58 raz w tej fazie Pucharu

Już o 13:00 w odległym Rzeszowie rozpocznie się mecz 1/16 finału Pucharu Polski 2019/2020 z miejscową Resovią. Seniorski Lech Poznań pierwszy raz w historii zagra z tym klubem, który jest starszy od Kolejorza o 12 lat. Wielkopolanie w ostatnich 2 latach odpadli właśnie w II rundzie pucharu krajowego, teraz postarają się uniknąć kompromitacji, przejść II-ligowca i ze spokojem awansować do kolejnej fazy.Lech Poznań po raz pierwszy w 1/16 Pucharu Polski zagrał w 1952 ulegając wtedy Gryfowi Słupsk 0:1. Gracze Kolejorza pierwszy raz w swojej historii przeszli tę fazę rozgrywek 4 lata później. Wówczas lechici pokonali na wyjeździe bydgoskiego Zawiszę 3:1. Najsłabiej w 1/16 Pucharu Polski powiodło się „niebiesko-białym” w 1961 roku. Wtedy ekipa Kolejorza poległa w starciu ze Stalą i to w Rzeszowie aż 0:4, a 3 lata później poznaniacy doznali domowej klęski w 1/16 z warszawską Legią 2:4.

Dla naszych piłkarzy II runda Pucharu Polski nie była też szczęśliwa w 1968 roku, gdy Lech dał sobie wbić w dogrywce aż 3 bramki i został rozbity przez Zagłębie Wałbrzych 0:3. Równie źle było 24 miesiące temu w Szczecinie, kiedy Kolejorz poległ w Szczecinie aż 0:3. To jednak nic w porównaniu z tym, co wydarzyło się 26 lat temu. Wówczas 5-krotni zdobywcy pucharu krajowego skompromitowali się bardziej niż w 2009 i 2012 roku, kiedy to w 1/16 PP odpadli po rzutach karnych ze Stalą Stalowa Wola i po dogrywce z Olimpią Grudziądz. W sezonie 1993/1994 nasz klub w II rundzie Pucharu Polski wyeliminował mało komu znany i błąkający się obecnie po niższych ligach Górnik Pszów, który pokonał wówczas Lecha Poznań na własnym boisku 2:0.

Na szczęście prócz wpadek w 1/16 pucharu krajowego Kolejorz zaliczał w tej fazie również wiele spektakularnych zwycięstw dzięki którym m.in. zdobywał później Puchar Polski. Wysokich – 3, 4 bramkowych wygranych było więcej aniżeli wpadek w II rundzie pucharu krajowego. W dotychczasowej historii Lech Poznań potrafił rozgromić Polonię Warszawa, Piasta Gliwice, Lechię Zielona Góra, 6 lat temu w sierpniowym upale Termalicę Nieciecza czy nawet przed 3 laty Podbeskidzie Bielsko-Biała.

W 2016 roku Kolejorz prowadzony przez Jana Urbana ostatni raz w historii przebrnął 1/16 finału Pucharu Polski. W 2017 roku przegrał już wspomniany wyżej mecz z Pogonią w Szczecinie 0:3, a rok temu 30 października uległ w Częstochowie I-ligowemu wówczas zespołowi Rakowa 0:1 kończąc swój udział w rozgrywkach zdecydowanie zbyt szybko. Lech Poznań dziś 58 raz w historii wystąpi w 1/16 Pucharu Polski.Najwyższe zwycięstwa Lecha Poznań w 1/16 Pucharu Polski:

1963 – Stocznia Gdańsk 4:1
1981 – Stilon Gorzów 4:1
1984 – Lechia Zielona Góra 4:0
1985 – Victoria Jaworzno 4:1
1994 – Mławianka Mława 4:1
1995 – Polonia Warszawa 6:2
2004 – Arka Gdynia 4:1 (faza grupowa)
2004 – Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 5:0 (faza grupowa)
2005 – Okocimski Brzesko 4:1
2008 – Piast Gliwice 4:0
2011 – Chrobry Głogów 3:0
2013 – Termalica Nieciecza 4:0
2016 – Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:0

Najwyższe porażki Lecha Poznań w 1/16 Pucharu Polski:

1961 – Stal Rzeszów 0:4
1964 – Legia Warszawa 2:4
1968 – Zagłębie Wałbrzych 0:3 (po dogrywce)
2017 – Pogoń Szczecin 0:3

Największa kompromitacja Lecha Poznań w 1/16 Pucharu Polski:

1993 – Górnik Pszów 0:2

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <2 komentarze

  1. Max Gniezno pisze:

    Zarząd doprowadził do sytuacji, gdzie boimy się o wynik grając z drużyną z trzeciej ligi, która to nie ma nawet światła na stadionie. Śmiech przez łzy.

  2. Piknik pisze:

    To nie chodzi chyba o strach przed przeciwnikiem, a raczej o szacunek do rywala. Powiedzmy sobie szczerze jeśli Lech przegra to spotkanie no to jest to kolejny blamaż w historii naszego klubu w rozgrywkach PP. Ja rozumiem, że te rozgrywki żądzą się swoimi prawami, a potencjalne słabsze drużyny nastawiają się na silniejszych przeciwników i właściwe co roku w tych rozgrywkach dochodzi do niespodzianek. (Arka odpadła z Odrą Opole, Wisła z Błękitnymi Stargard a Śląsk 3 ligowym Widzewem)Ale od piłkarzy „Dumy Wielkopolski” oczekuje profesjonalizmu i jeśli drużyna pana Żurawia przegra ten mecz to chyba czas na poważne zmiany na paru stanowiskach w klubie. Resovia będzie chciała wykorzystać atut swojego boiska i fakt, że Lech jest w słabej formie. Jednak średniak ekstraklasy powinien sobie poradzić z klubem 2 ligi. Prawdopodobnie mecz będzie „brzydki” jednakże nie styl ewentualnego zwycięstwa będzie najważniejszy, tak jak informowała redakcja PP to najprostszy sposób zdobycia trofeum i walki w pucharach europejskich. A na razie szczęście nam sprzyja w losowaniach kolejnych rywali, którzy na papierze są dużo słabsi od Lecha, czas aby Kolejorz udowodnił to też na boisku.