Pomocnicy – podsumowanie jesieni

W rundzie jesiennej szansę gry od 3 trenerów w tym 1 tymczasowego otrzymało aż 12 pomocników. Runda jesienna rozgrywek 2018/2019 dla zawodników z drugiej linii była bardzo nierówna. Właściwie tylko Pedro Tiba utrzymywał równy poziom przez całą długą jesień opuszczając tylko 1 spotkanie z powodu pauzy za nadmiar żółtych kartek w eliminacjach Ligi Europy.


Jesień nie była dobrą rundą w wykonaniu skrzydłowych. Po odejściu Niklasa Barkrotha, który dostał szansę w 1 lipcowym meczu zmniejszyła się znacznie konkurencja na obu flankach. Przez większą część rundy na siłę grali zarówno Kamil Jóźwiak jak i Maciej Makuszewski. Ten pierwszy poza walką oraz robieniem wiatru nic nie pokazał. 1 asysta i 0 goli to bardzo słaby wynik. Również „Maki” nie zdobył jesienią żadnej bramki czekając na gola już prawie 13 miesięcy. Dorobek 5 asyst wydaje się być nie najgorszy, a na pewno jest lepszy od gry Macieja Makuszewskiego, który w wielu spotkaniach irytował stratami będąc też mało widoczny.

Sporą część jesieni przez kontuzję stracił natomiast Tymoteusz Klupś. 18-latek grał na początku i na końcu rundy. Po przyjściu Adama Nawałki dużo zyskał. Wykorzystał w pełni 2 szanse jakie otrzymał od 1 minuty notując gola oraz asystę w Sosnowcu. Klupś w końcówce rundy pokazał się z bardzo dobrej strony dając nadzieje na lepiej wyglądające skrzydła już w rundzie wiosennej. Być może wtedy więcej szans będzie otrzymywał też 16-letni Filip Marchwiński, który w swoim debiucie w Sosnowcu strzelił gola.

Po rundzie jesiennej na wylocie z klubu są Mihai Radut oraz Maciej Gajos, który już kilka miesięcy temu podjął decyzję o odejściu z Kolejorza rezygnując z propozycji podpisania nowego kontraktu. „Gajowy” z upływem jesieni grał coraz mniej będąc głębokim rezerwowym. Podobnie wyglądał status Raduta, który w minionej rundzie nie zanotował ani gola ani asysty. Rumun czasami nie łapał się nawet do meczowej „18” dostając wolną rękę na odejście z klubu już tej zimy.

Średnią jesień zaliczyli inni środkowi pomocnicy. Coraz starszemu Łukaszowi Trałce dużo trudniej grało się na „6”. 34-latek nie był już tak efektywny na tej pozycji, jak w ubiegłym sezonie, kiedy dodatkowo imponował liczbami. Pod koniec rundy Adama Nawałka przestawił go na „8” cofając na „6” Pedro Tibę. Portugalczyk był jedynym piłkarzem z drugiej linii, który jesienią nie zawiódł. Nie zawsze grał efektownie, ale za to bardzo efektywnie. Opuścił tylko 1 spotkanie w ramach Ligi Europy z powodu kartek. Regularnie brał na siebie ciężar rozgrywania piłki strzelając 4 gole (wszystkie na wyjazdach).

Pecha jesienią mieli Tomasz Cywka i Darko Jevtić, którym doskwierały urazy. Cywka najlepiej spisywał się w ofensywie na pozycji numer „8”. Rzucany przez Ivana Djurdjevicia na „6” oraz na prawą obronę wyglądał już dużo, dużo gorzej. Z kolei Darko Jevtić w nierównej rundzie jesiennej imponował co jedynie niezłymi liczbami. Jego optyczna gra tak dobra już nie była. Szwajcar szukał formy, próbował się odbudować co nie do końca mu się udało. Lepsze mecze z gorszymi przeplatał jeszcze Joao Amaral, który swoją dynamiką, wysokimi umiejętnościami technicznymi czy ciągiem na bramkę i tak dał Lechowi wiele jakości. Rzucany na różne pozycje zaliczył jesienią 8 goli i 4 asysty.


6. Łukasz Trałka
Mecze w lidze: 15
Mecze w LE: 4
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 21
Czas gry: 1720
Żółte kartki: 6 (3 w lidze, 1 w LE, 2 w PP)
Czerwone kartki: 0
Gole: 2
Asysty: 0

7. Maciej Gajos
Mecze w lidze: 12
Mecze w LE: 6
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 20
Czas gry: 1059
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Gole: 1
Asysty: 1

10. Darko Jevtić
Mecze w lidze: 11
Mecze w LE: 6
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 17
Czas gry: 937
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Gole: 2
Asysty: 5

17. Maciej Makuszewski
Mecze w lidze: 15
Mecze w LE: 5
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 20
Czas gry: 1535
Żółte kartki: 5 (2 w lidze, 3 w LE)
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 5

