Karlo Muhar – liczby, optyka i przydatność

Karlo Muhar nie zalicza się do ulubieńców kibiców Lecha Poznań. Jego gra nie podoba się zdecydowanie większej części uważanie oglądających mecze Kolejorza, który tej jesieni jest nastawiony na ofensywę. Chorwat nie ma zbyt wielu ofensywnych walorów, dlatego jego gra często słabo rzuca się w oczy, jest mało efektowna i jak pokazują ostatnie spotkania – także coraz mniej efektywna.Karlo Muhar po ostatnim meczu z Wisłą Kraków pierwszy raz w tym sezonie został uznany najgorszym graczem Lecha Poznań. W wielu innych spotkaniach również nie zbierał zbyt wysokich not będąc na razie przeciętnym transferem Kolejorza. Muhar miał być lepszy od Łukasza Trałki, a takim zawodnikiem na pewno nie jest.

Gra regularnie

Karlo Muhar wystąpił na razie we wszystkich 11 ligowych meczach Lecha Poznań opuszczając tylko pucharowe spotkanie z Chrobrym w którym klasycznego defensywnego pomocnika zastąpił Mateusz Skrzypczak. Chorwat rozegrał dotąd 940 minut co jest 3 wynikiem po Robercie Gumnym i Mickim van der Harcie w Kolejorzu. 23-latek w tych spotkaniach zdobył 1 gola. Część mediów zapisuje mu jeszcze 2 asysty przy trafieniach Darko Jevticia ze Śląskiem oraz Tymoteusza Puchacza z Górnikiem, którzy w rzeczywistości te bramki wypracowali sobie sami.

null

Podania i pojedynki

Pojedynki 1 na 1 są jednym z tych elementów, które w przypadku defensywnych pomocników są najistotniejsze. Niestety Karlo Muhar po przyjściu do Lecha obniża ostatnio loty z każdym kolejnym spotkaniem. Coraz trudniej idzie mu wygrywanie starć bark w bark, a zwłaszcza tych przy ziemi. Chorwat najgorzej pod tym względem wypadł w ostatnim meczu z Wisłą zwyciężając w zaledwie 7 pojedynkach 1 na 1 na 20 stoczonych.

Celność zagrań Karlo Muhara stoi już na lepszym poziomie, aczkolwiek wynika to głównie z zachowawczej gry Chorwata będącego typową „6” w starym stylu. Muhar często podaje do tyłu, rzadko podejmuje ryzyko w zagraniach, chcąc dograć piłkę zawsze szuka najbliżej ustawionego kolegi z zespołu notując tej jesieni aż 9 meczów bez kluczowego podania. Jest to bardzo słaby wynik zanotowany w bardzo ofensywnie grającym Lechu Poznań, który dotąd zdobył najwięcej goli w lidze.

null

Słaby w ofensywie

O słabej grze Karlo Muhara w ofensywie świadczą jeszcze inne liczby zaczerpnięte m.in. z raportów meczowych platformy InStat. Otóż chorwacki pomocnik w tym sezonie ligowym oddał raptem 2 celne strzały. Oba w Bełchatowie zdobywając tam swoją premierową bramkę na polskich boiskach. 23-letni rosły środkowy pomocnik w spotkaniach z Wisłą Płock, ŁKS-em, Cracovią i Górnikiem ani razu nie uderzał na bramkę przeciwnika.InStat index i oceny kibiców

Oceny internautów KKSLECH.com są podobne jak statystyki Karlo Muhara w tym sezonie, które i tak są lepsze od optycznej gry Chorwata. Następca Łukasza Trałki został wyróżniony przez kibiców tylko raz będąc w najlepszej trójce po spotkaniu ze Śląskiem. Poza tym często miał średnio 7-8 notę w zespole. Kibice regularnie mają pretensje do Muhara za brak kontroli w środku pola zwracając jeszcze uwagę m.in. na wolne powroty pod swoją bramkę, rzucające się w oczy niecelne zagrania do przodu czy na słabe umiejętności techniczne chorwackiego piłkarza.

