Wnioski po piątym zimowym sparingu

W piątym i ostatnim sparingu przed inauguracją wiosny 2019 zespół Lecha Poznań znów się nie popisał. Gra w każdej formacji nie wyglądała zbyt dobrze, w pierwszych 45 minutach Kolejorz z przodu nie istniał, natomiast za to w końcówce defensywa łatwo dała się rozklepać i to 2-krotnie. Mocny ukraiński Szachtar Donieck pokazał nam miejsce w szeregu.

Po ostatnim pięciu zimowych sparingów tradycyjnie można wysnuć kilka wniosków na temat gry Kolejorza oraz poszczególnych piłkarzy. Więcej poniżej.

W końcu bardziej optymalny skład

W ostatnim sparingu tej zimy trener Adam Nawałka w końcu wystawił bardziej optymalny skład i prawdopodobnie jedenastkę, która wybiegnie za 8 dni na mecz o stawkę z małymi wyjątkami. Dziś z powodu lekkich urazów nie wystąpili Robert Gumny i Christian Gytkjaer, którzy w poniedziałek mają wrócić do treningów. Za nich zagrali Marcin Wasielewski oraz Joao Amaral. Przez to znalazło się miejsce na „10” dla Filipa Marchwińskiego, który nie pokazał jednak nic wartego uwagi. Jego zmiennik Darko Jevtić wyglądał na murawie nieco lepiej. Oprócz Szwajcara na boisku po przerwie pojawili się również Maciej Gajos, Timur Zhamaletdinov oraz Tymoteusz Klupś. Rosjanin w 71 minucie miał najlepszą okazję do zdobycia gola dla Lecha w tym spotkaniu, jednak w sytuacji 1 na 1 uderzył prosto w bramkarza.

Obrona Częstochowy

Szachtar rozegrał dziś 2 sparingi. Na ten drugi z Lechem wystawił lepszy skład, który od początku dominował nad naszym zespołem. Poznaniacy byli wycofani na własną połowę, w okolicach środka boiska w odbiór angażował się nawet najbardziej wysunięty Joao Amaral i ze spokojem czekali na to co zrobi Szachtar. Ukraińcy długo bili głową w mur aż w końcu zdobyli bramkę w 31 minucie po rzucie rożnym. Z akcji lechici stosujący w pierwszej połowie „obronę Częstochowy” nie pozwolili Szachtarowi na zbyt wiele dając się za to bardzo łatwo zaskoczyć po stałym fragmencie gry, które są bolączką Kolejorza od wielu miesięcy. W pierwszej połowie czwartkowego sparingu Lech pokazał to demonstrował we wcześniejszych 4 tureckich grach kontrolnych, czyli nieudolność w ataku pozycyjnym. Poznaniacy w pierwszej odsłonie nie stworzyli sobie żadnej sytuacji do zdobycia bramki. Nie oddali też ani jednego strzału oraz nie umieli na połowie graczy z Doniecka wymienić kilku dobrych podań. Lech w pierwszej odsłonie wyszedł z raptem 1 udaną kontrą zakończoną stratą piłki na 20 metrze przez Joao Amarala. Po pierwszej połowie można było się zastanawiać nad sensem sparingu w którym przez 45 minut zawodnicy Nawałki tylko biegali za piłką broniąc się głęboko całym zespołem.

Przewaga w piłce wodnej

W przerwie nie było wiadomo czy druga połowa zostanie rozegrana. W Belek zaczęło ulewnie lać, boisko szybko zostało zalane przez co trenerzy początkowo odmówili kontynuowania gry. Ostatecznie wznowienie drugiej połowy zostało przesunięte o 20 minut. Piłkarze dali się namówić do grania, zatem mecz był kontynuowany. Przez trwającą ulewę gra w środku boiska była jednak niemożliwa. Piłka co chwilę zatrzymywała się w kałużach, ciężko poruszała się po boisku, zawodnicy obu ekip mieli problemy z wykonywaniem najprostszych podań przenosząc wiele akcji na boki murawy, gdzie woda już nie stała. W piłce wodnej lechici czuli się lepiej niż w tej prawdziwej na normalnej nawierzchni. Częściej atakowali, więcej utrzymywali się przy piłce i były minuty po przerwie, kiedy to poznaniacy mieli wyraźną optyczną przewagę. Niestety, lepsza optycznie gra nie przełożyła się na więcej sytuacji podbramkowych. Lech miał 1 strzał i 1 dobrą okazję w 71 minucie gry autorstwa Timura Zhamaletdinova, który w sytuacji 1 na 1 trafił w bramkarza. Szachtar po przerwie przeprowadził dużo zmian, więcej roszad od Lecha i to też mogło mieć wpływ na bardziej wyrównane spotkanie w drugich 45 minutach podczas których Ukraińcy nie forsowali tempa mając także mniej groźnych sytuacji.

Lekcja skuteczności

Szachtar odzyskał kontrolę nad meczem w 84 minucie i szybko skarcił Lecha. Ukraińcy łatwo wykorzystali bierność Piotra Tomasika i Nikoli Vujadinovicia przeprowadzając bardzo ładną akcję na 2:0. Po tym golu na boisku istniał tylko przeciwnik, który w 90 minucie po jeszcze ładniejszej akcji rozklepał obronę Lecha wykorzystując tym razem niezdecydowanie na prawej flance Tymoteusza Klusia oraz złe ustawienie na środku pola karnego Nikoli Vujadinovicia. W ostatnich minutach Szachtar dał Kolejorzowi lekcję, jak gra się efektownie oraz efektywnie. 2 akcje, 2 gole, wynik 3:0 i łatwe rozbicie Lecha, który w pierwszej połowie bronił się całym zespołem, by lepiej grać dopiero po przerwie na wodzie. 1 strzał w meczu i to zmiennika jest dramatycznym wynikiem tak jak kolejny stracony gol po stałym fragmencie gry. W postawie Lecha czy w jego grze kolejny raz nie szło zauważyć nic wartego uwagi lub czegoś optymistycznego. Był to 5 sparing, 4 przegrany i kolejny po słabej grze w której nie było widać niczego nad czym zespół pracował w Turcji. Może gdyby Adam Nawałka podczas wcześniejszych sparingów nie wystawiał tak dziwnych składów i nie rotował aż tak mocno dziś wiedzielibyśmy czego można będzie spodziewać się wiosną po Kolejorzu. A tak Lech stanowi wielką zagadkę. I chyba dla wszystkich od kibiców, przez piłkarzy na trenerze kończąc.

KKS Lech Poznań – Szachtar Donieck 0:3 (0:1)

Bramki: 31.Moraes 85.Solomon 90.Kayode

Skład Lecha: Burić – Wasielewski, Rogne, Vujadinović, Tomasik – Tiba, Trałka (46.Gajos) – Makuszewski (67.Zhamaletdinov), Marchwiński (54.Jevtić), Jóźwiak – Amaral (77.Klupś) .