Duże braki w kadrze przed rundą

Już tylko 6 dni dzieli Lecha Poznań od inauguracji rundy wiosennej piłkarskiej LOTTO Ekstraklasy sezonu 2018/2019. Kadra Kolejorza uzupełniona wieloma juniorami wydaje się być skompletowana, choć kilku zawodników w razie nadejścia korzystnych głównie dla nich ofert wciąż może jeszcze opuścić klub. Na razie Adam Nawałka ma z kogo wybierać. Z jakością piłkarzy na poszczególnych pozycjach jest już dużo gorzej.Wliczając juniorów przebywających na obozie w Turcji kadra pierwszego zespół Lecha Poznań składa się z aż 33 zawodników. 4 młodych piłkarzy, którzy trenowali w Belek nie jest jednak zgłoszonych do rozgrywek, a przynajmniej na ten moment. Aktualnie trener Adam Nawałka na każdej pozycji ma do wyboru od 3 do nawet 8 zawodników. Kadra Kolejorza jest uniwersalna, lecz z jej jakością jest już dużo, dużo słabiej.

Przykładowo na prawej obronie do gry o puchary nadaje się tylko Robert Gumny podobnie jak po drugiej stronie Volodymyr Kostevych. W Lechu Poznań mamy obecnie aż 6 zgłoszonych do Ekstraklasy środkowych obrońców, lecz co z tego skoro poważnym stoperem, który posiada odpowiednią jakość do godnego reprezentowania naszego klubu jest tylko Thomas Rogne będący piłkarzem mocno podatnym na kontuzje.

Nieciekawie wygląda też pozycja defensywnego pomocnika na którą został przesunięty Pedro Tiba. Na “8” jakość jest już trochę większa. W linii pomocy najlepiej na papierze jest obsadzona pozycja numer “10”. Darko Jevtić, Joao Amaral, Filip Marchwiński czy Juliusz Letniowski jak najbardziej powinni sobie poradzić w roli ofensywnych pomocników i dać Kolejorzowi oczekiwaną jakość.

Skrzydła wyglądają już gorzej. Na bokach może grać wielu zawodników tylko wyraźnie brakuje im jakości. Maciej Makuszewski na gola czeka od listopada 2017 roku notując od miesięcy wiele nierównych występów. Z kolei Kamil Jóźwiak zatrzymał się w piłkarskim rozwoju notując jesienią tylko 1 asystę. Na skrzydłach Lechowi Poznań ewidentnie brakuje jakości i większej rywalizacji.

W tej chwili najlepiej na papierze prezentuje się atak. Adam Nawałka i tak stosuje system 1-4-2-3-1, czyli ustawienie z 1 wysuniętym napastnikiem, a na szpicy ma do wyboru Christiana Gytkjaera oraz Timura Zhamaletdinova. Jeśli obaj będą zdrowi, to mało realna jest gra na “9” Joao Amarala, który na szpicy wystąpił w 2 niedawnych sparingach.

Sześć dni przed startem wiosny 2019 wciąż trzeba pamiętać, że w Lechu Poznań nadal są zawodnicy mogący odejść. Listę otwiera m.in. Paweł Tomczyk, a także Mihai Radut, Maciej Gajos czy Dimitris Goutas, którzy w razie otrzymania dobrych dla siebie ofert finansowych mogą nas opuścić. Kadra Kolejorza jest aktualnie sztucznie poszerzona o paru młodych piłkarzy grających w rezerwach czy w CLJ. Ich regularna gra o stawkę wiosną w LOTTO Ekstraklasie jest bardzo mało prawdopodobna.Bramkarze:

Jasmin Burić
Matus Putnocky
Karol Szymański
*Krzysztof Bąkowski

Możliwi prawi obrońcy:

Robert Gumny
Marcin Wasielewski
Rafał Janicki
Wiktor Pleśnierowicz
*Karol Smajdor

Możliwi lewi obrońcy:

Volodymyr Kostevych
Piotr Tomasik
Vernon De Marco

Możliwi środkowi obrońcy:

Thomas Rogne
Nikola Vujadinović
Dimitris Goutas
Vernon De Marco
Rafał Janicki
Wiktor Pleśnierowicz
*Mateusz Skrzypczak

Możliwi defensywni pomocnicy “6”:

Łukasz Trałka
Pedro Tiba
Tomasz Cywka
*Mateusz Skrzypczak

Możliwi środkowi pomocnicy “8”:

Łukasz Trałka
Maciej Gajos
Pedro Tiba
Tomasz Cywka
Juliusz Letniowski
Mihai Radut

Możliwi ofensywni pomocnicy “10”:

Joao Amaral
Darko Jevtić
Juliusz Letniowski
Filip Marchwiński
Pedro Tiba
Tomasz Cywka
Mihai Radut
Maciej Gajos

Możliwi prawi pomocnicy:

Maciej Makuszewski
Tymoteusz Klupś
Mihai Radut
Marcin Wasielewski
Kamil Jóźwiak
Jakub Kamiński

Możliwi lewi pomocnicy:

Kamil Jóźwiak
Mihai Radut
Maciej Makuszewski
Tymoteusz Klupś
Darko Jevtić
Jakub Kamiński

Napastnicy:

Christian Gytkjaer
Timur Zhamaletdinov
Paweł Tomczyk
Joao Amaral
*Filip Szymczak

* – Zawodnicy trenujący na obozie w Turcji, ale niezgłoszeni na razie do EkstraklasyKadra klubu KKS Lech Poznań SSA – runda wiosenna sezonu 2018/2019 (29 zawodników) i termin ich kontraktów:

Bramkarze (3):

1. Jasmin Burić – 30.06.2019
30. Matus Putnocky – 30.06.2019
33. Karol Szymański – 30.06.2020

Obrońcy (10):

2. Robert Gumny – 30.06.2021
3. Vernon De Marco – 30.06.2019 (wypożyczenie)
4. Thomas Rogne – 31.12.2021
5. Dimitris Goutas – 30.09.2019 (wypożyczenie)
13. Nikola Vujadinović – 30.06.2019
22. Volodymyr Kostevych – 31.12.2020
26. Rafał Janicki – 30.06.2019 (wypożyczenie)
35. Wiktor Pleśnierowicz – 30.06.2021
37. Marcin Wasielewski – 30.06.2019
77. Piotr Tomasik – 30.06.2021

Pomocnicy (12):

6. Łukasz Trałka – 30.06.2019
7. Maciej Gajos – 30.06.2019
10. Darko Jevtić – 30.06.2020
16. Juliusz Letniowski – 30.06.2022
17. Maciej Makuszewski – 30.06.2020
18. Mihai Radut – 30.06.2020
19. Tomasz Cywka – 30.06.2020
25. Pedro Tiba – 30.06.2021
29. Kamil Jóźwiak – 30.06.2019
34. Tymoteusz Klupś – 30.06.2022
36. Filip Marchwiński – 30.06.2022
38. Jakub Kamiński – 30.06.2021

Napastnicy (4):

8. Paweł Tomczyk – 30.06.2021
11. Timur Zhamaletdinov – 30.06.2019 (wypożyczenie)
24. Joao Amaral – 30.06.2022
32. Christian Gytkjaer – 30.06.2019

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 18

 1. J5 pisze:

  No cóż, jaki jest koń każdy wie. Ilość komentarzy czy przysłowiowego atramentu wylanego w sprawie siły kadry Lecha, a raczej jej braku jest przeogromna. Większość z nas opisała wielokrotnie jakie są największe braki i na jakich pozycjach . Było to skierowane oczywiście do zarządu, bo wielu z nas mialo nadzieję, że ktoś z zarządu nie tylko to czyta , ale i głos własnych kiboli bierze sobie do serca analizuje i wyciąga wnioski. Może tak zrobilby Kadziński czy np Kulesza z Jagi, ale nie nasza nieomylna para P. Rutkowski- Klimczak ze swoim mentorem i wlaścicielem Jackiem Rutkowskim. Im niekoniecznie podoba się wizja silnego Lecha, oni wolą Lecha cichego, taniego, i sprzedającego z wielką pompą wychowanków za 6 mln euro, o czym głoszą częściej, chętniej i z prawdziwą satysfakcją niżby cieszyli się z tytułu Mistrza Polski. Więc o czym się tu pisze? O słabej jakościowo kadrze wtedy kiedy wydali latem 2 i pół bańki na wzmocniienia? A z resztą którego to z wroniarzy obchodzi jakaś liga !?. Nie dziwmy się więc, że klakier wroniarzy w grudniu ogłasza , że kadra jest mocna. Jest mocna, ale na tyle na ile jest to potrzebne wroniarzom. A kiboli i jakieś tytuły oni mają głęboko w dupie

  • tomasz1973 pisze:

   No cóż, nawet dodawać nic nie trzeba…
   P.S. Majster, a w zasadzie to co po nim następuje, jest wyzwaniem dla wroniarzy, któremu nigdy dotąd nie sprostali i teraz boją się tego jak ognia, za to sprzedaż gówniarzerii opanowali do perfekcji, szkoda tylko, że również do perfekcji doprowadzili wysysanie tych środków do własnej kiejdy, a te ochłapy, które tu zostawiają, wydają w beznadziejny sposób.

 2. Tadeo pisze:

  W poniedzialek ma się odbyć na stadionie prezentacja drużyny. Kogo chcą nam zaprezentować, Trałkę , Gajosa , Jevticia i Raduca , piłkarzy w Lechu już dawno przegranych. Oby frekwencja była taka jak liczba sprzedających się karnetów. Jak długo jeszcze będziemy musieli znosić kłamstwa i obietnica bez pokrycia.

 3. Pawelinho pisze:

  Lech potrzebuje wzmocnień niestety obecna polityka klubu nie preferuje sukcesu sportowego tylko przeciętność, amatorkę i totalny brak ambicji. Ponadto dobrych piłkarzy w kadrze można policzyć na palcach jednej ręki, a tak być nie powinno jednak kadra w obecnym stanie obrazuje totalną degradacje sportową Kolejorza pod wodzą młodego panicza, który jest za to odpowiedzialny i gdyby naprawdę miał jaja to by zamiast biadolić puste frazesy o tym, że się nigdy nie podda, tylko odejść i dać to komuś kto się na tym zna, a tak przeciętności tej kadry jest chyba największa od ponad 10 lat.

 4. 07 pisze:

  Na dziś mamy z całej tej kadry która jest powyżej – 5 grojków i 5 kandydatów na grojków, cała reszta nadaje się do zbierania ziemniaków.

 5. Michu73 pisze:

  Aby sie rozwijać klub potrzebuje 2-3 poważnych transferów co okienko, aby wzmacniać rywalizację, wchodzić na wyższy poziom sportowy, utrzymywać głód sukcesów wśród zawodnikow, zainterwsowanie kibiców i finalnie odnosić sukcesy sportowe. Co więcej, w dzisiejszych czasach transfery za 1mln euro już szału nie robią. To powinien być standard. Jak chcesz być w „50 Europy” musisz robić transfery za 2-3 miliony euro. To nie są kwoty nierealne jeżeli sprzedajesz wychowanków za 6 melonów. Niestety strategia jest inna. BardO fajnie napisał tonkilega J5 powyżej, co właściwie mówi wszystko onnaszej sytuacji:”większa radość z kolejnego rekordu transferowego wychowanka, niz ze zdobycia trofeum sportowego”. I wszystko na ten temat.

 6. Tadeo pisze:

  Za brak sukcesu na koniec sezonu , oprócz nieudaczników z Wronek , duży swój wkład będzie miał również Nawałka. Nie kto inny stwierdził że nie potrzebuje wzmocnień, że Lech ma potencjał w piłkarzach którzy są w jego kadrze.Kto stwierdził że nie będzie osłabiał Wisły, rezygnując z Imaza czy Arsnica.Czas pokaże kto miał znowu rację, kibice czy trener z zarządem. Aż strach się bać co nas czeka.

  • tomasz1973 pisze:

   Niestety, ale jest tak jak mówisz i całe szczęście, że są osoby, które widzą rolę (negatywną) Nawałki, na tą chwilę wprowadził tylko chaos i przyklepał gadki Rutków, a ponoć miał być taki niezależny…

  • Zlapany na ofsajdzie pisze:

   Mądrze piszesz Tadeo, ale zaczekajmy może jeszcze z takimi komentarzami. Być może Nawałka rzeczywiście coś z tego poskłada, na papierze moim zdaniem kadra i tak jest najsilniejsza w lidze- nawet mimo ewidentnych luk na środku, czy prawej obronie. Jak ja bardzo chciałbym w to wierzyć, że z tych piłkarzy, co mamy da się wydobyć potencjał na MP…

   P.S.: Temat Imaza to dla mnie najgorszy ruch zarządu od roku. Jest fajny gość do wyciągnięcia za grosze, odpalił już w naszej lidze, ma spore możliwości, a Lech zapala mu zielone światło na wyjazd do Białegostoku. Kompletnie nie rozumiem sytuacji, gdyby to był piłkarz za 1 mln euro, to ok- oszczędzamy, za duży wydatek. Ale nie powalczyć o niego w obecnej sytuacji, to trochę jednak kpina.

