Lech uświetni obchody KSZO

W tym roku przypada 90. rocznica zapomnianego już trochę wśród kibiców w Polsce klubu KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, który został założony 11 sierpnia 1929 roku. Fanatycy Kolejorza od lat mają zgodę z kibicami KSZO, a zespół Lecha Poznań latem ma rozegrać mecz kontrolny z piłkarzami drużyny z Ostrowca Świętokrzyskiego. Do tego spotkania dojdzie najpóźniej we wrześniu.KSZO Ostrowiec Świętokrzyski nigdy nie zaliczało się do czołowych polskich klubów. „Pomarańczowo-czarni” dotąd 3 razy grali na szczeblu Ekstraklasy w tym po raz ostatni w sezonie 2002/2003. Oprócz tego największymi sukcesami KSZO jest 3-krotne dojście do 1/16 finału pucharu krajowego (ostatni raz w 2016 roku). Swego czasu obiekt Miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim należał do najnowocześniejszych stadionów w Polsce, dlatego mecze na nim kilkanaście lat temu rozgrywała nawet piłkarska reprezentacja Polski.

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski rekord frekwencji (13 tysięcy) zanotowało podczas meczu z Lechem Poznań w 1997 roku. Oficjalnie na szczeblu Ekstraklasy i I-ligi Kolejorz rozegrał z tym rywalem łącznie 6 spotkań pomiędzy 1997 a 2003 rokiem. W nich Lech Poznań zanotował bilans 2-3-1, gole: 9:7. To właśnie KSZO było pierwszym przeciwnikiem Kolejorza po powrocie do Ekstraklasy w 2002 roku, a mecz zakończył się wówczas wygraną „niebiesko-białych” 2:0.

Aktualnie drużyna z Ostrowca Świętokrzyskiego zajmuje dopiero 8. lokatę w grupie IV III-ligi mając aż 11 punktów straty do liderującego Hutnika Kraków. KSZO gra na tym samym poziomie co rezerwy Lecha Poznań. „Pomarańczowo-czarnych” reprezentuje aktualnie 28-letni boczny pomocnik Jakub Kapsa, który jako junior przed sezonem 2010/2011 trafił do akademii Kolejorza. Furory nie zrobił będąc do zimy 2014 wypożyczany do KSZO oraz Chojniczanki Chojnice. Kapsa w tej chwili występuje w Ostrowcu nieprzerywanie od rozgrywek 2014/2015.

Kibice Lecha Poznań mają zgodę z fanatykami KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. 7 lat temu przy Bułgarskiej została ukazana oprawa z okazji 20-lecia zgody, które przypadało w 2012 roku. Mecz sparingowy Lecha z tym klubem będący jednym z punktów obchodów 90. rocznicy założenia KSZO ma odbyć się w Ostrowcu Świętokrzyskim w czerwcu podczas letnich przygotowań Kolejorza do nowego sezonu 2019/2020 lub najpóźniej na początku września w trakcie przerwy na kadrę. Ostrowiec jest oddalony od Poznania o prawie 450 kilometrów na południowy-wschód.Oprawa Lech & KSZO na 20-lecie zgody ukazana w 2012 roku:
\\

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na 3 portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

INSTAGRAM (nowość)
TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <9 komentarzy

 1. J5 pisze:

  Szkoda że KSZO nie gra wyżej, a najlepiej by bylo jakby grali w e- klapie. Ale pewnie względy finansowe stoją na przeszkodzie. Dobrze że Kolejorz zagra w Ostrowcu z okazji klubowego święta

 2. tolep pisze:

  Ciekawe czyja to była inicjatywa i kogo trzeba było przekonać

  • Pszczolka pisze:

   z pewnością nie była to inicjatywa twojego Piotrusia przydupasie :)) A Karolek pewnie sto razy obliczał, ile paliwa będzie kosztował dojazd piłkarzy na ten mecz.

  • Kuba pisze:

   @Pszczolka
   Za takie komenty powinien być ban.

  • Pszczolka pisze:

   @Kuba łzy wzruszenia zalewają mi oczy:))

  • ArekCesar pisze:

   Hehe dobre Pszczółka 😀

  • radpoz pisze:

   A kto z zawodników Lecha grał kiedyś w KSZO? 😉

   Tak, brawo: Łukasz Trałka

 3. arek z Debca pisze:

  KSZO… KSZO Ostrowiec! Pamiętam chłopaków z Ostrowca jak przyjeżdżali do Poznania na mecze Lecha z 20 kilka lat temu. W porzo goście.

 4. inowroclawianin pisze:

  Dobry pomysł z tym sparingiem, a KSZO życzę awansu minimum do obecnej I ligi.