Lech niżej w Pro Junior System

Sezon 2018/2019 to 3 rozgrywki w których obowiązuje program Pro Junior System wprowadzony 2 lata temu przez Polski Związek Piłki Nożnej. W pierwszej połowie tego roku postanowiono, że ten program nie będzie już obowiązywał w LOTTO Ekstraklasie, jednak po protestach niektórych klubów w tym m.in. Lecha Poznań chętnie stawiającego na młodzież PSJ na najwyższym froncie w naszym kraju nadal obowiązuje.


Polski Związek Piłki po raz pierwszy postanowił nagradzać rodzime kluby za stawianie na młodzież od rozgrywek 2016/2017. Najpierw w puli nagród było 10 milionów złotych, a w sezonie 2017/2018 łącznie 13 mln zł. System Pro Junior napisany we współpracy z firmą Deloitte został przedstawiony przez PZPN na początku kwietnia 2016 roku. Celem programu było finansowe nagradzanie klubów z 3 najwyższych frontów w naszym kraju za stawianie na wychowanków.

W ubiegłym sezonie punkty były przyznawane klubom za czas spędzony przez młodzieżowca na boisku w meczu ligowym. Młodzieżowiec to polski piłkarz zgłoszony do rozgrywek, który w swoim klubie spędził minimum 3 lata między 12 a 21. rokiem życia. W sezonie 2018/2019 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1998 roku lub młodszy. Żeby młody gracz był brany pod uwagę przy punktacji w tym systemie musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych. Dodatkowo PZPN przyznaje dodatkowe punkty za występy młodzieżowców w kadrach juniorskich od U-17 do U-21.

W ubiegłym sezonie 2017/2018 poznański Lech był drugi przez co otrzymał od PZPN kwotę 1 miliona złotych. Rok wcześniej Kolejorz zajął 1. miejsce w Pro Junior System zarabiając na tym programie w ciągu 2 lat prawie 3 miliony złotych. Pro Junior System według pierwotnego planu PZPN-u miał w trwających już rozgrywkach zniknąć z Ekstraklasy, ale tak się nie stało. Nadal obowiązuje on w Ekstraklasie, a także w I, II, III-lidze i IV-lidze co od sezonu 2018/2019 jest nowością.

PZPN na PSJ przeznaczył w tym sezonie 14 milionów złotych. Osobne nagrody dla klubów z Ekstraklasy finansuje spółka Ekstraklasa SA. Zwycięzca w tym sezonie otrzyma 1,6 mln złotych, drugi w tej klasyfikacji klub 1,1 mln, trzeci 0,8 mln, a czwarty najlepszy zespół dostanie pół miliona złotych nagrody. Mimo wyższych premii na razie w Pro Junior System zapunktowało tylko 10 ekstraklasowych drużyn. Jest to na razie gorszy wynik od poprzednich sezonów.

W rozgrywkach Ekstraklasy 2017/2018 w Pro Junior System ani jednego punktu nie zdobyły 4 kluby, natomiast w sezonie 2016/2017 bez punktu pozostało aż 7 drużyn. Wśród nich była Legia Warszawa, która w tej najważniejszej, sportowej tabeli sięgnęła po Mistrzostwo Polski, więc żadne pieniądze z PJS nie były jej potrzebne.

Teraz po 11. kolejkach to Legia Warszawa mając 3872 punktów prowadzi wyprzedzając Górnika Zabrze (3796), Lecha Poznań (3024) i Piasta Gliwice (2360 punktów). Na dalszych pozycjach są Pogoń Szczecin, Cracovia Kraków, Wisła Płock, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk oraz Zagłębie Sosnowiec. Pozostałe zespoły w Pro Junior System jeszcze nie zapunktowały

W liderującej Legii dobrze punktuje Sebastian Szymański. Lech powinien wkrótce awansować wyżej, gdy do Kamila Jóźwiaka dołączy rekonwalescent Robert Gumny, a więcej szans może zacząć otrzymywać m.in. Tymoteusz Klupś. Z kolei W I-lidze w czołowej trójce są na razie Wigry Suwałki, ŁKS Łódź i Odra Opole, a w II-lidze Ruch Chorzów, Rozwój Katowice oraz GKS Bełchatów.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <2 komentarze

  1. Tadeo pisze:

    Ivan tak miał stawiać na młodzież , i gdzie ta młodzież jest ? Jak narazie do drużyny nie wprowadził żadnego młodego , bo Jóźwiak, Klupś i Tomczyk grali już za Bielicy.