Zhamaletdinov, show jesienią 2016 roku i bramki strzelane najlepszym

Blisko 22-letni napastnik Timur Zhamaletdinov stanie się 2 piłkarzem z Rosji w „niebiesko-białych” barwach po byłym ulubieńcu kibiców jakim wiosną 2015 roku był Zaur Sadaev. Zawodnik CSKA Moskwa to transferowa okazja. Jest za słaby na czołowy klub ligi rosyjskiej i za dobry na granie w rezerwach, przegrał rywalizację o miejsce w składzie, dlatego nadszedł czas na zmiany.

Lech Poznań długo szukał napastnika, szukał okazji na rynku, przebierał w grupie aż kilkunastu kandydatów aż w końcu znalazł kogoś kogo zaakceptował Adam Nawałka oraz piłkarza, który jeszcze 3-4 lata temu uchodził za wielki talent rosyjskiej piłki. W tym roku Timur Zhamaletdinov skończy już 22 lata. Nie jest juniorem, w pierwszym zespole CSKA Moskwa grał rzadko, dlatego nadszedł czas na zmiany, na poszukanie nowych wyzwań. CSKA zamiast oddać go do słabszych ekip rywalizujących w rosyjskiej ekstraklasie wolało wypożyczyć Timura za granicę.

Transfer Zhamaletdinova na Bułgarską jest w pełni logiczny. Lech zaryzykował, wziął zawodnika na półroczne wypożyczenie, którego będzie starał się odbudować, a potem wykupić. Kwota 600 tysięcy euro jest jak najbardziej odpowiednia. CSKA Moskwa wypożyczyła tego piłkarza przede wszystkim po to, aby regularnie grał i nie uzupełnił ligowej konkurencji. Latem Kolejorz będzie mógł zatrzymać 22-latka, a sam zawodnik będzie miał dużo większą szansę zwrócenia na siebie uwagi zagranicznych skautów obserwujących regularnie mecze Lecha Poznań niż jakby miał reprezentować barwy któregoś ze słabszych rosyjskich klubów.

Liczby Timura w seniorskiej piłce nie imponują. Przez prawie 3 lata Zhamaletdinov w pierwszym zespole CSKA Moskwa na kilku frontach rozegrał raptem 1224 minuty w 41 spotkaniach z czego 916 minut w 30 meczach ligi rosyjskiej. Były młodzieżowy reprezentant Rosji swoją pierwszą bramkę w rosyjskiej Premier Lidze strzelił dnia 8 września 2017 roku. Wtedy CSKA Moskwa pokonało na wyjeździe Amkar Perm 1:0 właśnie po golu w 52 minucie nowego lechity, który grał od początku. Kolejne 3 trafienia ligowe 22-latek zaliczył minionej jesieni.

15 września w pojedynku FK Ufa – CSKA Moskwa 0:3 zdobył 2 gole odpowiednio w 59 i 63 minucie meczu i oba po wejściu z ławki rezerwowych. Timur Zhamaletdinov ostatnią bramkę dla CSKA strzelił 23 listopada 2018. Także po wejściu z ławki ustalił w 90 minucie wynik meczu Akhmat Grozny – CSKA Moskwa na 2:0 dla swojego zespołu. 22-latek obok 4 goli w rosyjskiej ekstraklasie zdobytych w 30 meczach strzelił też 1 bramkę w 7 pojedynkach Ligi Mistrzów notując w tych elitarnych rozgrywkach w sumie 157 minut. Rosjanin 5 występów w fazie grupowej Champions League zaliczył w sezonie 2017/2018 oraz 2 w obecnym sezonie 2018/2019.

W bieżących rozgrywkach rozegrał tylko 26 minut w 2 pojedynkach z Viktorią Pilzno. Za to w sezonie 2017/2018 urodzony w Moskwie snajper zagrał 2 razy przeciwko FC Basel, 2 razy z Manchesterem United i 1 raz z Benfiką Lizbona. 12 września 2017 roku w meczu 1. kolejki fazy grupowej Champions League nowy napastnik Kolejorza zadebiutował w tych rozgrywkach. Jego zespół po 50 minutach przegrywał z Benfiką w Lizbonie 0:1. W 63 minucie było już 1:1, w 67 minucie na boisku pojawił się Timur, by w 71 minucie meczu zdobyć bramkę na 2:1, która jak się później okazało – dała wyjazdowe zwycięstwo CSKA Moskwa. Zhamaletdinov znalazł się wtedy tam, gdzie powinien być rasowy snajper. Świetnie ustawił się w polu karnym dobijając piłkę z bliska.

Mierzący 181 cm piłkarz lepszą skutecznością niż w seniorskiej piłce imponował w futbolu juniorskim. Przez 3 sezony występów w UEFA Youth League w której jesienią 2018 z Herthą Berlin, lecz w innej ścieżce rywalizowali juniorzy Lecha Poznań, rosyjski napastnik rozegrał 1716 minut. W sezonach 2014/2015, 2015/2016 oraz 2016/2017 strzelił 13 goli w 21 spotkaniach dokładając do tego dorobku 4 asysty. Liczba 13 bramek to 3 najlepszy wynik w historii młodzieżowej Ligi Mistrzów. Więcej goli w tych rozgrywkach od Timura (po 15) strzelili tylko Borya Mayoral oraz Roberto Nunez. Timur Zhamaletdinov zdobywanie bramek w juniorskiej Lidze Mistrzów rozpoczął jesienią 2014 roku w wieku 17 lat. Strzelił wtedy gola Manchesterowi City, AS Romie, a przede wszystkim Bayernowi Monachium w wygranym meczu 3:1.

Rok później nowy lechita ukąsił PSV Eindhoven, a prócz tego Wolfsburg oraz Manchester United w zwycięskich spotkaniach przez CSKA Moskwa odpowiednio 4:2 i 4:0. 21 października 2015 roku w starciu z „Czerwonymi Diabłami” rosyjski snajper prawdopodobnie rozegrał najlepszy mecz w swojej karierze. W ciągu 90 minut zaliczył 1 asystę oraz zdobył 2 gole z rzutów karnych i to głównie dzięki Timurowi jego CSKA triumfowało wówczas aż 4:0. Rosjanin prawdziwy show dał w UEFA Youth League jesienią 2016 roku. Moskiewski klub dotarł wtedy aż do 1/4 finału, a Zhamaletdinov regularnie grał od 1 do 90 minuty będąc w jednym ze spotkań nawet kapitanem swojej drużyny. W tamtej edycji UEFA Youth League nowy zawodnik Kolejorza zdobył aż 6 bramek. Strzelił gola Rosenborgowi, Tottenhamowi, Bayerowi Leverkusen i aż 3 bramki AS Monaco.

Timur Zhamaletdinov w dotychczasowej karierze zdobywał gole zarówno prawą nogą, głową jak i słabszą lewą nogą. Tak naprawdę w polu karnym nie ma dla niego różnicy czym uderza. 22-latek to typ egzekutora, który musi mieć dobre podanie, by móc uderzyć. Były w jego karierze spotkania w których Rosjanin miał w ciągu 90 minut nawet 100% celnych strzałów. Zhamaletdinov podczas meczów CSKA Moskwa w seniorach nie miał zbyt wiele okazji do zdobycia bramek, a jednak z pojedynczych uderzeń potrafił zrobić użytek stwarzając zagrożenie dla golkiperów rywali. 22-latek to nie typ zawodnika, który drybluje czy gra kombinacyjnie. Mając piłkę w polu karnym od razu decyduje się na strzał.