery UEFA oraz jej akcji – UEFA Respect.

Trzy kartki i pauza

W UEFA Youth League zawodnik, który otrzyma 3 żółte kartki będzie pauzował w 1 meczu. Kolejna pauza jest odpowiednio po 5, 7 i 9 napomnieniach. Bezpośrednia czerwona kartka to 1 mecz pauzy, jednak UEFA ma prawo zwiększyć karę.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. 07 pisze:

    Szczerze? Hertha to bardzo dobry rywal. Byłem na finale z Cracovią we Wronkach i mogę tylko wam rekomendować mecz rewanżowy. Tam piłka chodzi nieco wolniej niż w Ekstraklasie, ale chłopaki naprawdę pokazują już jakość. Gdybym mógł to wolałbym iść na mecz z Herthą niż na ligową padakę.