Plusy i minusy: Raków – Lech 2:3

Sobotni mecz Raków Częstochowa – Lech Poznań 2:3 można zapisać na plus ze względu na zwycięstwo odniesione w Bełchatowie. Po pierwszej połowie nic nie wskazywało na nerwówkę w drugiej odsłonie w której widzieliśmy innego Kolejorza mającego duże problemy głównie w środku pola. Na szczęście skuteczność drużyny była lepsza niż tydzień wcześniej w Gdyni.

Największym plusem wczorajszej potyczki jest oczywiście 3 zwycięstwo w tym sezonie i 2 wyjazdowe. Po 2 spotkaniach bez wygranej, tylko 1 zdobytym punkcie i 1 strzelonej bramce wczoraj Kolejorzowi udało się sięgnąć po 3 punkty dzięki 3 golom. Lechici nie wpadli w żaden przykry jesienny dołek, utrzymali 4. miejsce w tabeli, a także bezpieczną stratę do lidera, którego szybko da się dogonić.

Kolejnym plusem jest łatwość z jaką poznaniacy stwarzali sytuacje podbramkowe. Lech grał efektownie, fajnie dla oka, oddał aż 19 strzałów w tym 11 celnych. To są wyniki powyżej Lechowej średniej tego sezonu. W ubiegłych rozgrywkach poznaniacy ani razu nie oddali podczas meczu 10 strzałów. Tej sztuki dokonali tydzień temu w Gdyni, wczoraj w Bełchatowie poprawili ten rezultat na co trzeba zwrócić uwagę. Lech z przodu jest naprawdę mocny co ostatnio udowadnia w każdym kolejnym meczu.

Wczoraj w końcu błysnął krytykowany m.in. po występie w Gdyni napastnik Christian Gytkjaer. Po oddaniu 3 strzałów i 2 celnych zdobył 2 ważne gole. Były to pierwsze trafienia Duńczyka na wyjeździe od grudnia 2018 roku. 2 bramki w Bełchatowie pozwoliły mocno podreperować strzelecki wynik Gytkjaera mającego na swoim koncie już 4 gole w sezonie 2019/2020.

Znów wysoką formę w Bełchatowie pokazał jeszcze Darko Jevtić, który do dotychczasowego dorobku 3 goli i 2 asyst dorzucił kolejne 2 asysty z rzutów rożnych. Wpływ Szwajcara na wyniki Kolejorza, a także na jego grę w ofensywie jest na razie ogromny. Nie ma w polskiej lidze innego tak bardzo efektywnego pomocnika, który aktualnie znajduje się w życiowej dyspozycji.

W sobotę były też minusy w grze Lecha Poznań. Kolejorz nie miał żadnej boiskowej kontroli nad meczem pozwalając rywalowi dominować od 46 do 60 minuty oraz w samej końcówce. Raków oddał na bramkę lechitów aż 18 strzałów w tym 8 celnych. Środek pola miał problemy z szybszymi, ofensywnie usposobionymi piłkarzami Rakowa, którzy podczas meczu pokonali dystans o prawie 13 kilometrów dłuższy od lechitów. W środku pola najwięcej pojedynków 1 na 1 w naszej drużynie wygrał Darko Jevtić co najlepiej pokazuje, jak duże problemy w destrukcji mieli m.in. Karlo Muhar czy Pedro Tiba.

Lech podobnie jak w starciu z innym beniaminkiem, ŁKS-u Łódź bardzo źle wyglądał po przerwie. W drugiej połowie to ponownie rywal był dużo, dużo lepszy, stworzył sobie lepsze okazje do zdobycia goli i niestety zasługiwał na bramki. Po stronie minusów można zapisać jeszcze postawę sędziego, który po przewie nie ogarniał tego co się dzieje. Podyktował 2 kontrowersyjne rzuty karne dla przeciwnika, nie odgwizdał jedenastki dla Lecha nie mając na szczęście wpływu na wynik. W Bełchatowie wygrał zespół minimalnie lepszy, skuteczniejszy, który zwyciężył przede wszystkim dzięki postawie w pierwszej połowie.

Plusy meczu z Rakowem 3:2