100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W czwartek, 27 grudnia 2018 roku przypada okrągła 100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie 100 lat temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli największy zwycięski zryw niepodległościowy w historii Polski. Dziś w całym regionie w tym na ulicach wielkopolskich miast i miasteczek będzie niosło się głośne „Cześć i Chwała Bohaterom!”


Wszystkie osoby czujące się Poznaniakami i Wielkopolanami zachęcamy dziś do wywieszenia flag narodowych lub powstańczych oraz przypominamy, że w czwartek w całej Wielkopolsce zawyją syreny. Wówczas zamilczmy i stańmy na chwilę, aby oddać hołd bohaterom, którzy wywalczyli niepodległość.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu w czasie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy 26 grudnia zatrzymał się w Poznaniu i wygłosił przemówienie do Polaków przed hotelem Bazar. Dzień później 27 grudnia Niemcy zaczęli napadać na Poznaniaków oraz Wielkopolan przez co doszło do zamieszek, a później do walk.

Powstańcy Wielkopolscy dość szybko opanowali większą część Prowincji Poznańskiej i dzięki zwycięstwu ta została przyłączona do Rzeczypospolitej Polskiej. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Przydatne linki:

>> Powstanie Wielkopolskie
>> 27grudnia.pl
>> PowstanieWielkopolskie.pl

null
null
null
null

Tak było 2 i 3 lata temu:


99. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

98. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

97. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

95. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

93. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

92. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 59

 1. Pawelinho pisze:

  Jedno z nielicznych zwycięskich powstań jakie miały miejsce w naszej trudnej historii.

 2. aaafyrtel pisze:

  w sieci jest zdjęcie Jana Rzepy, dziarskiego a krzepkiego staruszka z poczuciem spełnienia na twarzy dzierżącego szablę w dłoni, ponadstulatka, który nie tak dawno temu odszedł do Stwórcy jako najstarszy Powstaniec…

 3. J5 pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!!!

 4. arek z Debca pisze:

  Spotykamy się dziś o 16:00 pod hotelem Bazar. Cześć i Chwała Bohaterom!

 5. leftt pisze:

  Chwała Bohaterom! Także mojemu Dziadkowi, z którego jestem dumny! Niech każdy uczci Powstańców tak, jak potrafi najlepiej.

 6. aaafyrtel pisze:

  jak historia to historia… ciekawi mnie, czy wiara wie, kto wykonał manewr znad wieprza w 1920, notabene roku powstania naszej eki… otóż dywizje wielkopolska i pomorska rodem z Powstania i górska…

 7. Rafal82 pisze:

  Jedno z najbardziej zapomnianych Powstań w naszej historii a szkoda. Pamiętajmy i przekazujmy młodym pokoleniom Naszą trudną historię.Cześć i Chwała Bohaterom!!!!

  • Pawelinho pisze:

   Na szczęście trochę się to zmienia i nawet media ogólnopolskie zaczynają o nim mówić.

 8. MARCINzKALISZA pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!!!

 9. Ostu pisze:

  A tv po raz pierwszy poświęca dużo czasu na informacje o jedynym, zwycięskim powstaniu w naszej historii…
  Może dlatego że i premier i prezydent będą – ciekawe swoją drogą co chcą ugrać, skoro przez tyle lat zapominali o nas poznaniakach….

  • olos777 pisze:

   Dlaczego przez tyle lat zapominano o powstaniu WLKP?Dlatego,że to właśnie Poznań i Wielkopolska!Sól w oku warszawy i wszystkich od Konina na wschód!Lepiej onanizować się powstaniem warszawskim i jak to heroicznie walczyli i tylko zły moskal nie przyszedł z pomocą!Już w 1918r Piłsudski chciał nas sprzedać za tereny wschodnie bo marzyła mu się wielka unia z Białorusią,Litwą i tfu ukrainą(celowo z małej)Dlatego moja Śp.prababcia zawsze śpiewała
   -my pierwsza brygada Piłsudskiego dziada………
   Dlatego też na Śląsku wybuchły powstania.
   Podobnie ma się to do górali,którymi szczerze pogardzam bo mało kto pamięta,że w 39r. Wacław Krzeptowski w imieniu „narodu góralskiego” powitał Hansa Franka słowami:”Mój drogi przyjacielu,dwadzieścia lat jęczeliśmy pod polskim panowaniem,a teraz wracamy pod skrzydła wielkiego narodu niemieckiego”

  • aaafyrtel pisze:

   olosie777 krzeptowski naturalnie zdrajca, na którym AK wykonało wyrok, jakich pełno u nas niezależnie od regionu i okresu historycznego… u nas był taki krzysztof opaliński, jego czyn rozłożył Rzeczpospolitą na amen…

 10. kilo82 pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!

 11. robson pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!

 12. kibic007 pisze:

  Pamięć i wdzięczność!
  Cześć i Chwała Bohaterom!

 13. Siodmy majster pisze:

  Media raczyły wreszcie zauważyć nasze powstanie bo przypada setna rocznica tego wydarzenia . Ciekawe jak to będzie za rok ? My Polacy mamy niestety tendencje do upamiętniania honorowych klęsk . Wszyscy uczestnicy polskich powstań narodowych z XVIII i XIX wieku , powstań śląskich i Powstania Warszawskiego są mi bliscy , uważam tych ludzi za wspaniałych ,za niedościgły wzór patriotyzmu i odwagi ale domagam się także szacunku i uznania dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego .Rocznica naszego zwycięskiego zrywu powinna być koniecznie corocznym świętem o zasięgu państwowym , a nie tylko lokalnym .

  • MaPA pisze:

   To zainteresowanie mediów wynika nie z woli upamiętnienia zwycięskiego powstania,tylko z powodu obecności prezydenta i premiera.Ci dwaj politycy przyjechali do Poznania tylko dlatego że to 100 rocznica.A także z powodu przyszłorocznych wyborów.Po prostu robią sobie PR.

 14. Didavi pisze:

  Bycie kibicem Lecha zobowiązuje. Nie jestem z Poznania, nie jestem z Wielkopolski, ale byłem dzisiaj postawić dwa znicze, niebieski i biały na grobie Powstańców Wielkopolskich w moim mieście i robię tak od kilku lat, a także w dniu Wszystkich Świętych, by okazać pamięć, bo bycie Lechitą, to coś więcej niż liga i mecze. Bez poświęcenia tych ludzi, nie byłoby Polski i nie byłoby też Lecha. Cześć i Chwała Bohaterom!

 15. kibol z IV pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom !

 16. J5 pisze:

  Miałem wielki zaszczyt być dziś na Placu Wolności i brać udział w uroczystościach 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego . Pięknie wyglądały zapalone race na cześć naszych Bohaterów. Cześć i Chwała

 17. Kumoter pisze:

  Przy okazji upamiętnienia Powstańców Wielkopolskich i setnej rocznicy Powstania, warto też pamiętać o armii, która uformowała się na terenie Wielkopolski w wyniku działań powstańczych w liczbie ponad 100 tys. żołnierzy i która odegrała niebagatelną rolę w późniejszych walkach z bolszewikami. Część i chwała Bohaterom!

  • inowroclawianin pisze:

   Dokładnie, mój pradziadek bił potem bolszewików jak również brat mojej prababci. Obaj wcześniej walczyli w Powstaniu Wielkopolskim.

  • leftt pisze:

   Tak na marginesie – uważam, że 15 sierpnia powinien być świętem i dniem wolnym w całej Europie, bo Zachód nie ma pojęcia, przed czym został wtedy uratowany i wdepnięcia w co uniknął. Po czymś takim cała Europa nie podniosłaby się do dzisiaj. Ale te zjeby wolą kłaść kwiatki pod pomnikami Marksa i Lenina. Nawiasem mówiąc, każdy porządny człowiek powinien potraktować te pomniki przy pomocy młotka. Temat jest mi tym bliższy, że brat mojego dziadka zginął w sierpniu 1920.

  • arek z Debca pisze:

   Left, mnóstwo ludzi na Zachodzie nie ma pojęcia o tym czym był komunizm. A ich tzw elity to właśnie neomarksisci, którzy marzą o wielkim komunistycznym kołchozie. Wszystkie rewolucje włącznie z faszyzmem były budowane na naukach Marksa. Teraz dążą do tego przywódcy Unii. Dla ich przodków 15 sierpnia i Cud nad Wisłą to była raczej klęska niż zbawienie.

  • Siodmy majster pisze:

   @leftt-Ty jak zawsze w sedno. Naprawdę Cię lubię ,a teraz jeszcze po raz kolejny udowadniasz ,że poglądy na komunę i Rosję masz identyczne jak ja . Ignorancja Zachodu jest porażająca bo on nigdy nie zaznał sąsiedztwa z Rosją i nie ma pojęcia ,że każda jej mutacja czyli Rosja carska , komunistyczna czy putinowska to najbardziej krwiożercze państwo w dziejach ludzkości . Najbardziej potworne ,zaborcze ,żądne podbojów , zniewalania , niszczenia i gwałtu państwo na Ziemi . III Rzesza trwała w swym koszmarnym kształcie zaledwie 12 lat więc jej „wyczyny” bledną wobec kilkusetletniej „działalności ” ruskich potworów.

  • aaafyrtel pisze:

   Siodmy… ja się z tym nie mogę zgodzić… prawdą jest, że celem zarówno szkiebrów, jak i ruskich jest zniszczenie tradycyjnej polskości, jednak oni robią to różnymi metodami… zobacz straty ludnościowe podczas ostatniej wojny z rak niemców i sowietów… niemcy biją sowietów w tym na głowę… jednak sowieci byli bardziej subtelni, szkiebry chciały zniszczyć nas biologicznie, sowieci ideologicznie… jednak zachowanie życia, to zachowanie życia, czyż nie?!

  • leftt pisze:

   Sowieci subtelni? Bzdura! Chcieli nas zniszczyć ideologicznie tylko dlatego, że fizycznie za bardzo im się to nie opłacało. Ofiar w ludziach stalinizm pochłonął dużo więcej niż nazizm. W ogóle Hitler był przy Stalinie amatorem. Napisałem poprzednio, że Europa powinna czcić 15 sierpnia. Mniejszymi literami i zdecydowanie bez dumy napiszę, że 22 czerwca też, tyle że tu nie ma bohaterów pozytywnych. Bo wtedy na szczęście Hitler uderzył pierwszy. Wyprzedził uderzenie szykującego się do wojny ofensywnej Stalina o jakieś dwa tygodnie.
   Cała ruska polityka zawsze była oparta na przemocy i na kłamstwie. Ale nie na subtelnym kłamstwie tylko na bezczelnym. Złapią cię za rękę? Mów, że to nie twoja ręka. Żadnej subtelności tu nie ma i nie będzie.

  • aaafyrtel pisze:

   lefttcie… to prawda, że stalinizm ma więcej ofiar niż hitleryzm, wynika to pewnikiem z czasu trwania tych zwyrodnień… ja jednak mówię nie ogólnie, a o naszym kraju, tu szkiebry biją ruskich na głowę… poza tym zastanów się, nie byłoby masowego Powstania, gdzie ponad sto tysięcy młodych ludzi w nim uczestniczyło, gdyby uważali, że szkiebry są spoko… uważali, że spoko nie są, mieli rację, czyż nie?!

  • J5 pisze:

   Mamy wroga zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. I kacapy i szkiebry są po jednych bejmach, i tak samo ich należy traktować. Tu nie ma mniejszego zła. Na razie to zło ze wschodu jest realne. Ale jakby na nas ruszyło, to nie wiadomo czy nie byłoby powtórki z 17 września, tylko tym razem z drugiej strony. Mysimy być czujni i zrowno szkiebrów jak i kacapów traktować tak samo

  • inowroclawianin pisze:

   @left – mam podobne zdanie.

  • Siodmy majster pisze:

   @aaafyrtel- uważam Cię za inteligentnego gościa , nie zmuszaj mnie więc bym uznał ,że masz z historią na bakier . Kacapy chcieli nas zniszczyć tylko ideologicznie ? Naprawdę ? Nie odnoś się też tylko do ostatniego wieku bo wyraźnie napisałem o Rosji z ostatnich kilkuset lat .Przypomnę więc krótko co zawdzięczamy temu przeklętemu krajowi , a Ty spróbuj udowodnić mi ,że to tylko ideologia . Po kolei więc : 3 rozbiory doprowadzające Polskę do ruiny gospodarczej , kulturowej i demograficznej.Krwawe tłumienie powstań Kościuszkowskiego , Listopadowego i Styczniowego połączone z mordowaniem cywilów , wywożeniem na Syberię setek tysięcy ludzi , rusyfikacją i represjami . Inwazja w 1920 z bestialskim mordowaniem jeńców włącznie z wbijaniem na pal i obdzieraniem ze skóry . Najazd w 1939 i wyzwolenie w 1944/45 czyli zastąpienie okupacji niemieckiej własną . Represje wobec żołnierzy podziemia antykomuszego połączone z torturami , aresztowaniami , egzekucjami i kolejnymi wywozami do Azji . Narzucenie koszmarnego komunizmu , który cofnął Polskę w rozwoju do czasów przedwojennych i czego skutki odczuwamy do dziś .Udowodnij mi subtelność ruskich bydląt , udowodnij ,że to tylko ideologia i nade wszystko ,że Niemcy w swej historii zrobili Polsce więcej krzywdy niż Rosja . Zapraszam do dyskusji :)

  • aaafyrtel pisze:

   Siodmy, jak lubisz historię, to powinieneś wiedzieć, że ona lubi się powtarzać… oby więc nie powtórzyły sie wielokrotnie ćwiczone przez szkiebrów i ruskich ich sojusze z katastrofalnymi następstwami dla naszego bytu państwowego i narodowego… tu nie można być wybiórczym… jak wyglądała okupacja wielkopolski naświetli ci przykładowo pisarstwo czesława łuczaka, obecnie celowo zapomniane, bo nie wypada drażnić szkiebrów i zapewne bo był członkiem pzpr… jednak pomimo tego jak przeczytasz, to włos ci się zjeży…

  • Siodmy majster pisze:

   @aaafyrtel- co do sojuszy to oczywiście pełna zgoda . Zawsze kiedy te dwa wrogie nam od wieków kraje kombinowały coś razem mieliśmy katastrofę . Twórczość Czesława Łuczaka chyba mi się kojarzy.Napisał książkę ‚Głodny ‚ ? Jeśli tak , to czytałem :)

  • aaafyrtel pisze:

   głodny to alojzy andrzej łuczak… ja miałem na myśli czesława łuczaka, zawodowego historyka… jego pod niemieckim jarzmem (kraj warty 1939-1945) mogę ci polecić…

  • Siodmy majster pisze:

   Ok , zajrzę do tego Cz. Łuczaka :)

 18. inowroclawianin pisze:

  Proszę również pamiętać, że w Powstaniu Wielkopolskim walczyli również Kujawiacy, a samo Powstanie objęło również Kujawy.

  • aaafyrtel pisze:

   chłopie, ja o tym dobrze wiem… za niemca było najpierw wielkie księstwo poznańskie, a potem prowincja poznańska, dzieląca się na dwie rejencje: poznańską i bydgoską… potem zerwano naturalne więzy wielkopolski i kujaw tworząc sztuczny, ahistoryczny twór zwany obecnie kujawsko-pomorskim (SIC!)… dla mnie wielkopolska i kujawy będą zawsze razem!

  • aaafyrtel pisze:

   ja w duszy jestem regionalistą i mi się marzy kraj regionów/dużych województw o maksymalnie zdecentralizowanej polityce podatkowej… takich historyczno-geograficzno-ekonomicznych województw jest tylko pięć: wielkopolska i kujawy; pomorze, warmia i mazury; śląsk; małopolska; mazowsze i podlasie…

  • arek z Debca pisze:

   aaafyrtel, a ja jestem temu przeciwny, bo wtedy Polska byłaby jeszcze bardziej podzielona. Mielibyśmy regiony bogate i bardzo biedne, z różną władzą, która mogłaby by sie wzajemnie zwalczać. Podzielony kraj jest o wiele słabszy w przypadku zagrożenia zewnętrznego, do tego mogą wystąpić ruchy separatystyczne np Śląsk. Dla mnie Polska jest jedna i nie powinno dążyć się do podziałów.

  • Siodmy majster pisze:

   @arek -ja też popieram Twój pogląd . Pięć palców złożone w pięść jest o wiele silniejsze niż każdy palec osobno :)

  • aaafyrtel pisze:

   arek, Siodmy… a nie przyszło wam do głowy, że to centralizacja na siłę budzi separatyzmy i rozsadza kraj… poza tym regionalizm to nie separatyzm… obecnie mamy stolcocentryzm i spauperyzowane peryferie, ja się z tym nie zgadzam…

  • aaafyrtel pisze:

   poza tym ruchy separatystyczne już są, czy nam się to podoba, czy nie i one są po cześci wynikiem obecnego modelu ustrojowego… to jest beczka prochu, przyjdzie iskra i wszystko, nie daj Boże, wybuchnie jak w nieszczęsnej jugosławii… to jest przecież wynik dławienia uzasadnionych aspiracji regionalnych, inne przykłady: baskonia, katalonia, walonia, flamandia…

  • leftt pisze:

   Ja wiem, że poznaniacy nie przepadają za warszawiakami i vice versa, ale to jednak nie to samo, co Serbowie, Chorwaci i Bośniacy. Różne religie, różne alfabety, czetnicy, ustasze i takie tam, jak to w bałkańskim kotle. Zachowajmy proporcję.

  • inowroclawianin pisze:

   @aaafyrtel, ja nie przeczę, że wiesz, ale redakcja jak i inne media często pomijają ten fakt udziału Kujaw. Podobnie jak Ty uważam, że Kujawy nie powinny być podpięte pod Pomorze, bo to inna kultura. My kulturowo jesteśmy coś jak Wielkopolanie(język, kuchnia, zwyczaje). Z taką Bydgoszczą nie mamy praktycznie nic wspólnego a już tym bardziej z tymi dalej położonymi terenami.

  • Ostu pisze:

   Przed ostatnim podziałem administracyjnym był pomysł by było 9 dużych województw – regionów, coś wokół tego co wymienił @aaafyrtel… My – Wielkopolskie mieliśmy sięgać aż do granicy – nie miało być lubuskiego… Taki pomysł miał równoważyć moc Berlina – chciałbym „przypomnąć” że do Berlina mamy 280 km a do stolycy 300…
   Ale pomysł upad w związku z tym że bylibyśmy zbyć wielcy i zbyt mocno i stanowilibysmy przeciwwagę i konkurencję dla wawki…
   A co do poprzedniego watku to europejscy marksiści mają tyle wspólnego z Marksem co Kant z kanciarzami…

 19. aaafyrtel pisze:

  lefttcie… zapewne wiesz, że serbowie i chorwaci oraz bośniaccy używają fonetycznie jednego języka… swego czasu dowiedziałem się, o ile nie jest to anegdota, że największa różnica między serbskim a chorwackim jest taka, że serbowie mówią dłużej mlijeko a chorwaci krócej mlieko…

  • Siodmy majster pisze:

   @aaafyrtel – nie porównuj bałkańskiego kotła do Polski .Wspólny język to nie wszystko . Liczy się też religia , która bardzo często wywołuje krwawe wojny .Serbowie , Czarnogórcy i Macedony to prawosławni , Chorwaci i Słoweńcy katolicy , a Bośniacy i Kosowarzy muzułmanie . Do tego inne alfabety , sojusze i popaprana historia ( @leftt Ci napisał ) i masz przepis na wojnę domową .Polacy to jeden z najbardziej jednolitych narodów w Europie pomimo tego ,że mamy Ślązaków , Kaszubów , Kurpiów ,Łemków , Górali . Łączy nas o wiele więcej niż narody żyjące w jednym kraju ale będące sobie obce . Np. Walonowie i Flamandowie w Belgii , Walijczycy ,Szkoci , Irlandczycy i Angole w UK , Baskowie w Hiszpanii i Francji, Cyganie i Węgrzy na

  • Siodmy majster pisze:

   O coś urwało . Na Słowacji oraz ze sto narodów w Rosji . Tam mogą rodzić się regionalizmy ale nie u nas .

  • aaafyrtel pisze:

   niezbyt się rozumiemy… dla ciebie separatyzm i regionalizm to zdaje się być to samo… dla mnie nie, regionalizm jest warunkiem zrównoważonego rozwoju kraju, obecny stolcocentryczny model już grozi, podsycanym, a jakże, z zewnątrz, separatyzmem z potencjalnie katastrofalnymi następstwami dla bytu naszego państwa…

  • arek z Debca pisze:

   Siódmy majster ma całkowitą rację. Jak można porównywać Polskę do byłej Jugosławii? Czy ty człowieku wiesz w ogóle o czym piszesz? Polacy to najbardziej jednolity naród w Europie i hostorycznie chyba najbardziej tolerancyjny wobec innych nacji. Miliony Żydow wygnanych z innych krajów znalazły u nas dom na kilka wieków. U nas żaden kulturowo odmienny region nie walczył z innym wewnątrz Polski. Tworzyliśmy unie z innymi krajami, a np Litwini mieli takie same prawa jak Polacy. Do tej pory narodowości niemiecka, litewska czy białoruska czują się w Polsce jak pączki w maśle. Wiem o czym mówię bo o tym robiłem kiedyś pracę naukową. To pokazuje jakim tolerancyjnym i pokojowym jest polski naród. Powtarzam porównywanie Polski do dzikich Bałkanów jest niedorzecznością.

  • aaafyrtel pisze:

   arku… z przykrościa stwierdzam, że masz zadnicze braki… czyżbyż naprawdę nie słyszał o powstaniu chmielnickiego… to dopiero była bratobójcza rzeź typowa dla wojny domowej, przy której okrucieństwa bałkańskie to pikuś…

  • Siodmy majster pisze:

   @aaafyrtel- z przykrością stwierdzam ,że aby udowodnić swoje racje zaczynasz odpływać . Porównujesz teraz powstanie kozackie z XVII wieku z wojna domową w latach 90 -tych XX wieku . No przecież wieki temu każdy z każdym się naparzał bez przerwy i w sposób okrutny . Walczyli Polacy przeciw Ukraińcom . A w Jugosławii jak sam napisałeś wyżynali się ludzie mówiący tym samym językiem . Cóż więc to za porównanie ?

  • aaafyrtel pisze:

   siodmy, czyżbyś naprawdę uważał, że między wiekiem 17. a 20. jest jakaś różnica…przecież konflikty etniczne są wieczne, zmieniają się technikalia… poza tym ukraiński i polski to są przecież blisko spokrewnione języki słowaińskie, bez większego problemu możemy się dogadac, jak chcemy oczywiście… jak 17 wiek to dla ciebie za daleko, to może 20-wieczny wołyń ci coś rozjaśni…

  • arek z Debca pisze:

   Aaafyrtel o czym ty mówisz? Jaka bratobójcza walka. Ukrainiec nigdy nie był bratem. Ukraińcom nie podobały się panowie Polacy, za których mieli swoje prawa i mogli bez żadnych przeszkód uprawiać ziemię i zbierać plony. Wybrali moskali, a ci stworzyli im piekło na ziemi. Wiesz ilu Ukraińców skonalo wtedy z głodu? Nie jest winą Polaków, że jest to naród nierozsądny grzecznie mówiąc i p ieniacki.Trudno mówić tu nawet o narodzie, dla którego bohaterem jest psychopata i zbrodniarz.

  • Siodmy majster pisze:

   @aaafyrtel- Wołyń nie ma kompletnie nic wspólnego z tematami poruszanymi wyżej . Pozostańmy przy swoich racjach :) Ja ze swej strony dyskusję kończę .

  • aaafyrtel pisze:

   arku, czepiasz się słówek, dobra, może być rzeź pobratymcza zamiast bratobójczej…

 20. roby pisze:

  Cześć i Chwała Bohaterom!

 21. Ostu pisze:

  A miało być o powstaniu Wielkopolskim i Wielkopolsce… Ech…..