Niezła murawa w 2018 roku do sierpnia (FOTO)

Lech Poznań zakończył już rywalizację na swoim stadionie w 2018 roku. Przy Bułgarskiej rywalizował w 10 różnych miesiącach przeważnie na niezłej nawierzchni, której stan pogarszał się jednak z każdym upływającym miesiącem w drugiej połowie tego roku. Tym samym problem z murawą był nieco większy niż w poprzednich latach, kiedy wielu kibiców nawet przestało zwracać na nią uwagę.


W 2015 roku nie było żadnych problemów z murawą. Jeszcze wcześniej w 2013 czy 2014 roku problemy zaczęły się dopiero późną jesienią. W 2016 roku stan murawy wizualnie na zdjęciach był podobny do tego w 2014, a w 2017 roku trawa również prezentowała się nieźle. Obyło się przede wszystkim bez jej wymiany w czym zasługa m.in. odpowiedniej pielęgnacji.

Lech Poznań swego czasu wypracował model utrzymywania murawy w dobrym stanie choćby dzięki stałemu doświetlaniu trawy przez lampy solarne. Klub korzysta ze sztucznego naświetlania trawy właściwie przez cały rok naświetlając murawę nie tylko pod bramkami czy pod II trybuną, gdzie przez konstrukcję dachu naturalne promienie słoneczne przez sporą część roku nie dochodzą.

W 2018 roku też nie miała miejsca wymiana trawy, która do sierpnia wyglądała jeszcze przyzwoicie. Potem było już tylko gorzej. Trawa była grząska, nierówna i często była wyrywana razem z korkami piłkarzy. Wpływ na pogarszający się stan nawierzchni przy Bułgarskiej z pewnością miała impreza VW, która we wrześniu odbyła się na głównej płycie.

Podczas ostatnich 2 meczów trawa na Stadionie Miejskim nie nadawała się już do użytku. Po koncercie zaplanowanym na 27 grudnia murawa wreszcie zostanie wymieniona i to wraz z podłożem. Operacja zostanie jednak przeprowadzona zimą, więc nie wiadomo jakie później będą jej efekty. 11 maja 2019 na stadionie jeszcze w trakcie sezonu 2018/2019 odbędzie się kolejny koncert przez który trawa ponownie ucierpi.

Przez ostatnich 12 miesięcy co mecz Kolejorza u siebie wykonywaliśmy zdjęcia murawy i umieszczaliśmy je w raportach przedmeczowych. Dziś niektóre fotki z poszczególnych miesięcy zebraliśmy w jedną galerię, która ukazuje dobry stan nawierzchni na Bułgarskiej w 2017 roku.


>> Tak wyglądała murawa w 2017 roku
>> Tak wyglądała murawa w 2016 roku
>> Tak wyglądała murawa w 2015 roku
>> Tak wyglądała murawa w 2014 roku
>> Tak wyglądała murawa w 2013 roku
>> Tak wyglądała murawa w 2012 roku

Murawa na Bułgarskiej w 2018 roku:

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <6 komentarzy

 1. Sonia_Pawel pisze:

  Z prasówki i innych dalszych miejsc prawie nigdy nie będzie widać defektów na murawie. Zdjęcia z daleka nie oddają jej faktycznego statu, bo nawet tragiczna murawa pod pewnym kątem i z daleka będzie wyglądała jak dywan. Oby taka była naprawdę po nadchodzącej gruntownej zmianie.

 2. Al pisze:

  Nowa murawa będzie hybrydowa.

 3. Juliusz Cezar pisze:

  Wybudować hale i koncerty do nowej hali a stadion zostawić dla piłkarzy.

  • inowroclawianin pisze:

   No hala na pewno by się przydała, bo Poznań jest chyba jedynym miastem w Polsce z tych największych, które nie posiada porządnej hali sportowej, takiej chociaż na te 8, czy 10 000 miejsc.

 4. inowroclawianin pisze:

  To oni podczas innych imprez nie przykrywają murawy niczym? Byłem w swoim życiu na wielu stadionach i sporo koncertów oglądałem. I na tych największych w Polsce murawa podczas takich imprez była albo ściągana albo przykrywają czymś. Dlaczego tutaj nie przykrywają w takim razie?