Plusy i minusy: Chrobry – Lech 0:2

Wtorkowy mecz Chrobry Głogów – Lech Poznań 0:2 to jedno ze spotkań o których kibice nie będą zbyt długo pamiętać. Kolejorz zrobił swoje, uniknął kompromitacji, wygrał, awansował dalej mogąc teraz skupić się już tylko na kolejnym meczu ligowym z Górnikiem w Zabrzu. Mimo awansu wczoraj dało się dostrzec tyle samo plusów co minusów.

Największym plusem wtorku jest oczywiście awans Kolejorza do 1/16 finału Pucharu Polski. Te rozgrywki rządzą się swoimi prawami, styl jest mniej istotny, liczy się przede wszystkim przechodzenie kolejnych faz. Do losowania kolejnej rundy pucharu krajowego dojdzie po rozegraniu wszystkich meczów 1/32 finału i niewykluczone, że Lechowi znów dopisze szczęście w losowaniu, którego pozytywny wynik z miejsca zwiększyłby szanse na kolejny awans.

Drugim plusem wtorku jest premierowy gol Mateusza Skrzypczaka. Poznaniak i wychowanek Lecha zastępował wczoraj Karlo Muhara na pozycji numer „6”. Czysto piłkarsko niczym szczególnym się nie wyróżnił, nie zachwycił, ale potrafił w 84 minucie wykorzystać dobre dośrodkowanie Tymoteusza Puchacza z rzutu wolnego, strzelić bramkę na 2:0 i przy okazji rozstrzygnąć losy pojedynku z I-ligowcem.

Doskonałą zmianę dał we wtorek Joao Amaral zastępując w 70 minucie Darko Jevticia. Portugalczyk swoją dynamiką i wysokimi jak na polską ligę umiejętnościami technicznymi z miejsca rozruszał ofensywę. Zaliczył klasową asystę przy golu na 1:0 mając później jeszcze 2 inne kluczowe zagrania do Kamila Jóźwiaka oraz Jakuba Kamińskiego. Gdyby młodzi lechici byli skuteczni, to Portugalczyk w ciągu raptem 15 minut gry zaliczyłby aż 3 asysty. Na tym plusy meczu kończą się.

Mimo małego zagrożenia ze strony Chrobrego obrona zagrała bardzo nerwowo. Szczególnie środek z Tomaszem Dejewskim i Djordje Crnomarkoviciem nie wyglądał zbyt dobrze. Obaj stoperzy zagrali ze sobą pierwszy raz co z miejsca rzucało się w oczy. Złą wiadomością jest szczególnie postawa Serba, który z meczu na mecz gra coraz gorzej. Wczoraj 26-latek zanotował aż 3 straty w tym 2 po złym wybiciu piłki, które zapoczątkowały groźną akcję gospodarzy. Na szczęście rywal w ofensywie był bardzo słaby nie potrafiąc wykorzystać prezentów od Crnomarkovicia.

Swojej szansy nie wykorzystali też zmiennicy, którzy na tle słabego Chrobrego Głogów niczym szczególnym nie wyróżnili się. Niewiele pokazał Maciej Makuszewski, Jakub Moder i wspomniany Tomasz Dejewski. W grze co najwyżej solidny był Mateusz Skrzypczak, aczkolwiek ten piłkarz zdobył ważną bramkę podnosząc swoją notę. Nadal ani minuty w tym sezonie nie zaliczył Tomasz Cywka co najlepiej pokazuje, jak słaby jest obecnie ten piłkarz, który nie nadaje się nawet do gry w meczach Pucharu Polski.

Bardzo przykrą wiadomością jest coraz gorsza forma Darko Jevticia. Szwajcar człapiący po murawie nie potrafił dobrze dośrodkować piłki nawet ze stałego fragmentu gry. Brakowało w jego wykonaniu prostopadłych podań i częstszego brania na siebie ciężaru rozgrywania piłki. Kapitan Lecha Poznań swoje bezbarwne 70 minut gry podsumował jeszcze żółtą kartką za faul będący efektem jego niemocy w środkowej strefie. Aż trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie Jevtić stracił wszystkie swoje walory, którymi imponował na początku rozgrywek.

Plusy meczu z Chrobrym 2:0