Jeszcze więcej pieniędzy dla klubów z Ekstraklasy

Kilkanaście dni temu w Warszawie odbyło się bardzo istotne spotkanie wszystkich klubów LOTTO Ekstraklasy w którym uczestniczył także prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Regulamin rozgrywek na przyszły sezon 2019/2020 nie został jeszcze zatwierdzony tak samo jak ramowy terminarz. Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA przyjęła za to ostateczny model podziału środków finansowych, który będzie obowiązywał od kolejnego sezonu.Sezon 2019/2020 składający się ponownie z 37 kolejek będzie trochę różnił się na przykład od tego trwającego. W kolejnych rozgrywkach z ligi będą spadały 3 a nie 2 drużyny. Kluby dostaną też znacznie więcej pieniędzy od Ekstraklasy SA niż w ostatnich latach. Budżet wzrósł bowiem z kwoty 150,5 mln złotych do 225 milionów zł.

Podział środków z kontraktów mediowych i marketingowych w nowym sezonie będzie inny niż podział obowiązujący m.in. w tym czy w zeszłym sezonie. Przede wszystkim w rozgrywkach 2019/2020 zmniejszy się kwota stała dla klubów o 11% i wzrośnie o 0,5% za ranking historyczny. Kluby dostaną także więcej pieniędzy za konkretne miejsce na koniec rozgrywek. Docenieni zostaną też pucharowicze. Teraz do podziału trafia 8,5% łącznej kwoty w puli podczas gdy od kolejnego sezonu do podziału pomiędzy 4 pucharowiczów będzie aż 14% sumy.

W porównaniu z tym czy z zeszłym sezonem za rok niższa będzie opłata solidarnościowa. Nowością od sezonu 2019/2020 jest 1% dla 3 spadkowiczów co daje kwotę 2,25 mln złotych. Poniżej znajduje się porównanie obecnego modelu podziału pieniędzy z tym, który będzie obowiązywał w Ekstraklasie od kolejnych rozgrywek.Podział środków finansowych w zeszłym sezonie 2017/2018:

55% – Kwota stała
17,5% – Kwota za miejsce w sezonie
17,5% – Ranking historyczny
8,5% – Kwota do podziału między 4 kluby, które dostały się do europejskich pucharów
1,5% – Opłata solidarnościowa (miejsca 9-16)

Fot: Ekstraklasa SA
null
null

Podział środków finansowych od sezonu 2019/2020:

44% – Kwota stała (12 mln z tej puli na szkolenie młodzieży)
20% – Kwota za miejsce w sezonie
18% – Ranking historyczny
14% – Kwota do podziału między 4 kluby, które dostaną się do europejskich pucharów
2,5% – Pro Junior System
1% – Pieniądze dla 3 spadkowiczów
0,5% – Opłata solidarnościowa

Fot: Ekstraklasa SA
null

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na 3 portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

INSTAGRAM (nowość)
TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <5 komentarzy

 1. Ostu pisze:

  Teraz jak na dłoni widać, że chytry dwa razi traci – tak Klimczak walczył o to rozwiązanie przedstawione w artykule by nie dzielić się ze​ „środkiem tabeli”…
  I dlatego teraz „walczą” by uratować ten sezon – nie zdając sobie wszakże sprawy, że tego sezonu uratować nie można – i to od dłuższego czasu – ale zamiast skupić się na budowaniu zespołu na przyszłe sezony, oni tylko marnują czas…

  • arek z Debca pisze:

   Plotki o szukaniu kupca na Lecha wcale nie muszą być pozbawione prawdy. Być może jeszcze nie teraz ale pewnie Rutek sondował czy znajdą się kupcy i ile będzie mógl zażądać.

 2. J5 pisze:

  Może rzeczywiście Stary Rutek doszedł do wniosku że synalek sobie nie radzi, klub sprzeda a latorośli kupi stragan z warzywami. Z pożytkiem dla Jacka Rutkowskiego, latorośli i przede wszystkim Lecha

  • arek z Debca pisze:

   Obawiam się, że ten stragan szybko by padł. Szkoda by było tylko tych zgniłych warzyw.

 3. inowroclawianin pisze:

  Rutki i Klimczak mogą sobie teraz pluć w brodę. Tyle kasy przejdzie w tym sezonie koło nosa i w przyszłym najprawdopodobniej też. To są miliony złotych.