 7. Przemo33 pisze:

  A to u nas to już klasyka gatunku jest przecież. Albo mamy braki w jakości albo ilości piłkarzy. Albo brakuje drugiego LO, albo 2 PO, albo drugiego defensywnego pomocnika i tak w kółko. Ogólnie brak kompletnej kadry pod względem ilościowym i jakościowym jest naszym ogromnym problemem i równocześnie dużą wadą. Ale czego się spodziewać po zarządzie i Piotrusiu, często nie widzących potrzeby wzmocnienia zespołu, chyba że jakimiś wynalazkami lub graczami po przejściach przeznaczonych dla trenera do “odbudowy”, tak bardzo przez nich lubianego słowa. Zdecydowanie brakuje jakości na środku obrony (poza Rogne) oraz na skrzydłach i na bramce. My to wiemy, natomiast Ci rządzący oczywiście nie. I tak do końca sezonu będziemy musieli się męczyć z takimi Gajosami, Radutami i Vujadinoviciami. Do tego cały czas będziemy liczyć na odejście kilku słabych i wypalonych graczy latem. Ja bym się wcale nie zdziwił, jakby niektórzy co powinni odejść jednak u nas zostali, bo Nawałka i zarząd stwierdzą, że ten X i ten Y się przydadzą. Niestety słabo to wygląda. Zobaczymy co pokażą 8 lutego i w następnych meczach. Kurcze na prawdę człowiek chciałby widzieć w końcu walczącego i fajnie grającego i wygrywającego Lecha, ale z tym zarządem nie jest możliwe.

 8. inowroclawianin pisze:

  Do pierwszego składu brakuje 1-2 obrońców, defensywnego pomocnika i skrzydłowego. Oprócz tego przydało by się solidni zmiennicy, ale to byłby już full luksus. Zapomniałem jeszcze o solidnym bramkarzu do pierwszej “11”. Byłoby fajnie gdyby chociaż wpadł nam ten obrońca i defensywny pomocnik. Przydałby się też jakiś reżyser gry o klasie Odzidzi z czasów gry w uleglej. Braki mamy więc olbrzymie, a zarazem wielu niepotrzebnych zawodników.

 9. Tadeo pisze:

  Trudno być optymistą gdy się widzi braki i umiejętności piłkarzy na większości pozycjach.Nie chcę wracać do rozpadu Wisły, ale dzięki Nawałce uciekło nam kilku naprawdę dobrych piłkarzy. Szczecin , Białystok czy chociażby bramkarz Lis.Zamiast bronić już prawie dziadkami , nie potrafiacymi grać nogami i szybką piłką .Czas pokaże czy bardzo się myliłem

 10. 100h2o pisze:

  Normalny Dzień Świstaka. Te same narzekania od pazdziernika, te same wpisy, te same marzenia. Te same słowa. Kolejne gadanie typu” ile razy mam ci mówić żebyś WRESZCIE wrzucił śmieci” albo ” ciągle powtarzam Tobie żebyś nie wylewał fusów do zlewu”
  Ktoś szczeka… karawana idzie w wiadomym sobie celu… dalej.
  Czyli “sezon ogórkowy” i COŚ trzeba tam pisać. Tu akurat najbardziej popularny temat : ” Zarząd”.
  Już Sztaudynger napisał ” do rządu,nierządu, pogody ma zaufanie tylko młody”.
  Ot tak sobie walnąłem by nieco odmienić to ciągłe mędzenie i nieustający lament.
  Kolejorz… do boju !

 11. Siodmy majster pisze:

  Burić , Putnocky ,De Marco , Goutas , Vujadinović ,Janicki , Trałka , Gajos .Zapewne każdy wie ,że te nazwiska łączy JEDNO : kontrakt do 30 .06 . 19 . O skali upadku Kolejorza świadczy to ,że WSZYSCY ci piłkarze nadają się wyłącznie do odstrzału . Bezwarunkowego i kosztem choćby nie wiem jakich strat .Ośmiu piłkarzy do wydalenia z klubu w ciągu jednego dnia !To jest porażające do jakiego stopnia skład wymaga wietrzenia.Do wywalenia nadają się oczywiście również Tomasik , Radut , Maki , a nawet Jevtić . Niestety kontrakty tych obciążaczy budżetu wygasają później więc będą obciążać nadal .Summa summarum do opuszczenia szeregów Kolejorza kwalifikuje się DWUNASTU zawodników ! To rzecz bez precedensu i w zasadzie należy przerwać wszelkie rozważania w powyższym temacie aby nie psuć sobie cennego zdrowia .Pod jednym względem kibic @100h2o ma rację : to jest dzień świstaka .Przecież my wszyscy od kilku lat pod każdym artykułem redakcji napierdalamy to samo . Obojętnie jaki jest temat nasze komentarze brzmią : jakim prawem w takim klubie jakim jest Lech Poznań jest tak beznadziejnie ? No jakim ? Ktoś wie ?

  • Przemo33 pisze:

   @Siódmy majster
   Dla mnie to jest oczywiste, że głównym winowajcą jest zarząd z Piotrusiem na czele i właściciel. Piotruś i spółka dlatego, że popełniają w kółko te same błędy, na których się nie uczą, a do tego są tchórzami oraz właściciel, który jest tylko na kasę nastawiony i wszystko to akceptuje. Do tego wszyscy wymienieni wyżej są nastawieni tylko na kasę, a nie na sukces sportowy, co jest jawną kpiną i robieniem sobie żartów z kibiców. Chcą zarabiać i traktować Lecha jako firmę i maszynkę do zarabiania kasy? OK, ale my też mamy swoje wymagania i musimy dostać coś w zamian. Mam na myśli sukcesy sportowe, trofea i stopniowy rozwój klubu. Ale jak ma być dobrze, skoro tu nie ma jednej sportowej strategii, a piłkarze to święte krowy? Raz chcą sprowadzać doświadczonych graczy z zagranicy, potem stawiać na Polaków, a później stawiać jeszcze bardziej na młodych. Ja już za nimi nie nadążam i w ogóle ich nie rozumiem. Jest chora sytuacja w tym klubie spowodowana przede wszystkim decyzjami lub biernością wobec niektórych spraw osób rządzących. Gdyby była inna mentalność i nastawienie na sukces u tych osób, wszystko by wyglądało inaczej. Jest jak jest niestety. Czy i kiedy to się zmieni? Tego nie wiem. Oby jak najszybciej.
   Co do piłkarzy i trenera. Piłkarze mają tu za dobrze i czują się zbyt pewnie, a powinni wiedzieć co tu robią i po co tu są. Ale skoro są głaskani po główkach, to i trener ma później z nimi problem. Trenera mogą nie lubić, ale to jest ich robota i powinni zapieprzać aż miło. Trener może dużo tu zdziałać, co pokazali i Skorża i Bjelica, natomiast na końcu i tak wygrywają u nas piłkarze, którym jak się trener znudzi, to go zwolnią. I to jest masakra.
   Podałeś 8 piłkarzy, którym kończą się kontrakty. I podobnie jak Ty uważam, że wszyscy powinni odejść z zespołu. Bezwzględnie. Ta 4, którzy będą mieć ważne przynajmniej jeszcze rok kontrakty powinna odejść w lecie również. Wystawić na listę transferową i oddać bez żalu. Chociaż może Maki i Jevtić jeszcze się ogarną, bo stać ich na dużo lepszą grę, chociaż o to może być ciężko. Odejście minimum tej 8 mogło by być dla nas wręcz zbawienne, natomiast z innej beczki – czy ich następcy byliby od nich lepsi? Zarząd lubi tu szrot sprowadzać. I chyba lepiej było by, żeby za nich młodzi grali plus ze 2-3 graczy klasy Tiby.
   Podsumowując – tłuczemy i mówimy o tym od dawna. Musi się zmienić zarząd. Bez tego w tym klubie nie będzie większych zmian na lepsze. Oni są największym złem w tym klubie.