Finał CLJ U-17: Kolejorz z wicemistrzostwem

W finałowym meczu Centralnej Ligi Juniorów Młodszych sezonu 2018/2019 rozegranym na Dozbud Arenie w Ząbkach koło Warszawy, Lech Poznań przegrał z Legią Warszawa 1:3 (0:2) i po raz 2 w historii został wicemistrzem Polski Juniorów Młodszych. Kolejorz słabo spisał się w ustawieniu z trójką obrońców oraz rozczarował w I połowie. „Niebiesko-biali” najwięcej w ofensywie pokazali dopiero wtedy, gdy po 70 minucie grali w „10”.

Mecz od ataku rozpoczęli legioniści. W 2 minucie piłka poszybowała nad poprzeczką, a po chwili strzał jednego z legionistów po rzucie rożnym został zablokowany. W 5 minucie gry groźnie na naszą bramkę uderzył Włodarczyk, którego strzał sparował Bąkowski. Później obudził się Lech, który przeważał, dominował w środku pola, ale nie oddawał strzałów na bramkę rywala. Po okresie wyrównanej gry gola w 22 minucie po dośrodkowaniu z prawej strony i celnej główce Włodarczyka zdobyła Legia. W tej sytuacji napastnik z Warszawy pozostał w polu karnym zupełnie bez krycia. Lech szybko starał się odpowiedzieć uderzeniem z dystansu, które było zbyt słabe, by zaskoczyć bramkarza. Po chwili golkiper Legii ponownie został zatrudniony po płaskim strzale Szramowskiego. W 28 minucie poznaniacy znów mieli dobrą okazję do zdobycia gola po tym jak Borowski świetne zagrał piłkę w pole karne z prawej strony do Kołtańskiego. Następnie znów przeważała Legia oddając na szczęście niecelne strzały głównie z daleka. W 35 i 36 minucie warszawianie mieli dwie setki, które koncertowo zmarnowali po niecelnych uderzeniach z paru metrów. W 41 minucie finału Kochanowski dośrodkowaniem zaskoczył źle ustawionego w bramce Bąkowskiego, który łatwo dał się pokonać. Ostatecznie po słabej I połowie lechici przegrywali 0:2.

Po zmianie stron obraz gry początkowo nie zmienił się. Lech nie miał pomysłu, jak zagrozić Legii, natomiast rywale ze spokojem kontrolowali boiskowe wydarzenia. W 55 minucie po kontrze lewą stroną warszawianie mogli zdobyć kolejną bramkę, jednak dośrodkowanie zawodnika było złe. Po chwili było groźnie pod bramką „Wojskowych”, gdy czubkiem buta piłkę uderzył Szramowski. Minęło kilkadziesiąt sekund i celny strzał z około 20 metrów oddał Kołtański. Od 70 minuty sytuacja Lecha Poznań stała się jeszcze bardziej zła. Drugą żółtą kartką a w konsekwencji czerwoną otrzymał kapitan Kolejorza, Borowski przez co „niebiesko-biali” musieli sobie radzić w dziesiątkę. To o dziwo nie załamało lechitów. W 72 minucie w trudnej sytuacji kontaktową bramkę strzelił Kołtański. Dosłownie sekundy później indywidualny rajd przeprowadził Zaręba, który mocnym strzałem przeniósł piłkę tuż nad poprzeczką. Legia obudziła się w 76 minucie, gdy dobrze w bramce interweniował Bąkowski. Mecz nie zwalniał i już po chwili w „10” Kolejorz znów mógł wyrównać. Zaledwie sekundy później mieliśmy spore zagrożenie bramki Legii po szarży Gila. Kolejorz w dziesiątkę wyglądał znacznie lepiej niż w momencie w którym grał w komplecie. W 81 minucie finału po akcji prawą stroną groźny strzał z około 11 metrów oddał ponownie Zaręba. Kiedy wydawało się, że Lech grający w dziesiątkę może doprowadzić do dogrywki gola w 86 minucie na 3:1 strzeliła Legia kończąc właściwie emocje w tym spotkaniu. W kocówce poznaniacy już się odkryli co mogło kosztować utratą bramki na 1:4, lecz w ostatniej chwili futbolówkę piłkę na linii bramkowej zatrzymał jeden z defensorów. Mimo niezłej gry, a szczególnie po 70 minucie kiedy Lech grał już w dziesiątkę poznaniacy przegrali z Legią 1:3 zostając wicemistrzami Polski 2018/2019 w kategorii juniorów młodszych.

Przypomnijmy, że Lech Poznań awansował do finału CLJ U-17 poprzez zajęcie wiosną 1. miejsca w grupie B i wyeliminowania w półfinale Korony Kielce (w dwumeczu 8:3). Legia Warszawa doszła do finału po uplasowaniu się w rundzie wiosennej na 1. pozycji w grupie A oraz po pokonaniu w dwumeczu 1/2 ekipy Zagłębia Lubin rezultatem 5:2. Lech Poznań był Mistrzem Polski do lat 17 łącznie 5 razy w 2009, 2014, 2015, 2016 i 2017 roku. W 2012 oraz 2019 roku przypadło mu natomiast wicemistrzostwo kraju.

KKS Lech Poznań – Legia Warszawa 1:3 (0:2)
Bramki: 71.Kołtański – 22.Włodarczyk 41.Kochanowski 86.Dawid
Czerwona kartka: 70.Borowski (Lech) – za 2 żółtą
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź)
Skład Lecha: Bąkowski – Borowski, Tomal, Makuch (88.Palacz), Wachowiak – Fietz (53.Gogół), Szramowski (69.Kozubal), Strózik (60.Gil), Ławrynowicz (80.Stochniałek) – Wilak (53.Zaręba), Kołtański.
Rezerwowi: Manikowski, Palacz, Stochniałek, Zaręba, Gil, Kozubal, Gogół.
Pogoda: +27°C, pogodnie
Miejsce finału: Dozbud Arena (ul. Słowackiego 21, Ząbki)