Startuje II-liga. O tym warto pamiętać

Za 3 dni rusza nowy sezon 2019/2020 piłkarskiej II-ligi z historycznym udziałem Lecha II Poznań. Przed startem nowych rozgrywek ligowych na 3 froncie w naszym kraju warto wiedzieć o kilku istotnych sprawach. Rozgrywki II-ligi w niektórych rzeczach różnią się dość mocno od PKO Ekstraklasy. O czym warto wiedzieć i o czym pamiętać przed startem nowego sezonu? O tym więcej poniżej.18 klubów, 34 kolejki

W II-lidze 2019/2020 wystąpi 18 klubów, które rozegrają w sumie 34 kolejki. Runda jesienna składająca się z 20 kolejek potrwa od 27 lipca do 1 grudnia, natomiast wiosenna od 29 lutego do 31 maja (tylko 14 kolejek). W II-lidze nie ma przerw na kadrę. 5. kolejka odbędzie się w środku tygodnia dnia 21 sierpnia.

2 awansuje, 4 w barażach, 4 spada

Bezpośredni awans do I-ligi wywalczą 2 najlepsze kluby w sezonie 2019/2020. Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w barażach o awans, natomiast 4 ostatnie ekipy spadną do III-ligi. Lech II Poznań nie może awansować na zaplecze Ekstraklasy. Każdy z klubów II-ligi 2019/2020 weźmie udział w Pucharze Polski 2020/2021 w tym oczywiście rezerwy Kolejorza.

2 młodzieżowców i 20 w kadrze

W ciągu 90 minut na boisku musi przebywać nie 1 młodzieżowiec jak w Ekstraklasie a 2 młodzieżowców. Młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1999 roku lub młodszy. Trenerzy na ławkę od sezonu 2019/2020 mogą zabierać nie 7 zawodników tylko 9 piłkarzy.

Termin meczu do 14 dni

Jeśli PZPN w porozumieniu z Telewizją Polską nie ustali wcześniej terminu danego meczu II-ligi organizator danego spotkania musi sam ustalić dokładny dzień i godzinę rozpoczęcia konkretnego meczu u siebie. Zespół gości w danej kolejce musi znać termin najpóźniej 14 dni przed meczem.

Różne godziny spotkań

W II-lidze godziny spotkań są różne i często ustalają je kluby. Tym samym mecze rezerw mogą odbywać się o 12:00, 15:30, 19:00 a nawet o 20:00. W II-lidze nie brakuje też niekonwencjonalnych godzin rozpoczęcia danych spotkań. Przykładowo w 2. kolejce Lech Poznań zacznie mecz punktualnie o 20:09, natomiast w 3. kolejce o godzinie 13:05. Do takich dziwnych godzin trzeba się przyzwyczaić.

Kartki podobne jak w Ekstraklasie

Pauzy za kartki w II-lidze są identyczne jak w Ekstraklasie. Zawodnik po 4 i 8 napomnieniu będzie pauzował w 1 meczu, natomiast po 12 kartce już w 2 spotkaniach. Podczas wybranych pojedynków II-ligi będzie stosowany system VAR.

Lech we Wronkach i w Poznaniu

Lech Poznań swoje domowe mecze będzie rozgrywał na obiekcie Leśnym we Wronkach. Niewykluczone jest jednak przeniesienie niektórych spotkań na obiekt przy Bułgarskiej w Poznaniu. Mecze o podwyższonym ryzyku, które będą przyciągać dużą liczbę kibiców gości mają odbywać się na Stadionie Miejskim. Jesienią na Bułgarską ma przyjechać m.in. Widzew Łódź.

Wyższe wymagania

Wymagania regulaminowe w II-lidze są dużo wyższe niż w III-lidze. Przede wszystkim klub musiał powołać kierownika Lecha II Poznań, którym został Tomasz Małek i rzecznika prasowego, którym jest Adrian Gałuszka. 5% pojemności stadionu należy do kibiców gości. Każdy stadion musi być zaopatrzony w odpowiednią liczbę miejsc siedzących, dach nad konkretną liczbą osób czy w miejsca kryte dla vipów oraz dla mediów. Dopuszczalna jest gra na płycie ze sztuczną nawierzchnią. Takową posiadają m.in. obiekty Skry Częstochowa oraz Resovii Rzeszów.

Transmisje w TVP 3

Wybrane pojedynki II-ligi 2019/2020 będzie transmitował 3 kanał Telewizji Polskiej. W TVP 3 kibice mieszkający w Wielkopolsce obejrzą m.in. mecz 3. kolejki Lecha II ze Skrą Częstochowa, który odbędzie się w niedzielę, 11 sierpnia, o godzinie 13:05. Planu transmisji pozostałych pojedynków w udziałem rezerw jeszcze nie ustalono.

Skróty na Łączy nas piłka

Po każdej kolejce w trakcie tygodnia skróty z bramkami danej kolejki II-ligi będzie można oglądać na filmikach wrzucanych na youtubowy kanał PZPN o nazwie Łączy nas piłka. Przykład jak wyglądały tego typu filmiki z bramkami z II-ligi znajduje się poniżej:

Relacje na KKSLECH.com

W sezonie 2019/2020 na KKSLECH.com kibice będą mogli znaleźć najważniejsze informacje dotyczące II-ligi i gry Lecha II Poznań w tych rozgrywkach. Nie zabraknie krótkich relacji z meczów, podsumowań danego weekendu w II-lidze czy informacji na temat rywali rezerw.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <3 komentarze

 1. Linek pisze:

  Mecz z Widzewem gdyby odbył się na Bułgarskiej mógłby być całkiem ciekawy.
  Ciekawe po ile wejściówki będą.

 2. John pisze:

  2 liga to już zdecydowanie wyższy poziom, zapowiada się ciężka walka o utrzymanie.
  Skład jest młody,a Lech przystępuje do gry w osłabionym składzie ,brak Kołodzieja,nawet Dudki czy Norkowskiego, dobrze, że z 1 zespołu będą mogli pomóc,ci co grają mniej ,albo wcale.

 3. Zlapany na ofsajdzie pisze:

  Swoją drogą, nie rozumiem przepisu, który nie pozwala rezerwom awansować do I ligi. Dlaczego nie jest tak, jak w Hiszpanii, gdzie np rezerwy Realu, czy Barcelony mogą ogrywać się na drugim poziomie rozgrywkowym? Oczywiście jest to czysto teoretyczne rozważanie, bo nasze rezerwy za cel na najbliższy sezon postawią sobie utrzymanie, a nie czołówkę tabeli, ale sam przepis trochę irracjonalny.