Turcja głównym miejscem przygotowań ligowców

Wszystkie kluby z LOTTO Ekstraklasy 2018/2019 są obecnie w trakcie zimowych przygotowań do rundy wiosennej sezonu 2018/2019, a Górnik Zabrze, Korona Kielce, Jagiellonia Białystok, Miedź Legnica, Zagłębie Sosnowiec, Legia Warszawa i Pogoń Szczecin przebywają już na zagranicznych obozach. W sobotę na zgrupowanie wyleci Lech Poznań, który tak jak kilka innych klubów – uda się do Turcji.Turcja z wyjątkiem 2016 roku od lat cieszy się sporym uznaniem polskich ligowców. Obozy w Turcji w tym w znanych kurortach takich jak Belek, Side czy Antalya są tanie w organizacji, warunki w hotelach i do trenowania często są dobre, a wybór sparingpartnerów ogromny, bowiem w Turcji w styczniu oraz w lutym na zgrupowaniach przebywają kluby z całego świata.

Był czas, kiedy Turcja zimą stała się w Polsce mniej popularna, a taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku. Wówczas 6 klubów ćwiczyło w Turcji, 5 w Hiszpanii i 5 na Cyprze w tym Lech Poznań, który na wyspie Afrodyty przygotowywał się do wiosny 2016 i 2017. Ubiegłej zimy Lech Poznań wrócił już do Turcji tak samo, jak większość ekstraklasowych ekip. W tym roku Kolejorz również zdecydował się na Turcję i ponownie na Belek w którym gościł już wiele razy.

Oprócz naszych piłkarzy w 5 tureckich kurortach już trenują bądź wkrótce będą ćwiczyć zawodnicy Arki, Cracovii, Jagiellonii, Korony, Lechii, Miedzi, Piasta, Pogoni, Śląska i Zagłębia Lubin. 2 kluby wybrały zimowy obóz na Cyprze (Górnik oraz Wisła Płock), 1 w Chorwacji (Zagłębie Sosnowiec), 1 w Portugalii (Legia) i 1 zespół w ogóle nie wyleci za granicę, a jest nim zmagająca się z dużymi problemami finansowymi Wisła Kraków. Pierwszy raz od wielu lat żadna drużyna nie zdecydowała się na zgrupowanie w drogiej Hiszpanii.

Klubami, które zdecydowały się na 2 zagraniczne obozy są Legia i Górnik, które po powrocie odpowiednio z Portugalii oraz z Cypru po paru dniach ponownie wrócą do tych krajów na treningi. W lidze nie brakuje ekip, które przed obozem zagranicznym zdecydowały się na dodatkowe, krajowe zgrupowanie. Lech przebywa aktualnie we Wronkach. Mini-obóz w kraju ma lub miała już również Pogoń, Piast i Śląsk.

Warto dodać, że ekstraklasowicze przygotowujący się w Turcji od najbliższego weekendu mogą mieć problemy z panującą na miejscu aurą. Prognozy nie są korzystne, przez co najmniej kilka dni od 19 stycznia ma padać deszcz i to na dodatek obficie. Plusem będzie jednak temperatura. W najbliższych kilkunastu dniach m.in. w Belek ma ona oscylować w okolicach +14-15°C, czyli będzie idealna do treningu.Kraj zagranicznego obozu zimą 2019 i klub:

TURCJA (Kargicak, Belek, Side, Kizilacac, Antalya) – Lech Poznań, Arka Gdynia, Cracovia Kraków, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Lechia Gdańsk, Miedź Legnica, Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin
CYPR (Ayia Napa, Protaras) – Górnik Zabrze, Wisła Płock
CHORWACJA (Medulin) – Zagłębie Sosnowiec
PORTUGALIA (Troia) – Legia Warszawa
POLSKA – Wisła Kraków

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <