Rywal rezerw: Stal Stalowa Wola

W niedzielę, 6 października, o godzinie 12:00 niecałą dobę po meczu Lecha Poznań z Wisłą Kraków przy Bułgarskiej zagrają rezerwy Kolejorza. We Wronkach rywalem podopiecznych Rafała Ulatowskiego będzie od początku sezonu mocno rozczarowująca Stal Stalowa Wola, która powoli, powoli wychodzi na prostą mając obecnie serię 3 kolejnych zwycięstw w tym 2 ligowych.Lech II Poznań ostatnio formą nie grzeszy, przegrał 3 ostatnie mecze i jeśli przegra kolejny wtedy Stal Stalowa wola wychodząca z kryzysu zepchnie go do strefy spadkowej. Przed Kolejorzem trudne, ale ciekawe spotkanie z rywalem, który jeszcze w latach 90-tych występował na szczeblu Ekstraklasy, a 10 lat temu wyeliminował lechitów z Pucharu Polski.

Ogólny rys

Zakładowy Klub Sportowy Stal Stalowa Wola został założony w 1938 roku przez ówczesnego dyrektora zakładu hutniczego. Stal w pierwszych 30 latach po swoim powstaniu grała głównie w niższych ligach. Dopiero w latach 70, 80 i 90-tych zespół ze Stalowej Woli próbował zaistnieć na piłkarskiej mapie Polski. Stalówka pierwszy raz awansowała do Ekstraklasy w 1987 roku. „Zielono-czarnym” najlepiej w historii wiodło się na początku lat 90-tych, kiedy w Ekstraklasie spędzili 3 sezony. Największym sukcesem tego klubu jest 1/4 finału Pucharu Polski w 1992 roku oraz 13. miejsce na najwyższym froncie w naszym kraju w sezonie 1993/1994. W ostatnich latach sobotni przeciwnik Lecha II Poznań błąkał się głównie po II i III-ligach z wyjątkiem na rozgrywki 2008/2009 oraz 2009/2010, kiedy Stal grała na zapleczu Ekstraklasy. W przeszłości z tym klubem związani byli trenerzy Kolejorza i to uznani tacy jak Jerzy Kopa oraz Jacek Zieliński.

Krótka historia meczów z Lechem

Seniorski Lech Poznań rywalizował ze Stalą Stalowa Wola łącznie 12 razy w tym 2-krotnie w Pucharze Polski. Bilans tych starć jest korzystny dla Kolejorza – 6-5-1, gole: 19:7. Stal w regulaminowym czasie gry pokonała Lecha tylko raz 19 lat temu i to siebie. Wygrała jeszcze po rzutach karnych we wrześniu 10 lat temu. W 1/16 finału Pucharu Polski ówczesny obrońca trofeum Lech Poznań skompromitował się w Stalowej Woli. W regulaminowym czasie gry było 0:0, w dogrywce z boiska wylecieli Sławomir Peszko i Seweryn Gancarczyk, a przeciwnik zwyciężył w karnych 4:1 eliminując tym samym Lecha grającego w Stalowej Woli niemal w najsilniejszym składzie m.in. z Marcinem Kikutem, Sławomirem Peszko, Robertem Lewandowskim czy Ivanem Djurdjeviciem.


Kadra i trener

Stal Stalowa Wola to jeden z najstarszych zespołów w II-lidze oparty na bardzo doświadczonych piłkarzach. W ekipie „zielono-czarnych” gra 6 zawodników z ekstraklasową przeszłością. Są nimi pomocnicy Piotr Mroziński i Michał Płonka, napastnik Michał Fidziukiewicz, a także obrońcy Piotr Witasik, Adam Waszkiewicz i najstarszy zawodnik w kadrze 30-letni Krzysztof Kiercz. Z obecnych piłkarzy Stali najwięcej ekstraklasowych występów na swoim koncie (41 gier) ma 27-letni środkowy pomocnik Piotr Mroziński reprezentujący dotąd barwy m.in. Widzewa Łódź czy Wisły Płock.

Sezon 2019/2020 na ławce trenerskiej jutrzejszego rywala rezerw zaczął Wojciech Fabianowski. Później krótko trenerami Stali byli Paweł Wtorek i Czesław Palik, a od 26 sierpnia zespół ze Stalowej Woli prowadzi Szymon Szydełko. Jest to młody 36-letni szkoleniowiec bez większych osiągnięć pracujący dotąd w klubach głównie z Podkarpacia. Podczas swojej trenerskiej kariery prowadził m.in. Izolator Boguchwała, Karpaty Krosno, Resovię Rzeszów czy Sokoła Sieniawa.

Zmiana trenera pomogła

Stal Stalowa Wola fatalnie rozpoczęła ten sezon zdobywając w pierwszych 5 kolejkach tylko 1 punkt. Zmiana trenera dała tej drużynie nowy impuls przez co w drugiej połowie września wszystko odwróciło się. Stal na wyjazdach wygrała 2 ostatnie mecze ligowe awansując jeszcze do 1/16 finału Pucharu Polski po rozbiciu w Policach tamtejszego Chemika 4:0. „zielono-czarni” po 11 kolejkach II-ligi z 11 punktami na swoim koncie i bilansem 3-2-6, gole: 10:18 są sąsiadem Lecha II Poznań w ligowej tabeli zajmując 15. miejsce. Najlepszymi strzelcami Stalówki z 2 trafieniami są Bartosz Sobotka oraz Michał Fidziukiewicz.

Informacja biletowa Lech II – Stal

Bilet normalny na mecz Lech II – Stal kosztuje 10 zł. Wejściówkę na sektory C, D lub E znajdujące się od ulicy Rzecińskiej można kupić w klubowym systemie biletowym, przez aplikację LechBilety lub godzinę przed rozpoczęciem spotkania w kasie biletowej, która jest usytuowana nieopodal wejść na wyżej wspomniane sektory. Dzieci poniżej 13 lat na stadion we Wronkach wejdą za darmo, jednak muszą mieć przy sobie bilet, by okazać go przy bramce.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <