Historia: Ważne marcowe wydarzenia

Za niespełna 2 tygodnie Lech Poznań będzie obchodził swoją 97. rocznicę powstania. Coroczne święto Kolejorza obchodzone dnia 19 marca nie jest jedynym wydarzeniem w miesiącu marcu o którym warto pamiętać. W historii Kolejorza bez trudu da się znaleźć co najmniej dwie inne marcowe daty w których wydarzyło się coś ważnego dla Lecha Poznań.

W marcu 2019 roku oprócz 97. rocznicy powstania Lecha Poznań będzie miała miejsce m.in. 71. rocznica pierwszego meczu i pierwszej bramki na szczeblu Ekstraklasy, ale nie tylko. Do jakich ważnych wydarzeń w historii naszego klubu dochodziło w marcu? O tym więcej w 72 odcinku działu „Historia” poniżej.19 marca 1922 – Rejestracja obecnego Lecha Poznań

Blisko 100 lat temu na terenie całego kraju działało wiele Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży, które wcale nie miały za zadanie popularyzować sportu wśród dzieci i młodzieży. Mimo to, młodzi poznaniacy postanowili uprawiać sport, a konkretnie chcieli grać w piłkę nożną. W 1920 roku na terenie Dębca, który nie należał wtedy do Poznania osoby z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postanowiły założyć swój klub. Nie był on nigdzie zarejestrowany, ale miał władze i nazwę – Lutnia Dębiec.

Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia dopiero po 2 latach zarejestrowała klub. Według historii do rejestracji drużyny piłkarskiej doszło dnia 19 marca 1922 roku i do dziś jest to oficjalna data powstania obecnego Lecha Poznań. Zarejestrowany zespół zwał się tak jak 2 lata wcześniej, czyli Lutnia Dębiec. Ta nazwa nie obowiązywała jednak długo, gdyż w sierpniu klub otrzymał nową nazwę – Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec. Niedługo potem ówczesnym władzom klubu udało się wydzierżawić boisko mieszczące się wtedy przy ul. Grzybowej (obecnie stoją tam domy). 17 września 1922 roku doszło do pierwszego, oficjalnego meczu Lecha w historii. Wtedy gracze TS Ligi Dębiec spotkali się ze Spartą Poznań i zremisowali 1:1.

14 marca 1945 – Lech zostaje pierwszym reaktywowanym poznańskim klubem po II wojnie światowej

W czasie trwania II Wojny Światowej wiele klubów w Polsce zawiesiło działania, a w kraju nie odbywały się żadne rozgrywki. Już po wojnie część klubów zaczęło się odradzać wznawiając swoje sportowe działalności. Jednym z takich klubów był Kolejowy Klub Sportowy Poznań, czyli obecny Lech będący pierwszym reaktywowanym poznańskim klubem po II wojnie. Pierwszą nazwą klubu po wojnie i przy okazji 6 w historii była nazwa „KKS Poznań” oznaczająca nic innego jak Kolejowy Klub Sportowy.

14 marca 1948 – Debiut Lecha Poznań w Ekstraklasie (Widzew – Lech 4:3)

W roku 1947 toczyły się eliminacje do Ekstraklasy. Zespoły zostały przydzielone wówczas do łącznie 3 grup z których na najwyższy front awansowały po 3 najlepsze kluby. Obecny Lech zajął w swojej grupie dopiero 4. miejsce za obecną Wisłą Kraków, Polonią Warszawa i Polonią Bytom. Tym samym nie uzyskał bezpośredniego awansu, ale niedługo potem powiększono ligę z 12 do 14 drużyn, zatem do Ekstraklasy załapał się Lech Poznań oraz łódzki Widzew.

14 marca 1948 roku był historycznym dniem zarówno dla Lecha jak i dla Widzewa, bowiem właśnie tego dnia prawie 71 lat temu obie ekipy rozgrywały pierwszy mecz na szczeblu Ekstraklasy w swojej historii. Lechici od 10 minuty przegrywali 0:1 po rzucie karnym. 4 minuty później wyrównał legendarny Teodor Anioła zostając tym samym pierwszym historycznym strzelcem gola dla Kolejorza na szczeblu Ekstraklasy.

Później lechici wyszli na prowadzenie 2:1 po bramce Tadeusza Polki z karnego, Widzew znów doprowadził do remisu, potem znowu Lech prowadził 3:2 po trafieniu tym razem Edmunda Białasa, ale 2 ostatnie ciosy należały już do widzewiaków, którzy bramką w 87 minucie ostatecznie zapewnili sobie wygraną 4:3. Lech Poznań mimo tamtej porażki nie miał czego żałować. Premierowy sezon na szczeblu Ekstraklasy zakończył na niezłej 6. pozycji podczas gdy Widzew Łódź spadł z hukiem z ostatniej lokaty.

W 1948 roku Kolejorz pierwsze zwycięstwo w Ekstraklasie odniósł w 3. kolejce ogrywając u siebie dzisiejszą Polonię Warszawa rezultatem 2:1.Dział „Historia” (72 artykuły):

> Rozbiórka historycznych jupiterów + FOTO
> Ważny wrzesień w historii klubu
> Najważniejsze daty 96 lat Lecha Poznań
> 10 kolejek Kolejorza w 1952 roku
> Lech Poznań w Pucharze Zlotu 1952
> Najwyższe zwycięstwa w Ekstraklasie za sprawą Anioły
> 11-15 maja 2010 roku
> Najwyższe ekstraklasowe zwycięstwo
> Magia starej Bułgarskiej + FOTO
> Filmy przypominające dawne lata
> 61 meczów bez porażki Lecha Poznań
> Obchody 80, 85 i 90-lecia Lecha Poznań (FOTO, VIDEO)
> Jedyny dublet w historii Kolejorza (wiosna 1984)
> Wszyscy zdobywcy Pucharu Polski
> Najbardziej utytułowani obcokrajowcy Kolejorza
> Historyczni rywale Lecha z Poznania
> Zawodnicy mający najwięcej mistrzostw
> Cud w Międzychodzie przebił Błażejewko
> Najbardziej utytułowani trenerzy w historii
> Najwygodniejsi przeciwnicy
> Najbardziej niewygodni przeciwnicy
> Bilety i karnety na Kolejorza II (FOTO)
> Bilety i karnety na Kolejorza (FOTO)
> Rekordowe frekwencje w sezonie 1972/1973
> Fana legend Lecha Poznań
> 1/8 PZP w latach 80-tych
> Najdziwniejsi rywale Kolejorza
> Wysokie triumfy w latach 40-tych
> Najdłuższa zwycięska passa z rzędu Lecha
> Podział na sektory na starym stadionie
> Pięć meczów Kolejorza z reprezentacjami narodowymi
> Fuzja w 2006 roku
> Początki nowego Lecha + FOTO
> Jedyny stadion na świecie z bunkrem + FOTO
> Ostatni awans
> Ostatni spadek
> Herby Lecha Poznań
> Historyczny montaż podgrzewanej murawy na Lechu + FOTO
> Lech Poznań w latach 1990-1999
> Kilka lokalizacji na stadion Lecha
> Cud w Błażejewku za sprawą Jerzego Kopy
> Lech Poznań w latach 1980-1989
> Trzecie podium Lecha (sezon 1977/1978)
> Budynki na i przy stadionie + FOTO
> Drugie podium Lecha (sezon 1950)
> Lech Poznań w latach 1970-1979
> Najpiękniejsze jupitery na świecie
> Lech Poznań w latach 1960-1969
> Pierwsze podium Lecha (sezon 1949)
> Lech Poznań w latach 1950-1959
> Dlaczego Kolejorz, a nie Kolejarz
> Lech Poznań w latach 1940-1949
> Szóste mistrzostwo Lecha Poznań
> Raj w kilkanaście sekund. Ruch – Lech 1:2
> Lech Poznań w latach 1930 – 1940
> Piąte mistrzostwo Lecha Poznań
> 51 sezonów Lecha w Ekstraklasie
> Pierwsze lata klubu (1920 – 1930)
> 89 ligowych rywali Lecha Poznań
> Czwarte mistrzostwo Lecha Poznań
> Wszystkie nazwy Lecha Poznań
> Skąd i dlaczego wzięła się nazwa Lech
> Najdłuższe karne w historii + FOTO
> Trzecie mistrzostwo Lecha Poznań
> Drugie mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 80-lecia
> Pierwsze mistrzostwo Lecha Poznań
> Wspomnienie obchodów 85-lecia + FOTO
> Smutny mecz grany dwa razy
> Jedyny i najlepszy tercet ABC
> Im zabrali nam dali (1993 rok)

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na 3 portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

INSTAGRAM (nowość)
TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <3 komentarze

  1. aaafyrtel pisze:

    naszą ekę założono w wiekopomnym 1920 roku!!!

  2. leftt pisze:

    Wiedziałem, że aaafyrtel się pojawi pod tym wpisem. Nawet nie musiałem wchodzić jak zobaczyłem jedynkę przy tytule. Po prostu 19.03.22 to data rejestracji w Związku Piłki Nożnej, co zresztą jest napisane w artykule. A że chłopaki z Dębca na spotkaniach KSM-u kopali piłkę wcześniej bo ksiądz z parafii w Wirach (Dębiec wtedy podchodził pod Wiry) nie miał dla nich czasu to wiadomo od dawna. Przed rejestracją mogli sobie pokopać co najwyżej w turnieju dzikich drużyn, jak Paragon i jego Syrenka w książce Adama Bahdaja (tak, wiem, że Warszawa).

  3. aaafyrtel pisze:

    ten dzień 19 marca to z kapelusza jest wzięty… nie ma żadnych pisanych źródeł, że ta cała rejestracja była akurat w tym dniu… poza tym brak rejestracji czegoś przez jakiekolwiek ciało rejestrujące nie znaczy, że to coś nie istnieje… vivat 1920 rok!!!