Osiem awansów z rzędu

Reforma rozgrywek o Puchar Polski wprowadzona przez Polski Związek Piłki Nożnej 12 miesięcy temu spowodowała wcześniejszy start ekstraklasowiczów. Od lat do 2017 roku klub z Ekstraklasy chcąc zdobyć Puchar Polski i awansować do europejskich pucharów musiał pokonać łącznie pięciu rywali. Po reformie pucharu krajowego i likwidacji dwumeczów spotkań jest mniej, ale każdy klub z Ekstraklasy zaczyna grę wcześniej.Lech Poznań dotąd 12 razy uczestniczył w 1/32 finału Pucharu Polski rywalizując w tej fazie z przeciwnikami o których w dzisiejszych czasach nikt nie słyszał lub niewielu o nich wie. Lech pierwszy raz miał okazję grać w 1/32 rozgrywek o krajowy puchar w latach 50-tych. Wtedy poznaniacy na wyjazdach przegrali z Pomorzaninem Toruń 0:1, ze Stalą Mielec 1:2, z Górnikiem Wałbrzych 0:2 (rezerwy) oraz z Polonią Gdańsk 0:1. Później Kolejorz rywalizował w 1/32 finału w latach 60-tych i już w XXI wieku z dużo lepszym skutkiem notując 8 awansów z rzędu.

W latach 60-tych, które dla naszego klubu nie były zbyt udane ani nie obfitowały w żadne konkretne rezultaty na krajowym podwórku Lech Poznań zawsze przechodził 1/32 finału o Puchar Polski. W 1964 roku lechici ograli Lechię Gdańsk 3:0. W późniejszych latach na wyjazdach eliminowali przeciwników o nazwach, które kibicom nic już nie mówią – Polonia Gdańsk, Lechia Szczecinek, Wiarus Krosno Odrzańskie oraz PTC Pabianice.

11 mecz Kolejorza w 1/32 finału pucharu krajowego odbył się już w tym wieku 17 lat temu. Faworyzowany Lech Poznań był bliski kompromitacji w konfrontacji z IV-ligową wtedy Zorzą Dobrzany grającą aktualnie w szczecińskiej okręgówce. Po remisie 1:1 doszło do karnych w których szczęśliwie Kolejorz wygrał 3:1 dochodząc w sezonie 2002/2003 do 1/8 finału Pucharu Polski w której to rundzie odpadł po niespodziewanej porażce u siebie z Ceramiką Opoczno 1:2.

Przez reformę Pucharu Polski obowiązującą od zeszłego sezonu 12 miesięcy Lech Poznań identycznie jak inne kluby z Ekstraklasy grę o krajowy puchar zaczął już na etapie 1/32. Rok temu we wrześniu po dużych męczarniach Kolejorzowi udało się wyeliminować ówczesny czołowy klub I-ligi – ŁKS. Łodzianie zagrali wtedy w rezerwowym składzie, ale i tak napsuli lechitom dużo krwi, którzy awans wywalczyli dopiero po golu w 120 minucie autorstwa Joao Amarala.

Na koniec można jeszcze wspomnieć o 2 udziałach rezerw Lecha Poznań w 1/32 finału Pucharu Polski. W 1954 roku drugi zespół przegrał u siebie z Górnikiem Wałbrzych 0:2. W sezonie 1967/1968 ograł na wyjeździe Lechię Szczecinek 1:0 występując potem w silniejszym składzie. W Lechu II Poznań w późniejszych fazach Pucharu Polski grali zawodnicy z pierwszej drużyny, którzy po wygraniu w karnych z 3 klubami – Śląskiem Wrocław, Avią Świdnik oraz GKS-em Katowice odpadli dopiero w półfinale ulegając u siebie Górnikowi Zabrze 0:2. Pogromca Kolejorza w finale na oczach prawie 100 tysięcy widzów zgromadzonych na Stadionie Śląskim rozbił Ruch Chorzów 3:0 i zdobył Puchar.

Warto dodać, że za rok w Pucharze Polski 2020/2021 poznański Lech będzie miał dwie drużyny. Gra rezerw Kolejorza w II-lidze 2019/2020 pozwoli naszemu klubowi wystawić drugi zespół do rywalizacji o krajowy puchar. Nie wiadomo jedynie, kiedy Lech II Poznań zacznie swój bój w Pucharze Polski – w rundzie wstępnej czy także w 1/32 finału.Wszystkie mecze Lecha Poznań w 1/32 finału Pucharu Polski (8 zwycięstw, 4 porażki):

1950, Pomorzanin Toruń – Lech Poznań 1:0 (-)
1954, Stal Mielec – Lech Poznań 2:1 (-)
1954, Lech II Poznań – Górnik Wałbrzych 0:2 (-)
1955, Polonia Gdańsk – Lech Poznań 1:0 (-)
1963, Warta Gorzów – Lech Poznań 1:3 (+)
1964, Lech Poznań – Lechia Gdańsk 3:0 (+)
1965, Polonia Gdańsk – Lech Poznań 1:4 (+)
1966, Wiarus Krosno Odrzańskie – Lech Poznań 0:3 (+)
1967, Lechia Szczecinek – Lech II Poznań 0:1 (+)
1968, PTC Pabianice – Lech Poznań 0:5 (+)
2002, Zorza Dobrzany – Lech Poznań 1:1 k.1:3 (+)
2018, ŁKS Łódź – Lech Poznań 0:1 d. (+)

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <