Młodzież w zespole przed sezonem

W pierwszej drużynie Lecha Poznań znajduje się obecnie aż 13 wychowanków akademii, którzy przy okazji mają status młodzieżowca. Według nowych zasad obowiązujących od nowego sezonu 2019/2020 piłkarskiej PKO Ekstraklasy w każdej drużynie na murawie podczas meczów ligowych będzie musiał przebywać co najmniej jeden młodzieżowiec.Wiosną PZPN postanowił podnieść wiek młodzieżowca w sezonie 2019/2020. Tym samym w nowych rozgrywkach młodzieżowcem nie będzie piłkarz urodzony w 1999 roku lub młodszy jak pierwotnie planowano a zawodnik urodzony w 1998 roku bądź młodszy. Tym samym Lech Poznań nie będzie miał żadnych problemów z realizacją jednego z punktów regulaminu PKO Ekstraklasy, ponieważ w pierwszej drużynie Kolejorza mamy obecnie aż 13 młodzieżowców przed którymi ważny sezon 2019/2020.

Rola wychowanków Lecha Poznań w pierwszym zespole będzie różna. Są gracze od których kibice wymagali i będą wymagać nadal bardzo dużo, są młodzi, którzy zbyt wiele raczej sobie nie pograją i są także młodzi zawodnicy, których debiut w pierwszej drużynie w PKO Ekstraklasie byłby sporą niespodzianką. Do takich piłkarzy zalicza się choćby 16-letni Krzysztof Bąkowski będący obecnie 4 bramkarzem Lecha Poznań. Nawet miejsce na ławce na któryś z meczów seniorskiego Kolejorza byłoby dla golkipera urodzonego w 2003 roku dużym wydarzeniem.

O wiele większe szanse na debiut w pierwszym zespole ma 18-letni Wiktor Pleśnierowicz, który w zeszłych rozgrywkach zasiadał już na ławce rezerwowych Lecha Poznań. Wszyscy w klubie dużo spodziewają się za to po Robercie Gumnym jeśli oczywiście 21-latek zostanie w Kolejorzu przynajmniej na rundę jesienną. Żeby „Guma” grał na wysokim poziomie i był jednym z liderów Lecha Poznań musi być przede wszystkim zdrowy. Miejsce na prawej flance defensywy jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla niego.

Wiktor Pleśnierowicz
null

W pierwszej drużynie Kolejorza znajduje się obecnie aż 7 młodzieżowców grających w drugiej linii. Największe szanse na regularne występy ma Kamil Jóźwiak, który w seniorskim Lechu zanotował już 80 spotkań. „Józiu” to obok Roberta Gumnego wychowanek będący niemalże pewniakiem do gry w pierwszym składzie. Nie wiadomo tylko czy 21-latek nadal będzie biegał na lewej pomocy czy może jednak Dariusz Żuraw częściej zacznie wystawiać go na prawej stronie. Dobrą alternatywą na lewą flankę może okazać się o rok młodszy i przede wszystkim lewonożny Tymoteusz Puchacz.

Tymoteusz Puchacz
null

20-latek w letnich sparingach spisuje się bardzo udanie. Bez względu na to, czy gra jako lewy obrońca czy jako lewy pomocnik imponuje dynamiką, zaangażowaniem, zadziornością w grze notując tego lata już 1 gola i 1 asystę. Kto wie. Być może Jóźwiak wraz z Puchaczem będą wkrótce regularnie występować na bokach pomocy. Rywalem zawodnika, który będzie grał na prawej stronie może stać się Tymoteusz Klupś.

Tymoteusz Klupś
null
Kamil Jóźwiak
null

19-latek formą w ostatnich miesiącach nie imponował mając obecnie wiele do udowodnienia kibicom, którzy po rundzie wiosennej coraz mocniej zaczęli krytykować tego zawodnika za słabe występy. O swoje z pewnością powalczy też prawonożny skrzydłowy, ale występujący na lewej flance Jakub Kamiński dla którego tak jak dla choćby Krzysztofa Bąkowskiego – już samo znalezienie się w „20” na któryś z jesiennych meczów będzie sukcesem.

Spośród środkowych pomocników Jakub Moder, Mateusz Skrzypczak i Filip Marchwiński będą musieli uzbroić się w cierpliwość, czekać spokojnie na swoje szanse, a także wykorzystywać je, kiedy już wejdą na boisko. W najgorszej sytuacji przed sezonem 2019/2020 wydaje się być Jakub Moder, któremu ciężko będzie wygryźć Pedro Tibę. 20-latek może jeszcze występować na „10” na której dodatkową konkurencją jest Filip Marchwiński. 17-latek na pewno otrzyma w nowych rozgrywkach trochę szans, aczkolwiek jeśli zdrowy będzie Joao Amaral oraz Darko Jevtić ciężko będzie młodemu lechicie zaczynać mecze w pierwszym składzie.

Jakub Moder
null
Mateusz Skrzypczak
null

Wśród napastników już trzecie podejście do seniorskiego Lecha Poznań czeka Pawła Tomczyka. 21-latkowi nie będzie łatwo. Zdrowy Christian Gytkjaer wydaje się być nie do wygryzienia przez kogokolwiek. Realnie „Pawka” może stać się pierwszym zmiennikiem, gdyż Timur Zhamaletdinov już w letnich sparingach udowadnia, że jest po prostu za słaby na Lecha Poznań i nie zasługuje na to, by nadal go na siłę promować. W odwodzie pozostaje jeszcze 13 wychowanek i przy okazji młodzieżowiec Filip Szymczak włączony do pierwszej drużyny tego lata. 17-letni snajper przez uraz dopiero kilka dni temu wrócił do treningów.

Paweł Tomczyk
nullMłodzieżowcy w pierwszej drużynie Lecha Poznań (rocznik 1998 lub młodszy):

Bramkarze

Miłosz Mleczko (1999)
Krzysztof Bąkowski (2003)

Obrońcy

Robert Gumny (1998)
Wiktor Pleśnierowicz (2001)

Pomocnicy

Kamil Jóźwiak (1998)
Jakub Moder (1999)
Tymoteusz Puchacz (1999)
Mateusz Skrzypczak (2000)
Tymoteusz Klupś (2000)
Filip Marchwiński (2002)
Jakub Kamiński (2002)

Napastnicy

Paweł Tomczyk (1998)
Filip Szymczak (2002)

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <7 komentarzy

 1. Rafik pisze:

  W młodości siła..

 2. John pisze:

  Jóźwiak na PP a na LP Puchacz to nie jest zły pomysł.
  Puchacz ma to coś, że nie boi się grać 1na 1, wbrew pozorom jest dość szybki,no i kawał chłopa , strzelić i dograć potrafi.
  Na razie młodzi pokazują, że mogą być wzmocnieniem Lecha.
  Tomczyk aktualnie nr 2 , wczoraj tym przyjęciem piłki od razu do strzału zaskoczył mnie.:-)
  Skrzypczak za Muhara bez problemu, Marchwiński swoje minuty dostanie.
  Wydaje się fajna mieszanka w Lechu a młodzi czują się pewnie,Puchacz atmosferowić.

 3. aaafyrtel pisze:

  młoda obrona sito, zresztą ta pierwszorzutowa obrona też zbyt statycznie i niepewnie…

 4. Przemo33 pisze:

  Mamy zdolnych młodych, na których warto stawiać. Oni potrzebują gry i minut i mam nadzieję, że je dostaną.

 5. Bart pisze:

  Z tych co powracali z wypożyczeń najmocniej liczę że na Puchacza i na Tomczyka. Puchacz w sparingach pokazuje że jest fajną alternatywą na lewe skrzydło i lewą obronę. Niech naciska na Kostevycha i motywuje go do lepszej gry. Z kolei Tomczyk swoje wady ma i prochu nie wymyśli, ale ma dużą łatwość w dochodzeniu do sytuacji, piłka go szuka, wczoraj wszedł na 20 minut i już miał kilka sytuacji, a skoro do tych sytuacji tak łatwo dochodzi to nawet wchodząc z ławki kilka bramek w sezonie na pewno strzeli.

  Reszta będzie dla mnie miłym zaskoczeniem.

  • legolas pisze:

   Myślę że Puchacz to tutaj nikogo nie będzie naciskał tylko wskoczy do składu na prawe lewe skrzydło. Po prawej Jóźwiak w środku Jevtić i na napastnika Amaral, bo Gytjaer w Reha, rusek się do niczego nie nadaje, jest jeszcze Tomczyk, który daje większe pole manewru.

 6. rgż pisze:

  Na upartego: Mleczko – Gumny, Pleśnierowicz, Skrzypczak, Puchacz – Jóźwiak, Moder, Marchwiński, Klupś – Tomczyk, Szymczak. Kurczę, ostatni raz całą jedenastkę złożoną z obecnych w składzie wychowanków widziałem grając w Football Managera :).