Już 8 lat nowego stadionu

Dziś czyli w dniu meczu z Miedzią Legnica dnia 30 września 2018 roku mija już 8 lat od sportowego otwarcia nowego stadionu Lecha Poznań mieszczącego się przy ul. Bułgarskiej 17. Kolejorz już 8 lat z większym lub mniejszym szczęściem rywalizuje na ponad 40-tysięcznym obiekcie na którym odniósł kilka niezapomnianych sukcesów, które już na zawsze zapisały się w ponad 96-letniej historii naszego klubu oraz zaliczył parę klęsk.


Jesienią 2008 roku krótko po słynnym, październikowym meczu z Austrią Wiedeń rozpoczęły się prace na stadionie przy Bułgarskiej mające na celu przebudować obiekt z myślą o Euro 2012. Tym samym wyburzono słynne na cały kraj białe jupitery w kształcie łabędzi i wzięto się za rozbiórkę wałów ziemnych. Szybko zniknęły więc dwie trybuny wzdłuż boiska, a zostały tylko dwie za bramkami otwarte odpowiednio w 2003 roku (IV trybuna) i w 2007 roku (II trybuna).

Przebudowa nowego stadionu przy Bułgarskiej trwała prawie 2 lata. Jesienią mistrzowskiego sezonu 2009/2010 lechici swoje domowe mecze musieli rozgrywać nawet we Wronkach. Nowy i 8 lat temu o tej porze najnowocześniejszy obiekt w Polsce na którym było jednak mnóstwo niedoróbek oficjalnie otwarto przy okazji koncertu Stinga. Kilka dni po nim, a konkretnie 30 września 2010 roku miało miejsce sportowe otwarcie nowej Bułgarskiej. Tego dnia Lech Poznań w obecności 43 tysięcy widzów podejmował w meczu 2. kolejki Ligi Europy 2010/2011 Mistrza Austrii, FC Salzburg. Kolejorz miał farta, że to spotkanie w ogóle doszło do skutku. Teren wokół obiektu nie był wtedy przygotowany, kilkanaście godzin przed meczem rozkładano jeszcze trawę i montowano ławki rezerwowych. Przez te wszystkie niedoróbki Austriacy nie mogli nawet przeprowadzić treningu na głównej płycie tylko musieli ćwiczyć na bocznym boisku. Ten kto był na zwycięskiej inauguracji nowego stadionu nigdy jej nie zapomni. 43 tysiące ludzi poniosło ówczesnego Mistrza Polski do wygranej 2:0 przy świetle jupiterów, pod ogromnymi, a także ciężkimi kratownicami oraz w blasku cudownej oprawy na cały stadion.2. kolejka grupy A Ligi Europy 2010/2011 – czwartek, 30 września 2010, godz. 21:05
KKS Lech Poznań – FC Red Bull Salzburg 2:0 (0:0)
Bramki: 48.Arboleda 82.Peszko
Żółte kartki: Injać, Stilić, Peszko, Wichniarek – Cziomer
Sędzia: Kristinn Jakobsson (Islandia)
Widzów: 43000
KKS Lech: Burić – Wojtkowiak (53.Kiełb), Bosacki, Arboleda, Henriquez – Injać, Krivets – Kikut, Stilić, Peszko – Rudnevs (84.Wichniarek).
Rezerwowi: Kotorowski, Gancarczyk, Wichniarek, Tshibamba, Wilk, Kiełb, Drygas.
FC Salzburg: Tremmel – Schwagler, Afoabi, Sekgya, Schiemer – Leitgeb (77.Boghossian), Mendes, Cziomer (77.Wallner), Svento – Alan, Zarate (56.Jantscher).
Rezerwowi: Walke, Dudić, Wallner, Pokrivać, Jantscher, Boghossian, Augustinunsen.Do dziś Lech Poznań na nowej Bułgarskiej, która nie ma mimo wszystko już takiego klimatu, jak stary obiekt rozegrał ponad blisko 200 oficjalnych meczów. Od września 2010 w europejskich pucharach tylko ekipy FC Basel, Fiorentiny i Genku potrafiły tutaj wygrać. Na naszym obiekcie, który od 2013 roku do czerwca 2018 zwał się Inea Stadion poległ m.in. Manchester City, Juventus Turyn (przez remis nie miał już szans na wyjście z grupy) czy Sporting Braga. W ciągu 8 lat kibice Kolejorza przychodzili na Bułgarską w różnej aurze. Lechici rywalizowali na nowym obiekcie w letnim skwarze, ulewie, a nawet w śnieżycy i temperaturze przekraczającej -20 stopni. Mowa w tym przypadku o meczu z Juventusem, którego nigdy i nikt nie zapomni czy lutego potyczce ze Śląskiem podczas której został ustanowiony nowy negatywny rekord frekwencji nowego obiektu.

Oczywiście na nowej Bułgarskiej oprócz pięknych meczów w których Lech pokonywał i to nieraz najlepsze polskie kluby w tym Legię Warszawa, Wisłę Kraków, Śląska Wrocław czy Jagiellonię Białystok nie zabrakło też słabych spotkań. To na nowym stadionie mającym już 8 lat poznaniacy nie umieli ograć Stjarnanu Gardabaer i odpadli z Ligi Europy. To także na nim zaliczyli swego czasu kilka poważnych ligowych wpadek w tym choćby z GKS-em Bełchatów, Widzewem Łódź, Podbeskidziem Bielsko-Biała czy Pogonią Szczecin, które zdobywały twierdzę Bułgarska. Swego czasu Lech nie przegrał przy Bułgarskiej przez rok, by w fazie finałowej zeszłych rozgrywek polec we wszystkich 4 domowych spotkaniach.

Mimo ostatnich pamiętnych wpadek to właśnie na nowej Bułgarskiej po raz ostatni cieszyliśmy się z mistrzowskiego tytułu, Superpucharu Polski czy po wygranej z Videotonem Fehervar w 2015 roku, która praktycznie dawała już „niebiesko-białym” awans do fazy grupowej Ligi Europy. Przez 8 lat istnienia nowej Bułgarskiej każdy kibic przeżył na nowym stadionie wiele wzlotów i upadków.


Przed 2 laty byliśmy wszyscy świadkami historycznego wydarzenia, kiedy 16 października doszło do odsłonięcia lokomotywy przed stadionem, która dumnie stoi pod naszym obiektem zdobiąc go. Poza postawieniem lokomotywy w ciągu 8 lat udało się zagospodarować wiele pomieszczeń znajdujących się w środku trybun. Choćby pod III trybuną mieści się restauracja „12”, centrum fitness „Fit for Free” czy klub muzyczny. W niedalekich planach jest muzeum Lecha Poznań na I trybunie + 2 kolejne boiska treningowe. W 2013 i 2014 roku na nowej Bułgarskiej odbyły się 2 duże koncerty muzyczne. W 2011 roku obiekt gościł imprezę Red Bull X-Fighters, w 2012 roku kadrę Irlandii, Włoch i Chorwacji podczas Mistrzostw Europy, a w 2016 roku tłumy ludzi podczas uroczystości z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Największym problemem w ciągu ostatnich 8 lat oprócz oczywiście wielu niedoróbek, fuszerek (zalania, podtopienia) była murawa. Trawa była już kilkanaście razy wymieniana. Od pewnego czasu jest wymieniana rzadziej, bowiem udało się wypracować sposób jej odpowiedniej pielęgnacji m.in. za sprawą korzystania ze specjalnych lamp solarnych.

Nazwy obiektu: Stadion Miejski, Stadion Lecha, Bułgarska, Stadion Poznań

Gospodarze obiektu: KKS Lech Poznań SA

Właściciel obiektu: Miasto Poznań

Operator obiektu: KKS Lech Poznań i Marcelin Management (od września 2011)

Adres: ul. Bułgarska 17

Pojemność: 41609 (sektor gości 1500)

Inauguracja starego stadionu: 23.08.1980 (mecz Lech Poznań – Motor Lublin 1:1)

Inauguracja nowego stadionu: 30.09.2010 (mecz Lech Poznań – FC Salzburg 2:0)

Koszt budowy nowego stadionu: 750 mln zł

Dojazd: autobusami: 45, 50, 63, 91, 240 (nocny), 251 (nocny) – tramwajami: 1, 6, 13, 15

Oświetlenie: 1960 Lx (300 lamp)

Główne boisko: 105m x 66m (płyta podgrzewana)

Boiska treningowe: cztery boiska w tym dwa pełnowymiarowe i jedno ze sztuczną, podgrzewaną murawą

Parkingi: Trzy parkingi (dwa vipowskie za I i IV trybuną) oraz jeden dla kibiców (od ul. Ptasiej)

Dodatkowe wyposażenie: Trzy kasy biletowe pod promenadami, sklep Lecha Poznań pod IV trybuną, plac zabaw za IV trybuną i namiot z lodowiskiem (czynne od listopada do marca). Pod I trybuną mieści się siłownia Fit For Free, restauracja „12” oraz klub muzyczny.

Trybuny: I trybuna (im. Teodora Anioły od boisk treningowych), II trybuna (Kocioł, trybuna fanatyków Kolejorza od strony fortu), III trybuna (im. Henryka Czapczyka od ul. Bułgarskiej), IV trybuna (im. Edmunda Białasa od ul. Ptasiej)

Dodatkowe informacje: 45 loż vipowskich, 1100 miejsc biznesowych, 266 miejsc dla niepełnosprawnych, 250 miejsc dla dziennikarzy w tym około 200 siedzisk z pulpitami. Dwa telebimy, siedem ton stali (konstrukcja dachu) oraz 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej. W okolicach stadionu znajduje się m.in. hotel, salon samochodowy, trzy sklepy spożywcze, punkt gastronomiczny, postój taksówek czy za boiskami treningowymi – Lasek Marceliński. Dodatkowo siedzibę na stadionie ma spółka m.in. Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, a pod IV trybuną znajduje się m.in. Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji czy biura Amiki.

W lipcu 2011 roku zakończyły się negocjacje w sprawie dzierżawy stadionu. Tym samym od września operatorem stadionu Miejskiego znajdującego się przy ul. Bułgarskiej 17 jest klub KKS Lech Poznań i spółka Marcelin Management. Czynsz stały oraz czynsz zmienny zależy od wpływów z dnia meczowego oraz sprzedaży praw do nazwy stadionu. Czynsz stały wynosi 3 miliony 100 tysięcy złotych rocznie. Czynsz za wpływy z dnia meczowego wynosi średnio 7,5%, natomiast czynsz z praw do nazwy stadionu 30%. W maju 2013 roku został podpisany aneks do tej umowy i operator płaci miastu mniejsze stawki niż pierwotnie było w umowie. W czerwcu nazwę stadionu wykupiła za to firma Inea z którą klub podpisał 5-letni kontrakt. W lutym 2017 roku zapadła decyzja o budowie klubowego muzeum w czerwcu, które uzupełni otwartą jesienią 2014 roku Strefę Legend.

O stadionie: Stadion poznańskiego Lecha bez wątpienia należy do najpiękniejszych obiektów sportowych w Polsce, choć przed końcem 2008 roku charakterystyczne, białe, ogromne jupitery w kształcie „łabędzi” zostały zburzone. Na stadionie w Poznaniu od lat odbywają się różnego rodzaju imprezy m.in. Stadium of Sound, a otwarcie pierwszego polskiego obiektu na Euro 2012 uświetnił koncert Stinga. Od czasu do czasu na Bułgarskiej swoje mecze rozgrywa także reprezentacja Polski. Stadion Miejski w lipcu 2006 roku przyjął natomiast uczestników Mistrzostw Europy do lat 19, zaś w czerwcu 2012 Irlandię, Włochy i Chorwację podczas Euro. Od września 2011 roku jedną z aren Euro 2012 rządzi KKS Lech Poznań i Marcelin Management.

Balon stojący zimą za stadionem:

null
null
null
null
null

Boiska treningowe przy stadionie Lecha Poznań:

Boisko ze sztuczną trawą + widok na boiska za I trybuną stadionu:

Najnowsza galeria stadionu przy ul. Bułgarskiej (12.05.2011):

Sala Legend stadionu przy ul. Bułgarskiej (03.10.2014):

Makieta stadion przy ul. Bułgarskiej 17 w Poznaniu:

Autorem makiety i zdjęć jest Przemysław Górnicki

Aktualne fotografie stadionu Miejskiego:

Archiwalne fotografie stadionu Miejskiego:


> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. zibi pisze:

    Wszystko to prawda, tylko musimy pamiętać, że właścicielem stadionu jest Miasto Poznań, które razem z Państwem Polskim wyłożyło kasę na budowę a klub czy właściwie spółka zarządzająca stadionem, jest tylko i wyłącznie jego administratorem stadionu oraz nieruchomości należących do stadionu. Rutki są właścicielami dawnego stadionu Błękitnych we Wronkach (chociaż co do tego nie mam pewności bo dokumentów nie widziałem).