Różne debiuty poprzednich trenerów

W niedzielę, 2 grudnia po godzinie 18:00 na ławce trenerskiej Lecha Poznań zadebiutuje nowy opiekun Kolejorza, Adam Nawałka. Dla 61-letniego szkoleniowca najbliższy wyjazd będzie szczególny, bowiem to właśnie z Krakowa pochodzi doświadczony trener, który przez wiele, wiele lat swojej sportowej kariery był związany z innym krakowskim klubem – Wisłą.

Choć Lech Poznań nie wygrał na wyjeździe od 5 sierpnia, a obiekt przy Kałuży jest dla Kolejorza bardzo, bardzo niewygodny to jednak w weekend faworytem do zwycięstwa będą „niebiesko-biali”. Jak wyglądały debiuty wybranych trenerów w ostatnich kilkunastu latach? O tym więcej poniżej.

W dość odległej przeszłości różne debiuty mieli zasłużeni szkoleniowcy dla naszego klubu tacy jak m.in. Jerzy Kopa, Wojciech Łazarek, Henryk Apostel czy Andrzej Strugarek. Kopa zadebiutował 24 października 1976 roku w przegranym wyjazdowym meczu z Pogonią Szczecin 1:2, który obejrzało aż 25 tysięcy ludzi. Natomiast w pierwszym pojedynku za Łazarka zespół Lecha w marcu 1980 roku wygrał w Poznaniu z Zawiszą Bydgoszcz 2:0, w debiucie Apostela ograł na wyjeździe GKS Jastrzębie 2:0, a w debiucie Strugarka ponownie zwyciężył GKS Jastrzębie rezultatem 3:0. Debiuty trenerów Kolejorza głównie w XXI wieku też miały swoją historię.

Czesław Michniewicz zaczął od pokonania w Pucharze Polski warszawskiej Polonii 2:1 w połowie września 2003 roku i kilka miesięcy później szkolony przez niego Lech Poznań triumfował w rozgrywkach o krajowy puchar. Co ciekawe bojem w 1/8 Pucharu Polski w tym samym sezonie na ławce trenerskiej debiutował Libor Pala, który ograł Karkonosze Jelenia Góra 3:0, jednak długo Kolejorza nie poprowadził tak samo jak jego poprzednik, Bohumil Panik, który w debiucie przegrał na Bułgarskiej z Odrą Wodzisław Śląski 2:3. Znacznie lepiej poszło za to słynnemu Bogusławowi Baniakowi. Lech Poznań pod jego wodzą pokonał na Bułgarskiej Tłoki Gorzyce 2:0 i oddalił nieco widmo degradacji do ówczesnej III-ligi. Fatalny debiut w Kolejorzu miał dla odmiany równie słynny trener jak Baniak, aczkolwiek inaczej Adolf Pinter. Austriak w starciu Pucharu Ligi przegrał z Włókniarzem Kietrz aż 2:5.

Mariusz Rumak, który pracował z Kolejorzem przez 2,5 roku w swoim debiucie 9 marca 2012 roku zremisował z Wisłą w Krakowie 0:0. Z kolei Jose Maria Bakero Escudero, któremu w Poznaniu kompletnie nie poszło miał debiut jak ze snu, bowiem prowadzony przez niego Kolejorz sensacyjnie ograł na Bułgarskiej naszpikowany gwiazdami Manchester City 3:1. Jego poprzednik Jacek Zieliński, któremu zawdzięczamy przedostatni awans do Ligi Europy, przedostatnie mistrzostwo i jeden Superpuchar Polski zaczął pracę w Lechu Poznań właśnie od zdobycia tego ostatniego trofeum. W pierwszym meczu ligowym zwyciężył za to 3:1, a w pucharowym aż 6:1. Jeszcze wcześniej trenerem Kolejorza był Franciszek Smuda, który na dzień dobry przegrał z FC Tiraspol 0:1, choć w pierwszym pojedynku ligowym po horrorze wygrał z Wisłą Płock 3:2 i ten mecz w pewnym stopniu był jego spotkaniem pokazowym.

Następny szkoleniowiec Kolejorza, Maciej Skorża, który w niespełna rok doprowadził Lecha Poznań do finału Pucharu Polski, Mistrzostwa Polski, Superpucharu Polski i fazy grupowej Ligi Europy debiut w naszym klubie miał bardzo zły. Jego zespół po wrześniowej przerwie na kadrę uległ na wyjeździe Jagiellonii Białystok 0:1. Debiut Jana Urbana po październikowej przerwie na reprezentację przed 2 laty był niewiele lepszy. Lech już w 1. minucie przegrywał z Ruchem u siebie 0:1, by po niespełna 30 minutach przegrywać 0:2. Ostatecznie zremisował 2:2 co w Poznaniu i tak odebrano jako porażkę. Kolejorz wciąż był bowiem ostatni w tabeli nie potrafiąc wygrać w lidze od lipca. Do września 2016 roku ostatnim trenerem, który debiutował w Kolejorzu w wygranym meczu ligowym był Bogusław Baniak. Dnia 7 kwietnia 2001 roku „niebiesko-biali” pokonali u siebie Tłoki Gorzyce 2:0, które szkolił wtedy… Jacek Zieliński.

Jego wynik poprawił we wrześniu przed 2 laty Nenad Bjelica (na zdjęciu). Mimo prowadzenia Pogoni Szczecin przy Bułgarskiej 1:0 to Kolejorz zwyciężył wtedy 3:1. Ostatni trener Ivan Djurdjević zwyciężył w obu debiutanckich meczach triumfując zarówno w swoim pierwszym oficjalnym spotkaniu jak i w pojedynku Ekstraklasy. W lipcu Lech Poznań ograł przy pustych trybunach Gandzasar Kapan 2:0, natomiast w lidze w 1. kolejce pokonał na wyjeździe Wisłę Płock rezultatem 2:1. Tym samym „Djuka” debiuty na ławce pierwszej drużyny Kolejorza miał bardzo udane. W jego ślady, a także Nenada Bjelicy może w niedzielę pójść Adam Nawałka. Oby tylko lepiej skończył niż dwójka jego poprzedników.