18. Mihai Radut
Mecze w lidze: 8
Mecze w LE: 4
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 14
Czas gry: 619
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

19. Tomasz Cywka
Mecze w lidze: 9
Mecze w LE: 6
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 16
Czas gry: 1239
Żółte kartki: 4 (2 w lidze, 1 w LE, 1 w PP)
Czerwone kartki: 0
Gole: 2
Asysty: 0

24. Joao Amaral
Mecze w lidze: 18
Mecze w LE: 3
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 23
Czas gry: 1599
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 0
Gole: 8
Asysty: 4

25. Pedro Tiba
Mecze w lidze: 20
Mecze w LE: 5
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 27
Czas gry: 2340
Żółte kartki: 6 (3 w lidze, 3 w LE)
Czerwone kartki: 0
Gole: 4
Asysty: 1

29. Kamil Jóźwiak
Mecze w lidze: 15
Mecze w LE: 2
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 19
Czas gry: 1194
Żółte kartki: 2 (1 w lidze, 1 w LE)
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 1

34. Tymoteusz Klupś
Mecze w lidze: 7
Mecze w LE: 0
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 8
Czas gry: 327
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 1
Asysty: 1

23. Niklas Barkroth
Mecze w lidze: 0
Mecze w LE: 1
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 1
Czas gry: 21
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

36. Filip Marchwiński
Mecze w lidze: 1
Mecze w LE: 0
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 1
Czas gry: 19
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 1
Asysty: 0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 8

 1. Ostu pisze:

  Jevtica i Makuszewskiego bym się pozbył – skoro można było Majewskiego…

  • Ekstralijczyk pisze:

   Jeśli za Jevticia miałby przyjść ktoś to jak najbardziej tak i to już zimą jeśli byłoby to możliwe.

   Niech Maki dobrze przepracuje obóz przygotowawczy i zobaczymy co będzie pokazywał na wiosnę.

 2. Pawelinho pisze:

  Amaral i Tiba zdecydowanie to piłkarze, którzy dali sporo jakości w pomocy co do reszty to raczej przynajmniej moim zdaniem grali bardzo chimerycznie. Co do Jevtić’ia jako zmiennik to całkiem dobra opcja bo widać, że temu piłkarzowi od dawna brakuje sił na całe spotkania i tak musi schodzić ok 60 minuty meczu.

 3. Siodmy majster pisze:

  Barkrotha już nie ma i bardzo dobrze . Gajos i Radut zajmują czołowe miejsca w rankingu na najbardziej irytujących graczy Kolejorza , Józiu ma niestety zatrważające wręcz staty jak na piłkarza o takim potencjale i takim stopniu ulubienia przez kibiców . Maki strzelił ostatnią kastę chyba jak Okoński kończył karierę , Jevtić jest koszmarnie chimeryczny i chorowity , Trała to gasnąca gwiazda . Cywka jest dużo lepszy niż był oceniany przez kibiców jak przychodził . Na pocieszenie powiem – dobrze ,że mamy rodaków Krystynki CR7 Jest w tej nacji coś , co sprawia ,że w gałę haratać potrafi :)

  • Ostu pisze:

   Inne szkolenia początkowe i młodzieży…
   My zamiast jakiegoś durnego narodowego modelu gry powinniśmy się skupić właśnie na tych początkowych aspektach szkolenia i zatrudnić dobrych trenerów do tey roboty – a bez finansowania narodowego trenerów i akademii tego osiągnąć się nie da…
   Niech PZPN lepiej zajmuje się takimi działaniami i wydaje na nie kasę ale nie w tak śmiesznej ilości jak obecnie – za zeszły rok było to chyba 3,5 mln na wszystkie szkółki i trenerów w Polsce… Po prostu śmieszne….

 4. Ostu pisze:

  No ale to temat na inny wątek – pewnie w śmietniku…

 5. inowroclawianin pisze:

  Ta pomoc jest póki co mocno średnia. Tiba na duży plus. Makuszewski obniżył loty, może grać dużo lepiej. Jóźwiak nie jest efektywny, Nawalka powinien z nim często rozmawiać i poprawiać te mankamenty. Klups niech się stara, Oby kontuzje go omijały to może się rozwinie. To samo Marchwinski. Tralka powinien zostać wymieniony bo lepszy już nie będzie. Gajos zaliczył zjazd w Lechu i dobrze, że odchodzi. Jevtic jest cieniem zawodnika, który tu przychodził. Może grać dużo lepiej, ale czy on sam tego chce?? Cywka jak na tego typu transfer ok, może być zmiennikiem. Fajnie że Radut odchodzi. Zagrał chyba tylko 1-2 dobre mecze przez cały pobyt tutaj, a pewnie za darmo nie gra. Ponoć w jego miejsce ma przyjść jakiś talent pierwszoligowy z Bytovii.

 6. inowroclawianin pisze:

  No i jeszcze Amaral. Grać potrafi, ale powinien być bardziej pragmatyczny. Może być jeszcze więcej pożytku z niego.