Bez przewagi plusów

Sobotni mecz Lecha Poznań z Koroną Kielce nie przyniósł oczekiwanej poprawy pod względem gry. Kolejorzowi udało się szczęśliwie wygrać, ale jego wiele problemów pozostało. Elementów, które szwankują wielu, wielu tygodni mimo 2 jesiennej przerwy na kadrę nadal nie udało się poprawić. Na szczęście wczoraj mimo przeciętnej dyspozycji udało się „niebiesko-białym” wyszarpać pełną pulę.

Największym plusem sobotniej potyczki z „Koroniarzami” jest oczywiście wygrana. W marnym stylu, wyszarpana, mocno zagrożona w ostatnich minutach, ale jednak dająca niezwykle ważne 3 punkty. Dzięki 2 z rzędu zwycięstwu u siebie wynikiem 2:1 poznaniacy przeskoczyli na 6. miejsce i po tym weekendzie będą tracić do lidera 3 lub 4 oczka.

Sobotnie zwycięstwo było kolejnym krokiem w kierunku wyjścia z kryzysu. Przede wszystkim Lech po jednobramkowych, szczęśliwych wygranych nad Miedzią i ŁKS-em oraz remisie w Zabrzu przy przegrywaniu 0:2 teraz znów wyszarpał zwycięstwo. Progresu w grze nie ma, lecz jest progres w osiąganiu lepszych rezultatów, które nadal utrzymują Kolejorza w realnej walce o oba trofea.

Trzecim plusem meczu z Koroną jest postawa Christiana Gytkjaera. Duńczyk od 1 minuty był bardzo aktywny, dużo biegał, walczył, starał się, dochodził do sytuacji, których nie miał za wiele, oddał 4 strzały, 2 celne i zdobył 2 bramki. W obu strzeleckich sytuacjach reprezentant Danii zachował się jak na klasowego snajpera przystało. Przy 2 golach każdy mógł zobaczyć największy atut Gytkjaera mającego w tym sezonie na swoim koncie już 11 trafień (6 w lidze).

Na tym niestety plusy meczu z Koroną kończą się, a wczoraj szło dostrzec tyle samo negatywów co pozytywów. Przede wszystkim to goście od 30 minuty zdecydowanie dominowali mając przez 4 kwadranse od 66 do 68% posiadania piłki. Rywale przyjechali osłabieni brakiem 2 podstawowych bocznych obrońców co jednak nie przeszkodziło im w prowadzeniu ofensywnej gry i to skrzydłami, a także walce o 3 punkty.

Lech długimi fragmentami (szczególnie w II połowie) nie umiał przeciwstawić się ofensywnie usposobionej Koronie, która dominowała, prowadziła grę, często zmieniała strony ataków szczególnie groźnie naciskając na bramkę poznaniaków w ostatnich minutach. „Koroniarze” zdobyli bramkę po ataku pozycyjnym, jednak najgroźniejsi byli przy okazji stałych fragmentów gry.

Lechici nie radzili sobie w defensywie nie potrafiąc powstrzymać m.in. Soriano czy Diawa, którzy w I odsłonie byli bliscy wykorzystania 2 dobrych dośrodkowań. Na problemy Kolejorza w defensywie przy rzutach wolnych czy rożnych dla rywali zwracamy uwagę już od ponad 3 miesięcy. Ten element w grze poznaniaków cały czas wygląda słabo i niemal w każdym spotkaniu pachnie golem dla przeciwnika, kiedy dany zespół wykonuje rzut wolny czy rożny.

Trzecim minusem była gra zmienników. Ivan Djurdjević w 70 minucie wprowadził Dioniego i Macieja Makuszewskiego, którzy zupełnie nic nie wnieśli do gry. Hiszpan nie umiał utrzymać się przy piłce, regularnie podejmował złe wybory, był wolny, bezużyteczny w grze ofensywnej identycznie jak mało widoczny Makuszewski będący zupełnie bez formy. W końcówce meczu trener Lecha mógł jeszcze przeprowadzić 3 zmianę, by wybić atakującą Koronę z rytmu, jednak nie zdecydował się wpuścić na boisko m.in. Gajosa, Janickiego bądź Tomasika, któremu tej jesieni zdarzało się już wchodzić na murawę na ostatnie sekundy.

Plusy meczu z Koroną 2:1