Rywal rezerw: Bytovia Bytów

W niedzielę, 3 listopada, o godzinie 17:00 na głównym boisku akademii we Wronkach, rezerwy Lecha Poznań zmierzą się z Bytovią Bytów. Po zeszłotygodniowym zwycięstwie nad przedostatnim Gryfem Wejherowo ekipa Rafała Ulatowskiego złapała mały oddech. Pojutrze postara się wykorzystać zmęczenie rywala pucharową dogrywką z Cracovią i zdobyć chociaż jeden cenny punkt w walce o utrzymanie w II-lidze.Lech Poznań jeszcze nigdy nie miał styczności z Bytovią Bytów, która od kilku lat ma swoje miejsce na piłkarskiej mapie Polski. W zeszłym sezonie drużyna „Wilków” spadła z I-ligi chcąc jednak jak najszybciej powrócić na zaplecze Ekstraklasy.

Ogólny rys

Miejski Klub Sportowy Bytovia Bytów został założony w 1946 roku i przez lata błąkał się głównie po niższych polskich ligach. Jeszcze na początku XXI wieku o Bytovii z Bytowa nikt nie słyszał. 16 lat temu klub zaczęła jednak sponsorować firma Drutex dzięki której Bytovia stała się sławna w kraju. Z ligi okręgowej wspięła się do I-ligi wchodząc do niej po raz pierwszy w sezonie 2013/2014. Obecnie największym sukcesem „czarno-biało-czerwonych” jest zajęcie 8. pozycji na zapleczu Ekstraklasy w sezonie 2015/2016. W rozgrywkach 2016/2017 oraz 2017/2018 klub wspierany jeszcze wtedy przez Drutex docierał do 1/4 finału Pucharu Polski. Gracze Bytovii odpadali w tej fazie odpowiednio z Arką Gdynia i Legią Warszawa eliminując w drodze do ćwierćfinałów m.in. Zagłębie Lubin, Śląska Wrocław, Lechię Gdańsk czy Pogoń Szczecin. Wiosną rok temu z Bytovii wycofał się strategiczny sponsor firma Drutex dzięki której klub z Bytowa mógł zaistnieć w Polsce. Obecnie niedzielnego rywala Lecha II Poznań wspiera wiele małych lokalnych firm, a Drutex wspiera jedynie szkółkę juniorów.

Kadra i trener

Trenerem Bytovii jest obecnie Adrian Stawski. 41-letni szkoleniowiec posiadający licencję UEFA Pro od lat pracuje w klubie z Bytowa współpracując w przeszłości m.in. z Pawłem Janasem czy Tomaszem Kafarskim. Stawski samodzielnie prowadzi zespół od marca 2017 roku. Mimo spadku z I-ligi w zeszłych rozgrywkach utrzymał posadę pierwszego trenera próbując teraz wrócić z Bytovią na zaplecze Ekstraklasy.

Sam zespół z Bytowa to mieszanka rutyny z młodością. Bramkarzem jest 37-letni Jakub Kapsa (dawniej choćby Lechia czy Wisła Płock), a o sile defensywnej stanowi 35-letni Deleu (kiedyś m.in. Cracovia czy Lechia) oraz 37-letni Krzysztof Bąk (w przeszłości np. Polonia i Lechia). Doświadczenia nie brakuje również w drugiej linii w której prym wiedzie 31-letni Daniel Feruga grający dawniej m.in. w Ruchu Chorzów. Z drugiej strony atak oparty jest na młodym 19-letnim Karolu Czubaku, który przed tym sezonem trafił do Bytovii Bytów z Jantaru Ustka zdobywając na 3 froncie w naszym kraju już 8 goli.

Nierówny kandydat do awansu

Bytovia Bytów po spadku z I-ligi jest jednym z kandydatów do awansu w tym sezonie i tym samym do powrotu na zaplecze Ekstraklasy. Podopieczni Adriana Stawskiego od początku rozgrywek grają jednak w kratkę przeplatając lepsze mecze z gorszymi. Między 5 a 8 kolejką bytowianie nie wygrali ani razu przegrywając jeszcze u siebie ze słabą Pogonią Siedlce aż 1:3. Bytovia wpadek ze słabymi w II-lidze miała więcej przegrywając także w Częstochowie ze Skrą czy remisując na wyjeździe z ostatnią Legionovią Legionowo.

Najbliższy rywal rezerw pecha miał w tygodniu odpadając z Pucharu Polski. Bytovia aż 2 razy prowadziła z Cracovią. Przy stanie 2:1 straciła gola w 88 minucie gry doprowadzając do dogrywki. W niej drużyna z Bytowa straciła 3 gola już w doliczonym czasie dogrywki odpadając tym samym z rozgrywek o krajowy puchar. Po 15 kolejkach II-ligi gracze Stawskiego z 25 punktami na swoim koncie i bilansem 7-4-4, gole: 26:22 są na barażowym 6. miejscu w tabeli. Najlepszym ligowym strzelcem niedzielnego przeciwnika rezerw z 8 bramkami jest Karol Czubak.

Informacja biletowa Lech II – Bytovia

Bilet normalny na mecz Lech II – Bytovia kosztuje 10 zł. Wejściówkę na sektory C, D lub E znajdujące się od ulicy Rzecińskiej można kupić w klubowym systemie biletowym, przez aplikację LechBilety lub godzinę przed rozpoczęciem spotkania w kasie biletowej, która jest usytuowana nieopodal wejść na wyżej wspomniane sektory. Dzieci poniżej 13 lat na stadion we Wronkach wejdą za darmo, jednak muszą mieć przy sobie bilet, by okazać go przy bramce.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <