Rywal rezerw: Gryf Wejherowo

W sobotę, 26 października, o godzinie 15:00 zespół Lecha II Poznań czeka mecz za tzw. „6 punktów”. Rywalem Kolejorza w ten weekend będzie klub starszy od Lecha zajmujący obecnie przedostatnią pozycję w II-lidze. Poznaniacy nie wygrali żadnego z 6 ostatnich meczów przegrywając aż 5 razy przez co są zmuszeni poszukać na Kaszubach pełnej puli.Obecna lokata Gryfa jest trochę myląca, gdyż ekipa z Wejherowa ostatnio punktuje lepiej niż nasze rezerwy. Lecha II Poznań czeka w sobotę pojedynek z trudnym rywalem na bardzo ciekawym obiekcie. Stadionów położonych w takich miejscach nawet na świecie nie ma zbyt wiele.

Ogólny rys

WKS Gryf Wejherowo to jeden z najstarszych polskich klubów. Starszy klub od Lecha Poznań założony w 1921 roku nigdy w historii nie grał w Ekstraklasie przez lata błąkając się głównie po niższych polskich ligach. Sobotni przeciwnik rezerw nieprzerywanie od sezonu 2015/2016 występuje w II-lidze. Jego największym sukcesem jest 9. miejsce na tym szczeblu w rozgrywkach 2017/2018 oraz dojście do 1/4 finału Pucharu Polski w sezonie 2011/2012 w którym Gryf Wejherowo jako ówczesny III-ligowiec odpadł w ćwierćfinale z warszawską Legią. Wcześniej drużyna z województwa Pomorskiego wyeliminowała m.in. Koronę Kielce oraz Górnika Zabrze co było dużą sensacją. Piłkarze jednego z najbardziej rozpoznawalnych klubów z Kaszub występują na co dzień w „żółto-białych” barwach. WKS Gryf przed laty został założony pod nazwą TS Kaszubia mając sekcję nie tylko piłki nożnej.

Stadion na wzgórzu

Stadion Gryfa Wejherowo leży w ekstremalnym miejscu. W 1924 roku został zbudowany w lesie na Wzgórzu Wolności. Aby dotrzeć na jego obecne dwie trybuny w tym jedną zadaszoną trzeba pokonać ponad 100 schodów lub dojechać na samą górę krętą drogą samochodem. Obiekt posiada 2500 miejsc, ale tylko 939 jest siedzących. Ma on także sztuczne oświetlenie o standardowej mocy 1200 luxów. Warto dodać, że stadion Gryfa nie mieści się w Wejherowie tylko w lesie znajdującym się nieopodal. Na domowe mecze Gryfa przyjeżdża średnio 200 osób.

Fot: cwks-resovia.pl, nadmorski24.pl, trojmiasto.pl
null
null
null

Kadra i trener

Trenerem Gryfa Wejherowo od tego sezonu jest 39-letni Łukasz Kowalski pracujący wcześniej w KS Chwaszczyno oraz w KP Starogard Gdański. Kowalski to były obrońca m.in. Arki Gdynia, który w Ekstraklasie rozegrał 93 mecze zdobywając w nich 2 gole. Gryf na papierze nie imponuje i jego obecna pozycja w II-lidze nie jest większym zaskoczeniem. To młody zespół oparty głównie na zawodnikach ściągniętych głównie z okolicznych klubów w tym m.in. z rezerw Arki Gdynia. Łącznie 3 ekstraklasowe występy na swoim koncie mają Paweł Czychowski i Szymon Nowicki. Najbardziej rozpoznawalnym zawodnikiem sobotniego rywala rezerw jest 36-letni pomocnik Marcin Burkhardt. Były reprezentant Polski na szczeblu Ekstraklasy w barwach Legii, Amiki i Jagiellonii zaliczył 180 meczów zdobywając łącznie 3 krajowe puchary i 1 tytuł Mistrza Polski.

Jeden z outsiderów

Gryf Wejherowo to aktualnie jeden z dwóch outsiderów II-ligi. Legionovia Legionowo, którą Lech II Poznań już pokonał zgromadziła 8 punktów, a Gryf Wejherowo 9 oczek i do bezpiecznej lokaty traci 5 punktów. Ekipa z Kaszub zaliczyła dotąd bilans 2-3-9, gole: 11:23. Gryf pierwsze zwycięstwo w tym sezonie ligowym odniósł dopiero w 11 kolejce dnia 28 września pokonując Skrę Częstochowa 2:1. Następnie niespodziewanie wygrał w Rzeszowie ze Stalą, później znów przegrał, a tydzień temu zremisował w Krakowie z miejscową Garbarnią 1:1, dlatego forma wejherowian obecnie wcale nie jest taka zła. Najlepszym ligowym strzelcem drużyny, która z Pucharu Polski odpadła po pechowej porażce z Lechią Gdańsk 2:3 jest Mateusz Majewski (5 bramek).

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <