Odmienne sposoby na zimowe przygotowania

Wszystkie kluby grające na co dzień w LOTTO Ekstraklasie 2018/2019 znajdują się w II etapie zimowych przygotowań do rundy wiosennej. Wszystkie drużyny mają za sobą rozegranych już połowę meczów kontrolnych. Są nawet zespoły, które powróciły już do Polski z zagranicznego zgrupowania i w najbliższych dniach będą ćwiczyć w warunkach zbliżonych do tych, które mogą panować w weekend 8-11 lutego.Mimo najkrótszej w historii polskiej ligi zimowej przerwy przygotowania ligowców do wiosny 2019 wyglądają różnie. Kluby z LOTTO Ekstraklasy łączy tylko podobna liczba gier kontrolnych zaplanowanych na zimę oraz miejsce zimowego obozu, bowiem w tym roku zdecydowana większość drużyn zdecydowała się na zagraniczne zgrupowanie w Turcji. Na tym podobieństwa już się kończą.

Interesujący plan na zimę 2019 miała choćby Legia Warszawa. Najwcześniej zaczęła treningi i zaplanowała sobie aż 2 zagraniczne obozy w Portugalii. Za granicą tej zimy spędzi w sumie 22 dni (najwięcej w całej lidze). Na dodatek trener tej ekipy zamyka spotkania sparingowe ukrywając różne rzeczy. Po Legii najdłuższy zagraniczny obóz w Turcji mają zawodnicy Jagiellonii Białystok oraz Miedzi Legnica, którzy tej zimy będą trenować na Riwierze przez odpowiednio 19 i 18 dni.

17 dni na 2 obozach na Cyprze spędzą gracze Górnika Zabrze, a 15 dni w Turcji piłkarze Cracovii Kraków. Najwięcej ligowych zespołów zaplanowało sobie zgrupowanie trwające równe 14 dni. Obóz Lecha Poznań potrwa w sumie 13 dni i ponownie jest jednym z najkrótszych w Ekstraklasie. Krócej od Kolejorza za granicą tej zimy trenują lub już trenowali zawodnicy Wisły Płock, Śląska Wrocław, Pogoni Szczecin i Wisły Kraków, która ze względu na duże problemy finansowe zaplanowała sobie 7-dniowy obóz w Belek już w styczniu.

W Ekstraklasie są drużyny, które wróciły już zza granicy. Najwcześniej swój obóz zakończyła Pogoń Szczecin. W kraju jest już też Korona Kielce oraz Zagłębie Sosnowiec. Reszta zespołów wróci do Polski w dniach 30 stycznia – 2 lutego. Najpóźniej, bo 3 lutego zakończy się tureckie zgrupowanie dla Piasta Gliwice oraz Cracovii Kraków. Wisła Kraków, Zagłębie Sosnowiec, Śląsk Wrocław, Legia Warszawa, Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin przed inauguracją rundy wiosennej mają w planach rozegrać już tylko po 1 meczu kontrolnym.

Lech Poznań w sobotę, 26 stycznia planował w ciągu 1 dnia zaliczyć 2 spotkania towarzyskie. Nie dał rady, ale sztuka rozegrania 2 meczów w ciągu doby udała się za to Zagłębiu Lubin oraz Pogoni Szczecin. 2 gry kontrolne dnia 31 stycznia w planach ma jeszcze Arka Gdynia. Przypomnijmy, że runda wiosenna piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy sezonu 2018/2019 rozpocznie się najszybciej w historii dnia 8 lutego o godzinie 18:00. Po paru wiosennych spotkaniach będzie jasne kogo plan na zimowe przygotowania 2019 był najlepszy.Kluby Ekstraklasy, kraj zimowych obozów w ciepłych krajach i czas trwania zgrupowań:

22 dni – Legia Warszawa (Portugalia)
19 dni – Jagiellonia Białystok (Turcja)
18 dni – Miedź Legnica (Turcja)
17 dni – Górnik Zabrze (Cypr)
15 dni – Cracovia Kraków (Turcja)
14 dni – Arka Gdynia (Turcja), Korona Kielce (Turcja), Lechia Gdańsk (Turcja), Piast Gliwice (Turcja), Zagłębie Lubin (Turcja)
13 dni – Lech Poznań (Turcja), Zagłębie Sosnowiec (Chorwacja)
12 dni – Wisła Płock (Cypr)
11 dni – Śląsk Wrocław (Turcja)
10 dni – Pogoń Szczecin (Turcja)
7 dni – Wisła Kraków (Turcja)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <