Sparing: Lech – Szachtar 0:3

W piątym i ostatnim meczu sparingowym podczas zimowych przygotowań do rundy wiosennej piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy sezonu 2018/2019, Lech Poznań przegrał w tureckim Belek z Szachtarem Donieck 0:3 (0:1). Kolejorz w pierwszej połowie bronił się całym zespołem tracąc kolejną bramkę po stałym fragmencie gry. Po przerwie w spotkaniu toczącym się w ulewie i na wodzie było już trochę lepiej. Lechici oddali 1 celny strzał, ale kolejne 2 gole m.in. po błędach Nikoli Vujadinovicia dorzucili Ukraińcy. W Turcji „niebiesko-biali” ponieśli aż 4 porażki na 5 spotkań.

SPARING: Czwartek, 31 stycznia, godz. 15:00 (Belek, Turcja)
RYWAL: Szachtar Donieck (Ukraina)
ROK ZAŁOŻENIA i BARWY: 1936, pomarańczowo-czarne
SUKCESY: 11x Mistrz Ukrainy, 12x wicemistrz, 12x Puchar Ukrainy 8x Superpuchar Ukrainy
RYWAL JESIENIĄ: 1. miejsce w lidze, faza grupowa LM, teraz wiosną 1/16 LE
TRENER: Paulo Fonseca (Portugalia)
WYCENA KADRY: ok. 109 mln euro
CIEKAWOSTKI: Zdobywca Pucharu UEFA 2009, właścicielem klubu najbogatszy człowiek na Ukrainie, Rinat Akhmetov
ZIMOWE SPARINGI RYWALA: Hobro 2:1, Karabach Agdam 3:1, Hajduk Split 1:4
1 x 2: 3.00 – 3.70 – 1.95

1 min. – Mecz zaczął się z 5-minutowym opóźnieniem.
5 min. – Od pierwszych minut zdecydowanie dłużej przy piłce utrzymuje się Szachtar.
8 min. – Lech ma problem z wyjściem z własnej połowy.
11 min. – Kolejorz jest wycofany całym zespołem na własną połowę. W odbiór angażuje się nawet Amaral.
15 min. – Kwadrans pod dyktando Szachtara, który zdecydowanie dłużej utrzymuje się przy piłce.

17 min. – Lechici znów nie umieją wymienić 2-3 celnych podań w środku.
21 min. – Kolejorz jeszcze bez żadnej akcji. Nie wymienił nawet udanych zagrań na połowie rywala.
26 min. – Do tej pory bardzo nudne spotkanie. Lech z przodu nie istnieje, Szachtar nie może sforsować naszej obrony.
29 min. – W końcu jakaś kontra Lecha, którą popsuł Amaral tracąc piłkę na 20 metrze.

31 min. – 0:1. Rzut rożny kończy się golem. Ile miesięcy można czekać na poprawę tego elementu? Liga, sparingi. Nic się nie zmienia od wielu, wielu spotkań.
37 min. – Lech kompletnie nic nie gra. Przed chwilą Ukraińcy mogli zdobyć kolejną bramkę.
38 min. – Burić z problemami broni strzał z rzutu wolnego.
43 min. – W Belek coraz mocniej pada. Szachtar gra piłką coraz szybciej, ale oddaje mało strzałów.
45 min. – Do przerwy na szczęście tylko 0:1. Nie wiadomo jaki sens ma ten sparing. Lech tylko biega za piłką broniąc się w 11 i nie umiał wykreować sobie żadnej sytuacji.

46 min. – W Belek ulewa, sędziowie czekają co zrobić.
46 min. – Druga połowa ma zacząć się z opóźnieniem.
46 min. – Gramy. 20 minut opóźnienia.
48 min. – Woda zalega na 20-25 metrze przed bramkami. Momentami mamy piłkę wodną.
54 min. – Pierwsze minuty II części na razie o dziwo dla Lecha.
55 min. – Cały czas leje. Gra w środku pola jest niemożliwa.

61 min. Ulewny deszcz i zalane boisko w środku pola mocno przeszkadza w grze. O dziwo po przerwie spotkanie jest wyrównane. Lech nawet umiał wymienić kilka podań na połowie rywala.
65 min. – Tomasik nabił Gajosa w polu karnym. Szkoda, że to nie wpadło.
68 min. – Jevtić z wolnego trafił prosto w mur. Szkoda tej sytuacji, bo lepszej może już nie być.
71 min. – Setka dla Lecha! Najlepszą akcję, a właściwie kontrę zepsuł Zhamaletdinov, który trafił tylko w bramkarza.
75 min. – W piłce wodnej idzie Lechowi dużo lepiej niż na normalnym boisku. Był 1 strzał w meczu autorstwa Timura i więcej podań na połowie przeciwnika.

80 min. – Szachtar po przerwie przeprowadził bardzo wiele zmian. Lech mniej i w ostatnich minutach to on lepiej rozumie się na boisku. Kolejorz ma więcej z gry, aktywne jest szczególnie lewa flanka.
84 min. – Rywale znów odzyskali kontrolę nad meczem.
85 min. – Aj niestety, 0:2. W roli głównej Tomasik z Vujadinoviciem. Szachtar szybko odzyskał kontrolę i skarcił Lecha strzałem po długim rogu.
90 min. – Nokaut. 0:3. Vujadinović znów był tam, gdzie od początku przygody w Lechu. Po pięknej akcji rywala sędzia zakończył spotkanie. 5 sparingów w Turcji, 4 porażki, gra często gorsza od wyników. Już 8 lutego inauguracja wiosny.

KKS Lech Poznań – Szachtar Donieck 0:3 (0:1)

Bramki: 31.Moraes 85.Solomon 90.Kayode

Skład Lecha: Burić – Wasielewski, Rogne, Vujadinović, Tomasik – Tiba, Trałka (46.Gajos) – Makuszewski (67.Zhamaletdinov), Marchwiński (54.Jevtić), Jóźwiak – Amaral (77.Klupś) .