null

Nie zawodnik na Lecha

Karlo Muhar gra obecnie najlepiej jak tylko potrafi. Został sprowadzony za niewielką kwotę 400 tysięcy euro z bardzo słabego klubu Interu Zapresić, który w ubiegłym sezonie przegrał aż 23 z 36 ligowych spotkań. Chorwat mimo już 23 lat nigdy nie grał na poważnym poziomie, nie przebił się w Dinamie Zagrzeb co akurat nie dziwi patrząc na jego styl gry, a transfer Muhara polecił Lechowi trener Nenad Bjelica, który wcześniej sam odpalił tego zawodnika w końcówce sezonu 2017/2018.

Lech Poznań ściągnął na pozycję numer „6” taniego, defensywnego pomocnika grającego w starym stylu. Karlo Muhar to piłkarz idealny na drużynę pokroju Korony Kielce, Arki Gdynia czy Górnika Zabrze, które nie grają tak ofensywnie, częściej stosują kontry i opierają się na walce. Lech chce grać w tym sezonie w piłkę, chce atakować, chce strzelać gole, a do takiej gry lepszy byłby dynamiczny piłkarz potrafiący grać do przodu o profilu m.in. Tomasza Bandrowskiego. Karlo Muhar takim zawodnikiem nie był, nie jest i nie będzie. To typowa „6” do rozbijania ataków, zawodnik wolny, który lepsze mecze będzie przeplatał ze słabszymi spotkaniami w których ze względu na słabą szybkość może mieć wiele kłopotów z nadążaniem za przeciwnikami w środku pola. Niestety jego liczby typowo defensywne od pewnego czasu nie robią wrażenia, dlatego krytyka czy niskie oceny wystawiane przez kibiców nie mogą dziwić.

nullPojedynki i pojedynki wygrane:

#PIALPO 1:1 – 9/6
#LPOWPŁ 4:0 – 12/6
#ŁKSLPO 1:2 – 14/8
#LPOŚLĄ 1:3 – 19/12
#ARKLPO 0:0 – 23/13
#RCZLPO 2:3 – 19/10
#LPOCRA 1:2 – 14/6
#LGDLPO 2:1 – 12/7
#LPOJAG 1:1 – 17/12
#GORLPO 1:3 – 5/4
#LPOWIS 4:0 – 20/7

Podania, podania celne i kluczowe zagrania:

#PIALPO 1:1 – 46/42/0
#LPOWPŁ 4:0 – 57/52/0
#ŁKSLPO 1:2 – 35/32/0
#LPOŚLĄ 1:3 – 73/69/0
#ARKLPO 0:0 – 37/34/0
#RCZLPO 2:3 – 42/37/0
#LPOCRA 1:2 – 45/41/1
#LGDLPO 2:1 – 45/35/3
#LPOJAG 1:1 – 41/33/0
#GORLPO 1:3 – 52/45/1
#LPOWIS 4:0 – 46/38/0

Strzały i strzały celne:

#PIALPO 1:1 – 2/0
#LPOWPŁ 4:0 – 0/0
#ŁKSLPO 1:2 – 0/0
#LPOŚLĄ 1:3 – 1/0
#ARKLPO 0:0 – 3/0
#RCZLPO 2:3 – 3/2
#LPOCRA 1:2 – 0/0
#LGDLPO 2:1 – 1/0
#LPOJAG 1:1 – 3/0
#GORLPO 1:3 – 0/0
#LPOWIS 4:0 – 2/0

InStat index:

#PIALPO 1:1 – 278
#LPOWPŁ 4:0 – 272
#ŁKSLPO 1:2 – 249
#LPOŚLĄ 1:3 – 303
#ARKLPO 0:0 – 305
#RCZLPO 2:3 – 277
#LPOCRA 1:2 – 218
#LGDLPO 2:1 – 287
#LPOJAG 1:1 – 307
#GORLPO 1:3 – 289
#LPOWIS 4:0 – 277

Oceny internautów KKSLECH.com (średnia nota):

#PIALPO 1:1 – 3,01 (9 wynik w Lechu)
#LPOWPŁ 4:0 – 3,96 (9 wynik w Lechu)
#ŁKSLPO 1:2 – 3,61 (7 wynik w Lechu)
#LPOŚLĄ 1:3 – 2,65 (3 wynik w Lechu)
#ARKLPO 0:0 – 3,85 (6 wynik w Lechu)
#LPOCRA 1:2 – 1,99 (7 wynik w Lechu)
#LGDLPO 2:1 – 1,71 (11 wynik w Lechu)
#LPOJAG 1:1 – 2,22 (9 wynik w Lechu)
#GORLPO 1:3 – 3,10 (10 wynik w Lechu)
#LPOWIS 4:0 – 3,22 (najsłabszy w Lechu)

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarzy 28

 1. John pisze:

  Powiem tak,liczyłem na więcej.
  Nie widziałem jak grał w poprzednim klubie ,ale z tego opisu jego gry wynikało, że ma być dobry technicznie i lepszy w grze do przodu od Trałki.
  A może oceniany jest trochę zbyt surowo.
  No nie jest to zawodnik pod atak pozycyjny, szybką wymianę podań,ale właśnie pod kontratak , gdzie stanie przed obroną , będzie rozbijał ataki przeciwnika,a po przechwycie zagra do przodu.
  Jest to gość mało zwrotny ,wolny na pierwszych kilku metrach ,bo nawet jeśli fajnie wygra pojedynek,to bardzo szybko jest doganiany.
  Nie może się też zapędzać do gry ofensywnej,bo nie nadąży z powrotem i robi się dziura w środku pola ,a w lidze wszystkim najlepiej gra się z kontry.
  Jeszcze bym go nie skreślał mimo wszystko,mamy za sobą 11 kolejek ,nie jest to zawodnik po 30,jak sam mówi to nie jest jeszcze jego maksimum.
  Poczekam jeszcze z jego oceną,na plus , że przyszedł i gra wszystko,jeszcze może zrobić postęp w grze.
  A z tym, że nie jest to zawodnik na Lecha, też bym nie przesadzał.
  Taki typ pomocnika też jest przydatny.
  Na razie 3.
  Może to jest ten przypadek co potrzebuje pół roku żeby się przystosować i poznać naszą ligę,bo w zespole zaaklimatyzował się świetnie.

 2. Grossadmiral pisze:

  Licząc najlepsze sezony Trałki to fakt jest gorszy jeżeli licząc ostatnie to napewno nie jest gorszy chłopak Kante nie będzie ale ma jeszcze dobre 10 lat gry ważne żeby robił postępy mi się i tak wydaje że jest lepszy niż Tetteh a co do techniki że ma słabą to też bym nie powiedział że jest wolny to się trzeba zgodzić troche mu brakuje ale niech pracuje nie ma co wieszać psów

 3. siara8888 pisze:

  Lepszy niz Tetteh?? Zdecydowanie nie

 4. Muro pisze:

  Zapchajdziura, po cholerę gra kosztem kogoś z młodzieży? Facet nie ma żadnych atutów na Lecha, wystawianie go to sabotaż.

 5. leftt pisze:

  Karlo Muhar – życie i twórczość.

 6. Bart pisze:

  Przypuszczam że gdyby Trałka został na kolejny sezon to posadziłby Muhara na ławce. Skoro swego czasu „poradził” sobie z Tettehem to i z Muharem by dał radę. I to myślę najlepiej podsumowuje ten transfer. Był starzejący się i grający w starym stylu Trałka, jest Muhar który również gra w starym stylu i wcale nie jest lepszy. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Podobnie zresztą z pozostałymi transferami z letniego okienka. Odeszło trochę przeciętnych i powypalanych piłkarzy a obcokrajowcy co przyszli wcale nie są lepsi. Czy van der Hart jest lepszy od Buricia? No nie wiem. Czy Crnomarković jest lepszy od Janickiego albo Vujadinovicia? No też nie wiem. Jedynie Satka zaczyna wyrastać ponad tę przeciętność i wyglądać na najlepszy transfer letniego okienka.

