Tam, gdzie do wiosny jeszcze daleko

Zimowa przerwa 2019 w polskiej lidze była tym razem najkrótsza w historii. Lech Poznań jak i inne drużyny z LOTTO Ekstraklasy są już po 3 wiosennych spotkaniach w miesiącu lutym. W tym roku aura nie przeszkadza w rozgrywaniu meczów. Żaden z pojedynków nie toczył się na zasypanym boisku czy przy opadach śniegu. Nic nie wskazuje na to, aby pogoda zakłóciła którykolwiek z najbliższych meczów Ekstraklasy.Dzięki reformie ESA 37 i wydłużeniu sezonu do 37 kolejek kibice na brak emocji nie mogą narzekać. Czasy powrotu do gry w marcu chyba minęły już bezpowrotnie i jest to dobra wiadomość, bowiem chyba nikt nie wyobraża sobie czekać na start rundy wiosennej aż do marca. Na Starym Kontynencie są jednak ligi, gdzie do wiosny 2019 jeszcze trochę czasu zostało.

W Europie mamy łącznie 12 krajów w których liga toczy się systemem wiosna-jesień. W wielu z nich sezon 2018 skończył się w październiku/listopadzie, a nowy 2019 rozpocznie się dopiero w marcu/kwietniu. Rekordowa przerwa jak zwykle jest na Islandii. Tam przerwa między sezonem 2018 a 2019 wyniesie aż 7 miesięcy (od 29 września 2018 roku do 26 kwietnia 2019 roku). Mimo aż tak długiej przerwy pomiędzy sezonami na Islandii bez trudu poradzono sobie z zapełnieniem kalendarza.

W styczniu i w lutym odbyły się halowe turnieje Fotbolti.net Cup i Reykjavik Cup. W lutym ruszył już Puchar Ligi, za jakiś czas ruszy też Puchar Islandii oraz zostanie rozegrany mecz o Superpuchar Islandii. W innych krajach drużyny do teraz rozgrywają wiele meczów towarzyskich. Z kolei w Finlandii oraz w Szwecji kluby biorą obecnie udział w rozgrywkach o krajowy puchar. W Finlandii gra o to trofeum toczy się w krytych halach.

Kolejny rok z rzędu turniej pod nazwą Winter Tournament urozmaicił zimową przerwę w Estonii. Żadnych towarzyskich rozgrywek tej zimy nie ma za to m.in. na Białorusi, Gruzji w Kazachstanie. W tym pierwszym kraju wkrótce ruszą za to zmagania o krajowy puchar. Ligą toczącą się systemem wiosna-jesień w której sezon 2019 już wystartował jest ekstraklasa irlandzka. W porównaniu z poprzednim rokiem tym razem aż o 20 dni później nowy sezon zacznie się w Norwegii.

Mistrz tego kraju, Rosenborg Trondheim zimą wziął udział w turnieju Atlantic Cup w którym wystąpił także m.in. szwedzki Norrkoping. Jeszcze zanim nowy sezon 2019 ruszy w lidze norweskiej odbędzie się mecz o Superpuchar Norwegii. Warto dodać, że kilkanaście lat temu był pomysł, aby polska liga również toczyła się systemem wiosna-jesień. Na szczęście szybko zrezygnowanego z tego pomysłu. W ostatnich latach na system jesień-wiosna przeszli m.in. Rosjanie.Ligi grające systemem wiosna-jesień i długość przerwy między sezonami 2017 i 2018:

Białoruś – (2 grudnia – 29 marca)
Estonia – (10 listopada – 8 marca)
Finlandia – (27 października – 3 kwietnia)
Gruzja – (8 grudnia – 1 marca)
Islandia – (29 września – 26 kwietnia)
Irlandia – (26 października – 15 lutego)
Kazachstan – (11 listopada – 9 marca)
Łotwa – (10 listopada – 9 marca)
Litwa – (11 listopada – 2 marca)
Norwegia – (24 listopada – 30 marca)
Szwecja – (11 listopada – 31 marca)
Wyspy Owcze – (27 października – 10 marca)

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na 3 portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

INSTAGRAM (nowość)
TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <