Coraz słabsze rezultaty zespołów juniorskich

Akademia Lecha Poznań jeszcze niedawno nie miała sobie równych w całym kraju. Kolejorz przewyższał rywali całą infrastrukturą, systemem szkolenia i wynikami. W tej chwili dominuje co jedynie w liczbie zawodników oddawanych na zgrupowania juniorskich reprezentacji Polski. W poszczególnych rocznikach piłkarze Lecha Poznań cały czas przeważnie stanowią większość.


Niestety z roku na rok inne akademie takich klubów jak m.in. Zagłębia Lubin czy Pogoni Szczecin powoli, powoli doganiają akademię Kolejorza mieszczącą się we Wronkach i w Popowie. W ostatnim czasie do Zagłębia oraz Pogoni przeniosło się nawet 3 młodych młodzieżowych reprezentantów Polski co już powinno być sygnałem ostrzegawczym. Lech Poznań jako 4-krotny Mistrz Polski Juniorów Młodszych z rzędu (lata 2014-2017) oraz aktualny Mistrz Polski Juniorów Starszych 2018 w ostatnich sezonach wygrał najwięcej w piłce juniorskiej zarabiając też na swoich wychowankach więcej niż dostałby za awans do Ligi Mistrzów.

Z upływem kolejnego sezonu 2018/2019 widać, że w szkoleniu młodzieży w naszym klubie coś nie gra już tak jak kiedyś. Utalentowanych piłkarzy nadających się do wprowadzenia do pierwszej drużyny na razie nie widać, a tacy zawodnicy jak Kamil Jóźwiak, Wiktor Pleśnierowicz czy Tymoteusz Klupś również ze względu na urazy tak jakby zatrzymali się w piłkarskim rozwoju. Dla Kolejorza najbardziej złą wiadomością może być to co się dzieje z „Józiem”. 20-latek od paru tygodni gra bardzo słabo, nie ma ma miejsca w podstawowym składzie kadry U-21, a w Lechu Poznań w tym sezonie zaliczył tylko 1 asystę i nie zdobył żadnej bramki.

Lech Poznań od 2014 roku nieprzerywanie jest Mistrzem Polski U-17 lub U-19, jednak póki co nic nie wskazuje na to, aby Kolejorz podtrzymał dobrą passę także pod względem wyników, które od sezonu 2016/2017 w niektórych rocznikach są coraz słabsze. Jeszcze w sezonie 2014/2015 czy 2015/2016 m.in. trampkarze starsi, orliki czy żaki dominowali na szczeblu Wielkopolskim. Lech potrafił wygrywać seryjnie nawet po kilkanaście do zera dominując w najmłodszych rocznikach. Od rozgrywek 2016/2017 jest już dużo gorzej. Prym w Wielkopolsce pod względem wyników wśród dzieci wiedzie Akademia Reissa Poznań. Lech wraz z Wartą to kluby goniące konkurencyjną akademię.

Coraz gorsze rezultaty widać przede wszystkim w rywalizacji Lecha Poznań z akademią Pogoni Szczecin, która jest największą konkurencją dla Kolejorza w zachodniej części Polski. Jak widać po poniższych statystykach w sezonie 2014/2015, 2015/2016 i 2016/2017 poznański Lech regularnie bił „Portowców”. W ubiegłym sezonie 2017/2018 w 16 spotkaniach zaliczył już dużo gorszy bilans 7-2-7. Wtedy Kolejorz potrafił ogrywać przede wszystkim AP Pogoń Szczecin. Z pierwszym składem miał już problemy przeważnie przegrywając i m.in. przez te porażki „Portowcy” w kategorii U-17 uplasowali się w tabeli przed Kolejorzem.

Ten sezon w rywalizacji z Pogonią jest jeszcze gorszy. Tylko rezerwy Lecha potrafiły dotąd pokonać szczecinian. Aktualnie Lech nie lideruje w żadnych poważnych rozgrywkach juniorskich. W CLJ U-18 jest dopiero piąty za Koroną, Zagłębiem, Legią i Pogonią. Poznaniacy do „Koroniarzy” tracą 5 oczek, ale kielczanie mają jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie. W CLJ U-17 ekipa Kolejorza jest co prawda punkt przed Pogonią, lecz i tak druga za Lechią Gdańsk. Na domiar złego blesną porażkę i to Szczecinie doznali w środę trampkarze starsi. Lech Poznań U-15 objąłby prowadzenie w swojej grupie gdyby na wyjeździe ograł lidera – FASE Szczecin. Młodzi lechici w meczu o stawkę doznali jednak sromotnej klęski przegrywając aż 2:5 przez co poznaniacy do 1. lokaty tracą już 4 punkty.


Lech kontra Pogoń w sezonie 2014/2015 (3-1-0):

Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:3 (juniorzy starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:1 (juniorzy starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 7:1 (juniorzy młodsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:5 (juniorzy młodsi)

Lech kontra Pogoń w sezonie 2015/2016 (3-1-0):

Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:0 (juniorzy starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 6:3 (juniorzy starsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:5 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 3:1 (juniorzy młodsi)

Lech kontra Pogoń w sezonie 2016/2017 (6-1-1):

Pogoń II Szczecin – Lech II Poznań 0:1 (rezerwy)
Lech II Poznań – Pogoń II Szczecin 1:0 (rezerwy)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 4:1 (juniorzy starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:0 (juniorzy starsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:4 (juniorzy młodsi)
AP Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:3 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:1 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – AP Pogoń Szczecin 2:0 (juniorzy młodsi)

Lech kontra Pogoń w sezonie 2017/2018 (7-2-7):

Pogoń II Szczecin – Lech II Poznań 1:4 (rezerwy)
Lech II Poznań – Pogoń II Szczecin 1:2 (rezerwy)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:4 (juniorzy starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:2 (juniorzy starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 5:2 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – AP Pogoń Szczecin 2:1 (juniorzy młodsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:0 (juniorzy młodsi)
AP Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:0 (juniorzy młodsi)
AP Pogoń Szczecin – Lech Poznań 0:1 (juniorzy młodsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:0 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – AP Pogoń Szczecin 2:0 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 0:2 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 4:0 (trampkarze starsi)
AP Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:1 (trampkarze starsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 3:0 (trampkarze starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 3:6 (trampkarze starsi)

Lech kontra Pogoń w sezonie 2018/2019 (1-2-3):

Lech II Poznań – Pogoń II Szczecin 2:0 (rezerwy)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 2:1 (juniorzy starsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:1 (juniorzy młodsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 2:3 (juniorzy młodsi)
Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:0 (trampkarze starsi)
Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:1 (trampkarze starsi)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <4 komentarze

 1. arek z Debca pisze:

  Wiemy, że jest coraz gorzej. Może by redakcja spróbowała dotrzeć do sedna problemu i spróbowała napisać co jest tego powodem. Jest to temat ważny. Może wiąże się to z brakiem fachowcow w sztabie szkoleniowym, oszczędzania na trenerów, konieczność płacenia sporych pieniędzy przez rodziców młodych, a może problem jest jeszcze głębszy.

  • Ostu pisze:

   A Ty sądzisz, że jak zarząd wykazuje się całkowitym brakiem profesjonalizmu przy prowadzeniu 1 drużyny to wykazał się profesjonalnym zarządzaniem akademia…?!
   I napiszę to raz jeszcze – pożegnanie w ten sposób Djuki i reakcja Tomczyka wskazuje że właśnie wbili gwóźdź do trumny akademii… I nie chce mi się już tej prostej zależności wyjaśniać…
   Kto tego nie rozumie – trudno…

  • Gorac pisze:

   No mamy nowego dyrektora akademii. Efekty zmian powoli się pojawiają. ;P

 2. kibol pisze:

  Problemem jest RU i ekipa nieudaczników….sam tam miałem syna ale w porę go zabrałem….a obiecanek jak się kończył kontrakt było tyle że sobie je nagrałem na dyktafonie…I tak było również z innymi co poodchodzili….Szota…Chodyna…(reprezentanci) No i poważny problem FF…pzdr ojciec reprezentanta U15 U16 U17..teraz innym klubie