Plusy i minusy: Lech – Wisła 4:0

Sobotni mecz z Wisłą Kraków wygrany przez Lecha Poznań pewnie 4:0 przyniósł więcej plusów niż minusów. Sama gra była jeszcze daleka od oczekiwań, szczególnie w pierwszej połowie Kolejorz wyglądał źle, jednak wywiązał się z roli zdecydowanego faworyta odnosząc zwycięstwo, które od razu widać po zobaczeniu tabeli po 11. kolejce PKO Ekstraklasy 2019/2020.

Największym plusem sobotniego meczu jest oczywiście pierwsze zwycięstwo Lecha w Poznaniu od 26 lipca i to ponownie wynikiem 4:0 odniesione tym razem nad Wisłą, ale tą z Krakowa. Kolejorz w ostatnich 3 spotkaniach ligowych zdobył 7 punktów. Przebrnął też 1/32 finału Pucharu Polski, dlatego śmiało można ogłosić wyjście z kryzysu w który nasz zespół wpadł zarówno pod względem gry jak i wyników na przełomie sierpnia oraz września.

Wisła Kraków to marka, jednak lata świetności ma już za sobą. Mimo wszystko takiemu klubowi rzadko zdarzają się porażki różnicą 4 goli. Lech Poznań w swoim 124 meczu z „Białą Gwiazdą” wygrał wczoraj najwyżej w historii udanie rewanżując się za zeszłoroczny rezultat 2:5. Kolejnym plusem jest liczba stworzonych sytuacji przez naszą drużynę, która ponownie zwyciężyła mając niższe posiadanie piłki. Lech grał lepiej z kontry niż w ataku pozycyjnym oddając na bramkę krakowian aż 23 strzały w tym 12 celnych (oba wyniki powyżej Lechowej średniej tego sezonu). Podopieczni Dariusza Żurawia po 11 kolejkach mają najwięcej strzelonych goli w całej lidze (21) i najlepszą różnicę bramek (+8).

Sama wygrana z Wisłą Kraków będąca kolejnym zwycięstwem Lecha Poznań nad niżej notowaną ekipą pozwoliła Kolejorzowi awansować z 8 na 5. miejsce w ligowej tabeli. Po tym weekendzie „niebiesko-biali” tracą do podium raptem 1 oczko i tylko 3 punkty do lidera. W 11 serii spotkań, która dla naszego klubu była najlepszą kolejką w sezonie 2019/2020 zawodnicy Żurawia przegonili Legię, Jagiellonię i Śląsk, a także zmniejszyli straty do Pogoni, Cracovii oraz Lechii.

W sobotę był również jeden minus. To oczywiście postawa Lecha Poznań do 40 minuty od której trener Dariusz Żuraw zaczął pomeczową konferencję prasową. Do 40 minuty sobotniego starcia to osłabiona wieloma kontuzjami i pauzami piłkarzy Wisła Kraków lepiej grała w piłkę, dłużej utrzymywała się przy niej stosując wysoki pressing z którym nasz zespół zupełnie nie mógł sobie poradzić. Lech do 40 minuty szczególnie źle wyglądał w środku pola biegając za piłką i nie umiejąc dłużej utrzymać się przy futbolówce. Na grę poznaniaków długo nie dało się patrzeć, a gol Darko Jevticia po ewidentnym błędzie obrony rywala został zdobyty w najlepszym możliwym momencie.

Plusy meczu z Wisłą 4:0