 7. Radomianin pisze:

  Trałka jest leszpy od Muhara. Trener powinien postawić na Skrzypczaka na tej pozycji, albo na Satkę…ale wtedy nie będziemy mieli obrońcy :/

 8. Ekstralijczyk pisze:

  Zobaczymy co pokaże jeszcze do przerwy zimowej.

  Jeśli na wiosnę gra nie ulegnie zmianie to może otworzy się furtka Skrzypczakowi.

 9. zwierzak pisze:

  Tomek Bandrowski to był Pan Piłkarz płuca Lecha za Smudy. Ciekawe co porabia może redakcja ma jakieś info?

 10. macko9600 pisze:

  Uważam że Muhar, mimo tego że wygląda na sympatycznego gościa, jest po prostu za słaby na Lecha. Styl gry taki sam, jaki miał Trałka, więc nie jest to transfer na „plus”. Gdyby Trałka został, efekt na tej pozycji byłby taki sam. Może warto dać więcej szans Skrzypczakowi?
  Może spróbujmy w środku pola
  wariantu Moder – Tiba?

 11. TheQ pisze:

  Zastanawiające jest to co mówi sam Karlo że ostatnie drużyny ligi Chorwackiej są słabsze od najslabszych druzyn polskich. Oznancza to, że kupiliśmy gracza z poziomu pierwszej ligi polskiej. A dla Rutków ta liga podobno jest za słaba. Ciekawe patrząc na Ramireza, Płachete, czy niektórych graczy Rakowa…

 12. J5 pisze:

  Sam pomysł ściągania do Lecha przerywacza z bardzo słabego klubu który oprócz tych 23 przegranych meczów stracił o ile pamiętam dużo bramek mógł pochodzić tylko od naszego zarządu. Porady u Bjelicy który miał żal do włodarzy Lecha za końcówkę sezonu świadczą tylko o głupocie zarządu. W rzeczywistości przyszedł słaby przerywacz, wolny i bez pomysłu na rozegranie piłki. Łukasz Trałka to przy nim Pan Profesor Defensywny Pomocnik. Gra Łukasza w destrukcji była szybka i skuteczna, dla wielu klubów potrafił zablokować całkowicie środek pola zdążając jeszcze z interwencjami na skrzydłach. Muhar to powolny kloc w środku pola który już bardziej się nie rozwinie. Już po pierwszych meczach zastanawiałem się dlaczego nie gra Skrzypczak kosztem przeciętnego Muhara. Nie dowiemy się już jak wyglądała by gra Skrzypczaka gdyby regularnie występował zamiast Muhara. Natomiast jest to kolejna lekcja dla zarządu aby nie kupować przeciętnych piłkarzy i spróbować odbudować skauting. Znając wroniarzy, z tej lekcji pewnie niczego nie wyniosą

 13. PAWEL pisze:

  myśle, że Trałka dawał dużo więcej przy stałych fragmentach. Robił wybloki i pare razy załadował kastę głową. Jakoś fanem Łukasza byłem umiarkowanym, ale zamiana licha.

 14. WybrzezeKlatkiSchodowej pisze:

  Na Lecha chyba jednak za słaby. Czasem mam wrażenie, oglądając go że boi się czasem podjąć ryzyko a efekt tego jest jeszcze gorszy. Poczekam z ostateczną oceną do końca sezonu. :) pozdrawiam

 15. 07 pisze:

  Powiem tak – Muhar ma świetne warunki fizyczne, ale ze zwrotnością jest u niego problem. . Jest to typ starego defensywnego pomocnika. Ktoś go oglądał i ktoś go sprowadzał. Pytanie brzmi – w jakim celu? Karlo może jeszcze się rozwinąć i dać temu zespołowi dużo więcej. Na co go stać widzieliśmy w tych kilkunastu kolejkach. Ma co poprawić i ja nie jestem tych który już dziś by go skreślał, ale jestem pierwszym z tych którzy w przerwie zimowej mocno się za niego wziął pod względem gry w ofensywie i stałych fragmentach gry, ponieważ uważam,że w tych elementach gry z tego zawodnika można coś jeszcze wycisnąć z niego. Muhar nie łapie kontuzji ( póki co) i jest na treningach w przerwach reprezentacyjnych co pomaga mu wyjść w podstawie w pierwszym meczu po przerwie. Dajmy mu trochę czasu, bo do niego jest to przeskok nie tylko jeśli chodzi o poziom gry, inna liga, jak i w sferze mentalno – aklimatyzacyjnej. Wiemy, że nie wszyscy ”odpalają” od razu. Taki Amaral do dziś ma z tym problem…. Podsumowując – Karlo można poprawić. Na dziś facet daje jakieś 70- 80% tego co może grać. Uważam, że 20 – 30 % może dać więcej jeśli będzie próbował grać do przodu, poprawi 1/1 i będzie pożyteczniejszy przy stałych fragmentach gry.
  Chciałbym również- jednocześnie zobaczyć w tej rundzie Modera obok Tiby , aby zobaczyć czy aby miejsce w podstawie (Muhar) nie jest podyktowane tym, że trzeba postawić na gościa który został sprowadzony, aby obronić ten transfer niż postawić na wychowanka….. Jak się Karlo wykartkuje będzie okazja.

 16. bezjimienny pisze:

  Szybko zapominacie o unikaniu gry przez Trałkę, oj szybko. Muhar jest średni, ale przynajmniej nie chowa się za rywalami i można mu podać piłkę. Rzadko zrobi z nią coś kreatywnego, ale jeszcze rzadziej straci.

 17. WybrzezeKlatkiSchodowej pisze:

  Żeby chociaż miał kopyto i potrafił pierdyknąć z dystansu.Ogólnie to brakuje takiego piłkarza w Lechu.

 18. Kagame pisze:

  Tak naprawdę można zrobić taki sam artykuł o Djordje. Wychodzi sprowadzanie jednosezonowców.

 19. 07 pisze:

  Ofoe on nie jest i nie będzie, ale nie skreślajcie gościa po raptem kilku spotkaniach…..

 20. Michu73 pisze:

  Tak jak pisałem po pierwszych 3 kolejkach – Muhar jest słabym zawodnikiem, w chwili obecnej nadaje się co najwyżej jako opcja rezerwowa. Moder na boisko a Muhar na ławę. Kolejna wtopa transferowa.

 21. Michu73 pisze:

  Jeszcze chciałem dodać, ze w dzisiejszych czasach nikt nie będzie czekał aż piłkarz łaskawie „odpali”, zaaklimatyzuje się czy odbuduje. Wchodzi i ma grać, robić różnice jak Tiba, Amaral czy Dilaver. Jak nie daj rady to dowodzenia. Każdy mecz to pieniądze i zawodnika sprowadza się po to, żeby robił różnice. Jak ma być średniej jakości grajkiem, to rzeczywiście lepiej ogrywać młodych.

 22. inowroclawianin pisze:

  Kolejny szrot obecnego zarządu, który wylądował w Lechu. Gdzie ten super scauting???? To nie ten poziom. Zawodnik zagraniczny ma świecić przykładem, a Muhar być może jest słabszy od Skrzypczaka. Ten chłopak nie ma się teraz od kogo uczyć. Tak to jest gdy armatorzy zatrudniają amatorów. Z góry było duże ryzyko, że ten transfer nie wypali. A jednak wzięli go bo tani. I teraz nam się ta taniosc czkawką odbija. Potrzebujemy kogoś lepszego niż Tralka na tej pozycji, czy to aż takie trudne???

Dodaj komentarz