To warto wiedzieć przed startem wiosny

Już tylko 8 dni dzieli Lecha Poznań od wiosennej inauguracji z Zagłębiem Lubin. Przed startem rundy wiosennej piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy sezonu 2018/2019 nastroje wśród kibiców nie są zbyt bojowe, są dalekie od optymistycznych, choć gorzej niż jesienią chyba już być nie może. Przed Kolejorzem 17 spotkań w tym aż 9 lub 10 przy Bułgarskiej. Być może to pozwoli „niebiesko-białym” załapać się przynajmniej na podium.Przed wiosną 2019 jest kilkanaście rzeczy, ciekawostek czy informacji na temat Lecha Poznań o których warto wiedzieć lub pamiętać. O czym konkretnie? Więcej na ten temat poniżej.

Najwcześniejszy start w historii – Runda wiosenna 2019 wystartuje najszybciej w historii polskiej ligi. Lech jeszcze nigdy nie grał o stawkę już 8 lutego.

Więcej meczów w Poznaniu – Lech rozegra wiosną w sumie 17 spotkań z czego 9 lub 10 w Poznaniu. W rozgrywkach zasadniczych zaprezentuje się przy Bułgarskiej aż 6 razy.

3 mecze w tygodniu i koniec 19 maja – Wiosną kolejki numer 28, 32 i 36 zostaną rozegrane w środku tygodnia. Meczów co 3-4 dni nie zabraknie. Sezon 2018/2019 zakończy się dzień wcześniej niż rok temu – 19 maja.

Miejsca 1-4 częściej zagrają u siebie – Aby Lech w fazie finałowej 4 razy zagrał u siebie i 3 na wyjazdach musi być po 30. kolejce co najmniej czwarty. Za to tylko pozycja 1 lub 2 pozwoli kończyć wiosnę 2019 u siebie.

Jagiellonia w Poznaniu, Lechia na wyjeździe? – Wiele wskazuje na to, że wiosną 2019 zespół Lecha w sumie 2 razy zagra z Jagiellonią w Poznaniu i 2-krotnie z Lechią w Gdańsku.

Na razie niskie zainteresowanie – Przed startem wiosny 2019 zainteresowanie meczami Kolejorza na razie jest słabe. Od grudnia klub sprzedał raptem 1500 karnetów.

Wiosny często bywały lepsze – Od kiedy w 2002 roku Lech Poznań powrócił do Ekstraklasy aż w 11 na 16 sezonów zaliczył lepszą wiosnę niż jesień w tym 9 razy punktowo. Oby wiosna 2019 była bardziej udana od tej zeszłorocznej.

Przełamać wyjazdy – Wiosną w sezonie zasadniczym Lech zawita do Gliwic, Legnicy, Kielc oraz Gdańska. Stadiony w tych miastach należą do najdłużej niezdobytych przez Kolejorza w lidze. W Legnicy poznaniacy jeszcze nigdy nie wygrali.

Problem z kartkami – Lech Poznań na starcie wiosny ma problem z kartkami. Zagrożonych pauzą jest w tej chwili aż 5 piłkarzy w tym 3 podstawowych środkowych pomocników – Tiba, Trałka i Amaral. Po 2 napomnienia na swoim koncie ma 6 zawodników.

Jedna przerwa na kadrę – Wiosną Lecha czeka jedna przerwa na kadrę, która będzie miała miejsce w drugiej połowie marca. Po jej zakończeniu poznaniacy zagrają w Kielcach.

Gytkjaer powalczy o króla – Christian Gytkjaer powalczy wiosną o swój 2 tytuł króla strzelców w karierze oraz 12 dla Kolejorza. Na razie traci 3 gole do Flavio Paixao oraz Igora Angulo.

Lech poprawi frekwencję? – Wiosną na Lecha często przychodzi więcej kibiców niż jesienią i jest nadzieja, że w zbliżającej się rundzie Kolejorz poprawi średnią frekwencję, która jest na poziomie 11522 widzów na mecz (5. miejsce w lidze).Oczekiwanie na debiuty – Wiosną szansę debiutu w Lechu otrzymają zapewne nowi zawodnicy – Juliusz Letniowski i Timur Zhamaletdinov. Być może w Ekstraklasie zadebiutuje też 17-letni Jakub Kamiński, który do rozgrywek został zgłoszony już w grudniu.

Czekamy na gole – Wciąż bez gola dla Lecha pozostają m.in. Janicki, Vujadinović, Tomasik, De Marco czy Goutas, którzy będą mieli szansę wpisać się na listę strzelców już wiosną. Ponad rok na bramkę dla Kolejorza czeka m.in. Maciej Makuszewski, który ostatni raz trafił do siatki w listopadzie 2017 roku.

Duże straty – Lech po 20 kolejkach traci do wicelidera 6 oczek oraz aż 9 punktów do lidera. W ostatnich latach żaden trener nie odrobił aż tak dużych strat. Realnie Kolejorz powalczy wiosną o podium. Mistrzostwo to tylko odległe marzenie.

Będą rewanże? – Wiosną w rozgrywkach zasadniczych Lech zagra u siebie kolejno z Zagłębiem, Legią, Arką, Górnikiem, Pogonią i Jagiellonią. Jesienią w starciach z tymi rywalami poznaniacy ponieśli 4 porażki i tylko 2 razy zremisowali.

Poprawić grę w środku – Wiosną jednym z elementów wymagających szybkiej poprawy jest gra w środku pola. Lech po akcjach rywali w środku boiska stracił jesienią aż 11 goli. W sparingach na razie 3 bramki.

Będzie 16 medal? – W rundzie wiosennej Kolejorz powalczy o 16 medal Mistrzostw Polski w swojej historii.

97 lat coraz bliżej – 19 marca Lech będzie obchodził 97. rocznicę założenia. Piękna data.

4 wygrana z rzędu? – 8 lutego Lech zagra o 4 wygraną z rzędu. W grudniu Kolejorz pokonał Śląsk, Zagłębie Sosnowiec i Wisłę.

Lech zmieni wiosną miejsce? – Od ostatniego powrotu Lecha Poznań do Ekstraklasy w 2002 roku tylko w sezonie 2012/2013 ekipa Kolejorza zajęła na koniec rozgrywek taką samą pozycję na której plasowała się po rundzie jesiennej.

Poprawić grę z czołówką – Wiosną Lech rozegra dużo więcej meczów z czołówką, dlatego chcąc awansować do europejskich pucharów musi się poprawić. Bilanse: 8 pkt. 2-2-4, 8:14 (8 meczów) z drużynami z miejsc 1-8 i 25 pkt. 8-1-3, 24:9 (12 meczów) z zespołami z lokat 9-16 mówią wszystko.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarze 2

  1. arek z Debca pisze:

    Już dawno nie miałem takiego zwisu przed rozpoczęciem rozgrywek. Wszystko idzie zgodnie z planem zarządu czyli MP nie będzie ale może będzie podium i puchary, które są jednak dla klubu balastem, no ale pozory względem kibiców i sponsorów trzeba utrzymać, że Lech chce się pokazać w Europie. Sprzeda się Gumnego i prognozuje, że i Gytka pójdzie na sprzedaż. Być może wypromuje się jakiegoś młodego. Pozbędzie się też trochę wypalonego szrotu. Budżet będzie zbilansowany i karawana jedzie dalej, oby tylko zdrowie dopisało.

  2. inowroclawianin pisze:

    Frekwencji to Lech raczej na pewno nie poprawi, ani pozycji w tabeli.