Warto wiedzieć: Piast – Lech

Stały i przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami, informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze znajduje się po prostu w jednym miejscu.Warto wiedzieć: Piast Gliwice – Lech Poznań (15.02.2019):

O poprawę bilansu – Wliczając wszystkie fronty Lech zagra dziś z Piastem 30 raz. Powalczy o 8 wyjazdowe zwycięstwo w tym 5 ligowe. Bilans przemawia za Kolejorzem 17-5-7, bramki: 58:26.

Dawno bez wygranej – Lech ostatni raz wygrał z Piastem latem 2017 roku (5:1 u siebie), a na wyjeździe w lutym 2017 roku (3:0). Były to efektowne zwycięstwa, ale już dość dawno. Pora na 3 punkty!

Lech powtórzy wynik? – Lech ostatnie zwycięstwo w Gliwicach zaliczył 2 lata temu, w 2 wiosennym meczu i też w 22. kolejce. Dziś będzie tak samo? 3:0 nie musi być. Ważne jest chociaż 1:0, które po prostu da nam 3 punkty.

6 meczów bez porażki – Lech nie przegrał z Piastem żadnego z 6 ostatnich meczów. W 2 ostatnich zremisował odpowiednio we wrześniu u siebie 1:1 i w grudniu 2017 w Gliwicach 0:0. Kolejorz ostatni raz poległ w starciu z Piastem w grudniu 2015 (0:2 w Gliwicach).

Rywal leży Lechowi – Piast Gliwice jest rywalem, który w dotychczasowej historii leżał Lechowi, a zwłaszcza w ostatnich latach. W 14 ostatnich spotkaniach Kolejorz wygrał aż 7 razy. Bilans goli? dobry – 32:10.

Bój sąsiadów w tabeli – Dzisiejszy mecz będzie pojedynkiem sąsiadów w tabeli oraz ekip, które do końca sezonu mogą grać o europejskie puchary. Na razie piąty Lech ma 2 oczka więcej od szóstego Piasta.

Raz bez goli – W dotychczasowej historii 29 meczów Lecha z Piastem tylko raz nie padła żadna bramka. Taka sytuacja miała miejsce podczas przedostatniej konfrontacji obu ekip, która odbyła się w grudniu 2017 roku w Gliwicach.

Setka w statystykach? – Lechowi brakuje obecnie 6 strzałów w światło bramki do zaliczenia 100 celnych uderzeń w ligowym sezonie 2018/2019 i 3 rzutów rożnych do granicy 100 wykonanych kornerów.

Były piłkarz kontra Lech – Przeciwko Lechowi może zagrać wieczorem 38-letni już bramkarz Jakub Szmatuła. To zawodnik urodzony w Poznaniu, który w sezonie 2002/2003 znajdował się w kadrze pierwszej drużyny Kolejorza.

Wyjazdowy hat-trick? – Lech powalczy dziś o 3 wyjazdowe zwycięstwo z rzędu. Wcześniej w grudniu wygrał z Wisłą Kraków 1:0 i pokonał Zagłębie Sosnowiec 6:0.

Piast mocny u siebie – Piast należy do najmocniejszych drużyn u siebie w całej lidze. W Gliwicach stracił tylko 7 bramek (najlepszy wynik w Ekstraklasie). Ostatni raz poległ na swoim boisku 12 sierpnia. Od tamtej pory zanotował bilans 5-3-0.

Nawałka kontra Piast – Adamowi Nawałce w ostatnich latach dobrze szło z Piastem. Prowadząc Górnika wygrał 3 ostatnie mecze z tym zespołem kolejno 2:1, 1:0 i 2:1 w 2013 roku.

Fornalik znów na drodze Lecha – Lech Poznań nie przegrał z drużyną Waldemara Fornalika kolejnych 10 spotkań. W 7 ostatnich meczach z zespołami tego trenera 5 razy wygrał.

Ważny test – Lech spośród 33 wywalczonych punktów aż 25 oczek ugrał w starciach z rywalami z miejsc 9-16 i tylko 8 punktów z ekipami z lokat 9-16. Dziś ważny test.

O spokojniejszy weekend – W razie wygranej wieczorem Lech po 22. kolejce na pewno nie będzie niżej niż piąty. Nie powiększy także straty do 3. pozycji, która w tej chwili wynosi 3 punkty.

Aż pięciu zagrożonych – Zagrożeni pauzą wieczorem będą Mihai Radut, Pedro Tiba, Marcin Wasielewski, Łukasz Trałka i Joao Amaral. 5 piłkarzy musi więc bardzo uważać jeśli chcą zagrać przeciwko Legii.

Przybył rozjemcą – Arbitrem dzisiejszego spotkania będzie Jarosław Przybył. Sędzia z Kluczborka prowadził nam w tym sezonie mecz z Miedzią wygrany 2:1.

Lech minimalnym faworytem – Według bukmacherów nieznacznym faworytem do wygranej dzisiaj jest Lech. Średni kurs na triumf Kolejorza wynosi 2.60, na remis 3.05, a na zwycięstwo Piasta 2.80. Do 20:30 te kursy mogą jeszcze ulec zmianie.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na 3 portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

INSTAGRAM (nowość)
TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Komentarz

  1. J5 pisze:

    Jeśli zawodnicy Piasta nie będą potrafili celnie uderzyć w stronę bramki, to Lech może mieć szansę na trzy punkty