Zawodnicy w obu klubach

Stosunki Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze od lat są neutralne. Między innymi dzięki temu byli w historii piłkarze, którzy występowali w obu klubach przechodząc nawet bezpośrednio z Poznania do Zabrza. Niewiele brakowało, aby latem z Zabrza do Poznania przeniósł się czołowy pomocnik Górnika, jednak do transferu ostatecznie nie doszło czego można żałować.


Tym graczem mógł być Damian Kądzior, lecz bardziej z winy naszego klubu nie doszło do tego transferu, a reprezentant Polski przeniósł się do Dinama Zagrzeb, gdzie bardzo chciał go mieć były szkoleniowiec Kolejorza, Nenad Bjelica. Aktualnie w Górniku Zabrze i w Lechu Pozna nie ma zawodnika, który występowałby w obu klubach. Do niedawna był nim 35-letni golkiper, Grzegorz Kasprzik, który mając problemy z prawem aktualnie nigdzie nie występuje. W przeszłości popularny „Kapel” z różnych względów nie wybił się przy Bułgarskiej, ale na swoim koncie i tak ma Superpuchar Polski oraz Mistrzostwo Polski wywalczone ponad 10 lat temu. Grzegorz Kasprzik bronił rzuty karne w decydującym boju o krajowy Superpuchar w Lubinie, kiedy w 2009 roku poznański Lech okazał się lepszy od Wisły Kraków.

Poza Grzegorzem Kasprzikiem sukcesy w Kolejorzu święcił m.in. 36-letni skrzydłowy, Łukasz Madej, który swego czasu grał w Górniku. Doświadczony pomocnik w „niebiesko-białych” barwach wywalczył Puchar i Superpuchar Polski w 2004 roku. Przed tą dwójką w Górniku występowali również inni piłkarze mający w przeszłości okazję występować w drużynie Kolejorza. Do takich graczy zalicza się choćby Szymon Drewniak czy Seweryn Gancarczyk, który także sięgnął wraz z Lechem Poznań po Mistrzostwo Polski. Przed nim w Zabrzu grali m.in. Błażej Telichowski, Przemysław Pitry, Jarosław Białek, Dariusz Stachowiak i Tomasz Augustyniak, a więc głównie zawodnicy, którzy piłkarsko ukształtowali się przy Bułgarskiej.

Cała wyżej wspomniana piątka miała na Roosevelta mniejsze lub większe epizody, a jeszcze przed nimi w Zabrzu występował choćby Marek Szemoński, Kazimierz Moskal oraz Jerzy Brzęczek. Obecny trener ŁKS-u Łódź i selekcjoner kadry Polski przy Bułgarskiej sięgnęli m.in. po tytuł Mistrza Polski, zatem jako byli piłkarze Górnika Zabrze zapisali się w historii Lecha Poznań. W Górniku przed laty grali też zawodnicy z Poznania, którzy barw Lecha nie reprezentowali, ale już w koszulce Olimpii czy Warty występowali. Mowa tu przede wszystkim o Adamie Stachowiaku, Adrianie Świątku czy nawet o Grzegorzu Mielcarskim. Obecny ekspert Canalu Plus co prawda z Poznania nie pochodzi, lecz występował niegdyś w Olimpii przebywając kilkanaście lat temu na testach w Lechu.

Piłkarzy Kolejorza reprezentujących Górnika mogło być oczywiście więcej gdyby nie data założenia zabrzańskiego klubu. Powstał on w 1948 roku, czyli 26 lat po Lechu Poznań, ale do tej pory byli także trenerzy Kolejorza pracujący w tej roli również w Zabrzu. Do takich postaci zalicza się Augustyn Dziwisz szkolący lechitów krótko w latach 70-tych. Wcześniej, bo w latach 50-tych w Poznaniu pracował Wilhem Lugr, który górników objął parę lat później. Trenerem „niebiesko-białych” był jeszcze Jan Urban, a więc legendarny piłkarz Górnika Zabrze święcący z nim sukcesy jako zawodnik w latach 80-tych (3 tytuły Mistrza Polski i 1 krajowy Superpuchar).

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Komentarz

  1. Expert pisze:

    Od razu po ujrzeniu tego zdjęcia przypomina się maniana urbana

Dodaj komentarz