Warto wiedzieć: Legia – Lech (19.10.2019)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu kilka/kilkanaście godzin przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Legia Warszawa – Lech Poznań (19.10.2019):

133 mecz – Lech po godzinie 17:30 zagra z Legią już po raz 133 w historii i 119 w Ekstraklasie. Ma szansę na 42 zwycięstwo oraz 37 ligowe.

50 spotkań w ciągu 17 lat – Lech od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w 2002 roku rozegrał z Legią już aż 49 oficjalnych meczów w tym 9 pucharowych. Dziś już 50 mecz z Legią w ciągu ostatnich 17 lat!

18 meczów bez remisu – Wliczając mecze ligowe, te w Pucharze Polski oraz w Superpucharze Polski w żadnym z 18 ostatnich spotkań nie było remisu (w tym czasie Lech odniósł 8 zwycięstw i 10 wygranych Legia). Ostatni remis miał miejsce jesienią 2014 roku w Warszawie (2:2), a w Poznaniu jesienią 2013 (1:1).

Długo bez zwycięstwa – Lech ostatni raz wygrał przy Łazienkowskiej w lipcu 2016 roku (4:1 w Superpucharze Polski), a w lidze w październiku 2015 roku (1:0). Od ostatniego ligowego zwycięstwa w Warszawie zespół Lech przegrał 5 kolejnych meczów (3 bez zdobycia nawet gola).

O 14 wygraną – Lech wygrał z Legią w Warszawie tylko 13 razy w tym 11 w lidze. W aż 9 spotkaniach w których zwyciężał przy Łazienkowskiej czynił to bez straty gola.

2 zwycięstwa w 2019 roku – Lech w tym roku kalendarzowym już 2 razy wygrał z Legią w Poznaniu odpowiednio 2:0 i 1:0. Będzie hat-trick?

25 mecz Żurawia – Dariusz Żuraw dziś po raz 25 poprowadzi pierwszą drużynę Lecha mając szansę na 11 zwycięstwo. Jak asystent Skorży w Lechu zremisował w Warszawie 2:2 i wygrał 2:1.

Kontynuować serię – Kolejorz ma na swoim koncie passę 6 kolejnych ligowych meczów z co najmniej jednym strzelonym golem. Po 17:30 czas kontynuować serię!

Gytkjaer jest w formie – Christian Gytkjaer ma obecnie serię 4 kolejnych meczów z golem. Duńczyk trafił do siatki w Gdańsku, w Głogowie, w Zabrzu oraz z Wisłą. Od kiedy gra w Lechu taką passę miał tylko na początku wiosny 2018 zdobywając wtedy gola w 5 kolejnych meczach.

O wyrównanie wyniku z zeszłych rozgrywek – Lech w całym zeszłym sezonie ligowym wygrał na wyjazdach tylko 4 razy. W tym sezonie ma już na swoim koncie 3 wyjazdowe zwycięstwa.

Prowadzenie przybliży do wygranej – Jeśli Lech w Warszawie jako pierwszy obejmie prowadzenie wtedy będzie miał spore szanse na zwycięstwo. W tym sezonie ligowym prowadził 1:0 łącznie 5 razy. Za każdym razem zwyciężał.

Nie stracić w pierwszej połowie – W tym sezonie ligowym Lech w drugich 45 minutach stracił raptem 3 gole z 13 ogółem. Dla odmiany do 40 minuty meczów przeciwnicy strzelili nam już 10 bramek.

Obie drużyny mało biegają – Kto dziś przebiegnie więcej kilometrów? Legia pokonuje średnio 108,84 km na mecz (15 wynik), natomiast Lech 108,86 km (14 rezultat w lidze).

Czołówka sprintów – Po 17:30 obie drużyny powinny przeprowadzić kilka szybkich akcji. Lechici wykonują średnio 99 sprintów w meczu (5. miejsce), a Legia 102 sprinty (2. lokata).

Oba zespoły w różnej formie – Lech ma obecnie serię 3 kolejnych zwycięstw (2 ligowych), natomiast Legia przegrała 2 ostatnie mecze w Ekstraklasie i jest 4 lokaty niżej od Kolejorza.

Jest szansa odskoczyć – Lech wyprzedzający Legię tylko o 1 punkt może dziś odskoczyć warszawianom jeśli oczywiście wygra. W razie zwycięstwa Kolejorz poprawiłby 5. miejsce, które obecnie zajmuje. 3 oczka to jedyny cel!

9 lat bez porażki – Lech ostatni raz przegrał po październikowej przerwie na kadrę w 2010 roku. Od tamtej pory Kolejorz zanotował bilans 4-4-0. 12 miesięcy temu poznaniacy po październikowej przerwie na kadrę ograli Koronę 2:1.

Muhar zagrożony – Zagrożony dzisiaj jest Karlo Muhar. Jeśli Chorwat obejrzy 4 żółtą kartkę wtedy nie zagra w następny piątek przeciwko Zagłębiu w Poznaniu.

Ma być komplet – Mecz Legia – Lech ma dziś obejrzeć nawet komplet około 30 tysięcy widzów. Ultrasi Legii zapowiedzieli oprawę na cały stadion. Kibiców Lecha w Warszawie także nie zabraknie.

Mecz obejrzy cała Polska – Dzisiejszy mecz pokaże na żywo Canal Plus Sport, Canal Plus 4K oraz przede wszystkim TVP 2. Spotkanie transmitowane w TVP sprawia, że Kolejorza w akcji obejrzą tysiące ludzi.

Musiał rozjemcą – Arbitrem po 17:30 będzie Tomasz Musiał z Krakowa. W tym sezonie sędziował mecz Legii z Rakowem 3:1 oraz Lecha z Jagiellonią 1:1.

Legia nadal faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa będą gospodarze. Średni kurs na wygraną Legii wynosi 2.25, na remis 3.50, natomiast na zwycięstwo Lecha 3.40. Kurs na Kolejorza jeszcze 3 dni temu wynosił aż 4.10, ale cały czas spada.