Historia: Pucharowy czerwiec

Czerwiec głównie starszym kibicom Lecha Poznań kojarzy się przede wszystkim z końcówkami sezonów w wykonaniu Kolejorza a nie z międzynarodową rywalizacją o której wielu może już nie pamiętać. Po to istnieje jednak dział „Historia”, aby co jakiś czas przypominać, wracać do przeszłości czy informować o meczach, osobach lub wydarzeniach związanych z naszym klubem.W 75 odcinku cyklu „Historia” dostępnego w całości -> TUTAJ wracamy krótko do występów Lecha Poznań na arenie międzynarodowej w czerwcu. Kolejorz w 6 miesiącu w roku rozegrał w europejskich pucharach łącznie 9 spotkań i to o dziwo często z niezłym skutkiem. Mecze w Odense czy w Tel-Awiwie już na zawsze zapisały się na kartach międzynarodowej rywalizacji Kolejorza.

Lech Poznań pierwszy mecz na arenie międzynarodowej już w czerwcu rozegrał 29 czerwca 1985 roku. Wtedy w grupie Pucharu Intertoto „niebiesko-biali” przegrali w Danii z tamtejszym Brondby Kopenhaga wynikiem 0:2. Rok później jeszcze wcześniej, bo 10 czerwca Kolejorz odniósł do dziś 2 najwyższe w historii zwycięstwo w europejskich pucharach. W Danii pokonał klub Odense aż 5:1. Do 86 minuty lechici prowadzili tylko 2:1 i zupełnie nic nie wskazywało na tak wysoką wygraną, która do 2009 roku była najwyższą wyjazdową poznaniaków w pucharach.

Jeszcze w tym samym roku Lech rywalizował na arenie międzynarodowej odpowiednio 21 i 28 dnia czerwca. Wówczas Kolejorz najpierw zremisował z Siofokiem Banyasz na Węgrzech 0:0, a później u siebie z LASK Linz także 0:0. Warto zaznaczyć, że bój z Austriakami nie został rozegrany w Poznaniu tylko w Śremie. Dobra postawa Lecha Poznań latem 1986 roku w Pucharze Intertoto pozwoliło naszej drużynie wygrać grupę numer 9 tych rozgrywek.

Rok później tak dobrze w Pucharze Intertoto już nie było. W kolejnym swoim czerwcowym meczu rozegranym 27 czerwca 1987 roku lechici polegli na legendarnej Rasundzie z AIK-iem Solna aż 1:4. Po 3 latach ponownie w Intertoto poznaniacy grali 30 dnia czerwca. Tamten mecz przeszedł do pucharowej historii Lecha Poznań. Kolejorz wygrał bowiem w Izraelu z Bnei Yehuda Tel-Awiw 4:2, a wszystkie 4 gole w czerwcu 1990 roku zdobył dla nas Andrzej Juskowiak.

Kibice na kolejne czerwcowe mecze w europejskich pucharach musieli czekać aż 15 lat. W 2005 roku lechitom ponownie przyszło rywalizować w Pucharze Intertoto i w dodatku lecieć do odległego Azerbejdżanu. 19 czerwca 14 lat temu Kolejorz pokonał na wyjeździe nieistniejący już Karvan Jevlach rezultatem 2:1. W rewanżu przy Bułgarskiej rozegranym 25 czerwca okazał się lepszy triumfując 2:0 po bramkach w II połowie. Tamto spotkanie z trybun obejrzało tylko 3 tysiące kibiców. Lech wypatrzył sobie w tym dwumeczu senegalskiego lewego obrońcę, Papę Sambę Ba, którego ściągnął krótko potem do Poznania.

Ostatni raz Lech Poznań rywalizował w czerwcu o stawkę przed 2 laty 29 dnia 6 szóstego miesiąca w roku. Po zaledwie 27 dniach od zakończenia sezonu 2016/2017 lechici rozpoczęli nowe rozgrywki. Poznaniacy zainaugurowali sezon 2017/2018 domowym meczem z Pelisterem Bitola w I rundzie eliminacyjnej Ligi Europy. Nowy zespół z trybun dopingowało ponad 18 tysięcy ludzi, a Kolejorz łatwo rozbił Macedończyków 4:0 (3:0). Bramki dla nas zdobywali wtedy Nicki Bille Nielsen z rzutu karnego, Radosław Majewski z rzutu wolnego i Mario Situm głową po wrzutce odpowiednio z wolnego oraz rożnego.

W czerwcu 2017 roku wydawało się, że Chorwat będzie bardzo udanym transferem i prawdziwą gwiazdą Lecha Poznań. Tak się nie stało, 27-latek błyszczał na tle Pelisteru, lecz później było już gorzej. Kto wie. Być może tamto spotkanie było ostatnim oficjalnym czerwcowym meczem Kolejorza w europejskich pucharach na dobrych parę lat. Po reformach UEFA kluby z wyjątkiem tych z San Marino, Andory czy Gibraltaru mają zaczynać międzynarodową rywalizację dopiero w lipcu.Mecze Lecha Poznań w europejskich pucharach rozegrane w czerwcu:

29.06.1985, Brondby Kopenhaga – Lech Poznań 2:0 (Puchar Intertoto)
10.06.1986, Odense – Lech Poznań 1:5 (Puchar Intertoto)
21.06.1986, Siofok Banyasz – Lech Poznań 0:0 (Puchar Intertoto)
28.06.1986, Lech Poznań – LASK Linz 0:0 (Puchar Intertoto)
27.06.1987, AIK Solna – Lech Poznań 4:1 (Puchar Intertoto)
30.06.1990, Bnei Yehuda Tel-Awiw – Lech Poznań 2:4 (Puchar Intertoto)
19.06.2005, Karvan Jevlach – Lech Poznań 1:2 (Puchar Intertoto)
25.06.2005, Lech Poznań – Karvan Jevlach 2:0 (Puchar Intertoto)
29.06.2017, Lech Poznań – Pelister Bitola 4:0 (Liga Europy)

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <