Wnioski po piątym letnim sparingu

Za Lechem Poznań piąty z co najmniej sześciu letnich sparingów w trakcie przygotowań do rundy jesiennej nowego sezonu 2019/2020. Mecz z piątą drużyną holenderskiej Eredivisie wyszedł Kolejorzowi. Zespół Vitesse Arnhem szczególnie w pierwszej połowie był tylko tłem dla „niebiesko-białych”, którzy łatwo po 45 minutach prowadzili rezultatem 2:0.

Po piątym z sześciu/siedmiu letnich sparingów tradycyjnie można wysnuć kilka wniosków na temat gry Kolejorza oraz poszczególnych piłkarzy. Więcej poniżej.

Bardzo dobra pierwsza połowa

Trener Dariusz Żuraw w pierwszej połowie wystawił bardzo ciekawy skład złożony z najlepszych w danej chwili zawodników. Volodymyr Kostevych nie mógł zagrać przez lekki uraz, Christian Gytkjaer wciąż nadrabia zaległości, dlatego tych piłkarzy zastępowali odpowiednio Tymoteusz Puchacz i Joao Amaral. Dodatkowo na prawej flance biegali debiutujący w letnich sparingach Robert Gumny oraz Kamil Jóźwiak, którzy na murawie rozumieli się bez słów. Lech przewyższał Vitesse o dwie klasy. Od 1 minuty więcej grał piłką, stwarzał większe zagrożenie, stosował pressing, atakował wieloma zawodnikami co przekładało się na dużą liczbę stworzonych sytuacji podbramkowych. Vitesse momentami nie wiedziało co się dzieje. Holendrzy byli wolniejsi, mało konkretnie w każdej formacji, wyglądali jak Lech Poznań w zimowych sparingach mając problemy dosłownie ze wszystkim. W pierwszej połowie było widać, kto zaczyna sezon 2019/2020 dnia 20 lipca a kto dopiero w sierpniu.

Skład w I połowie: Hart – Gumny, Rogne, Crnomarković, Puchacz – Muhar, Tiba – Jóźwiak, Jevtić, Marchwiński – Amaral.

Młodzież utrzymała wynik

Po zmianie stron sztab szkoleniowy wystawił na boisko zupełnie inną jedenastkę stworzoną głównie z młodych, rezerwowych piłkarzy. To oczywiście miało wpływ na dalszą część meczu. Młodzi nie zagrali już tak dobrze, jak w ostatnich 15 minutach przeciwko FC Midtjylland, ale za to lepiej niż w sparingu z AEK-iem Larnaka w którym po 12 minutach poznaniacy przegrywali już 0:2. Dzisiaj w drugiej odsłonie młodzi lechici zagrali bardziej odpowiedzialnie, walczyli, grali z dużym zaangażowaniem, w pełni kontrolowali wtorkowy sparing aż dowieźli korzystny wynik do samego końca. Mimo słabszej drugiej połowy od pierwszej Kolejorz i tak stworzył sobie 2-3 groźne okazje dzięki którym mógł wygrać wyżej niż 2:0. Szczególnie szkoda sytuacji w 89 minucie w której Jakub Kamiński doskonale obsłużył Pawła Tomczyka. Niestety „Pawka” źle przyjął sobie wówczas piłkę.

Skład w II połowie: Szymański – Cywka, Pleśnierowicz, Dejewski, Niewiadomski – Skrzypczak, Moder – Klupś (82.Szymczak), Zhamaletdinov, Kamiński – Tomczyk.

Aktywna prawa flanka, groźne stałe fragmenty gry

Za mecz z Vitesse można wyróżnić prawą stronę na której w pierwszej połowie biegali Robert Gumny i Kamil Jóźwiak. Obaj piłkarze mieli dużo energii do gry rozumiejąc się bez słów. Dzięki dynamice tych piłkarzy, a także ofensywnym usposobieniu Holendrzy mieli spore problemy z powstrzymywaniem ataków wychowanków Lecha Poznań. Kto wie. Być może przestawienie „Józia” z lewej flanki na prawą pozwoli temu pomocnikowi zrobić kolejny krok naprzód w swojej karierze. Dziś 21-latek robił wiatr, z jakością podań było gorzej, jednak był to to pierwszy letni występ tego zawodnika. Kamil Jóźwiak ma jeszcze trochę czasu, żeby dojść do lepszej dyspozycji.

We wtorek na uwagę zasługiwało również rozegranie piłki przy okazji rzutów rożnych. Lech w pierwszej, lepszej połowie stosował często krótkie rozegranie piłki. Futbolówkę podawał Joao Amaral po czym w pole karne dośrodkowywał ją Darko Jevtić. Ten typ rozegrania stałego fragmentu sprawiał Holendrom duże problemy. Gol na 2:0 padł zresztą po stałym fragmencie, choć nie po wrzutce z wolnego a z rożnego. W 38 minucie wspominany już Jevtić dośrodkował futbolówkę wprost na głowę Djordje Crnomarkovicia. Przy tym strzale bramkarz Vitesse nie miał żadnych szans.

Kolejny już sparing na plus

Lech Poznań jest na zupełnie innym etapie przygotowań niż Vitesse Arnhem co było widać gołym okiem. Rywale wyglądali na zmęczonych, nie mieli pomysłu na grę, nie stosowali pressingu, nie radzili sobie już w środku pola z szybszymi, ofensywnie grającymi lechitami, którzy w pierwszej odsłonie robili na murawie co chcieli. Vitesse dopiero w ostatnich 5 minutach pierwszej połowy przejęło kontrolę próbując grać piłką po ziemi. Po zmianie stron było tak samo. Drużyna z Eredivisie mając piłkę przy nodze wyglądała trochę jak Lech w zimowych sparingach czy w niektórych wiosennych meczach. Młody zespół Kolejorza po przerwie z łatwością odbierał wolne ataki przeciwnika kontrując go jak choćby w 89 minucie, kiedy Paweł Tomczyk powinien trafić na 3:0. Za Lechem dobry, pożyteczny sparing, który był mimo wszystko tylko sparingiem. Nie można po nim oceniać siły drużyny czy przewidywać wyników pierwszych kolejek. Na pewno w zespole widać pomysł na grę, schematy w rozegraniu piłki i spory postęp w porównaniu z meczami rundy wiosennej. Przed Kolejorzem jeszcze 10 dni treningów, co najmniej 1 zamknięty sparing, a na końcu 20 lipca inauguracja nowego sezonu. Wtedy okaże się, czy taki mecz kontrolny jak ten dzisiejszy rzeczywiście pomógł naszej drużynie dobrze przygotować się do rozgrywek.

KKS Lech Poznań – SBV Vitesse Arnhem 2:0 (2:0)

Bramki: 31.Marchwiński 38.Crnomarković

Asysty: 1:0 – bez asysty, 2:0 – Jevtić

Skład Lecha: Hart (46.Szymański) – Gumny (46.Cywka), Rogne (46.Pleśnierowicz), Crnomarković (46.Dejewski), Puchacz (46.Niewiadomski) – Muhar (46.Skrzypczak), Tiba (46.Moder) – Jóźwiak (46.Klupś, 82.Szymczak), Jevtić (46.Zhamaletdinov), Marchwiński (46.Kamiński) – Amaral (46.Tomczyk).

Rezerwowi: Szymański, Niewiadomski, Dejewski, Pleśnierowicz, Skrzypczak, Cywka, Moder, Klupś, Kamiński, Zhamaletdinov, Tomczyk.

Kapitanowie: Jevtić, Tomczyk

Trenerzy: Żuraw – Slutski

Stan murawy: Bardzo dobry (równa płyta boiska)