Zacięte jesienne rywalizacje w II-lidze

Tydzień temu końca dobiegła bardzo interesująca, zacięta i długa runda jesienna w II-lidze składająca się łącznie z 20 kolejek. Po rozegraniu aż 20 serii spotkań jest co podsumowywać, opisywać czy analizować. W ostatnich miesiącach regularnie przyglądaliśmy się zmaganiom na 3 froncie w naszym kraju w tym postawie rezerw Lecha Poznań, które nie mają za sobą udanej jesieni.Pierwsza runda Lecha II

Lech II Poznań w zakończonej niespełna tydzień temu rundzie jesiennej II-ligi 2019/2020 nie odstawał od stawki. Toczył za to wyrównane boje z czołówką, jednak jego zdobycz punktowa mogła być trochę lepsza. W 20 kolejkach podopieczni Rafała Ulatowskiego wywalczyli 24 punkty notując bilans 6-6-8, gole: 24:28. Były mecze w których zawodnicy z pierwszego zespołu zaniżali poziom gubiąc choćby 2 oczka w starciu z Olimpią Elbląg, ale były także spotkania w których właśnie rezerwowi z pierwszej drużyny bardzo pomagali Lechowi II Poznań w wywalczaniu choćby remisu. Jesienią Kolejorz rozegrał u siebie 2 mecze mniej niż na wyjazdach. Zmagania drugiej ekipy Lecha w II-lidze podsumujemy szerzej w osobnych artykułach.

Widzew nie zawiódł

Patrząc na skład zdecydowanym faworytem do wygrania II-ligi był, jest i będzie Widzew Łódź. Zasłużony dla polskiej piłki klub mimo początkowych problemów zajął 1. miejsce w rundzie jesiennej. RTS zaliczył bilans 13-4-3, gole: 44:16 wywalczając w 20 spotkaniach 43 punkty. Podopieczni Marcina Kaczmarka wygrali najwięcej meczów, najwięcej goli strzelili i najmniej bramek stracili. Widzew siłę kadrową przełożył na boisko wywiązując się z roli faworyta.

Mocna pierwsza czwórka

Pierwsza czwórka po rundzie jesiennej odstaje nieco od reszty stawki. Widzew zgromadził 43 punkty, Górnik Łęczna 42, GKS Katowice 40 a rewelacyjna Resovia Rzeszów wywalczyła 38 oczek. Między czwartą Resovią, która pod koniec jesieni wpadła w mały dołek a szóstą Stal Rzeszów jest aż 8 punktów różnicy. Wiele wskazuje, że wiosną 2 z 4 wymienionych wyżej ekip awansują do I-ligi, natomiast pozostałe 2 zespoły, które w tej chwili są w czołówce powalczą w barażach. W rundzie jesiennej szczególnie Widzew, GKS oraz Resovia wyróżniały się ofensywną grą. Bardziej efektywnie grał Górnik, który przegrał najmniej spotkań (raptem 2 mecze).

Największe rozczarowania

Jesienią sporym rozczarowaniem była szczególnie na początku sezonu postawa dopiero dziesiątej Elany Toruń oraz jedenastej Garbarnii Kraków, która będąc spadkowiczem z I-ligi swego czasu znajdowała się w dużym kryzysie. Największym rozczarowaniem i tak jest dopiero 15. miejsce Stali Stalowa Wola. „Stalówka” znajdująca się obecnie w strefie spadkowej przez brak stadionu większość meczów minionej jesieni musiała rozgrywać na wyjazdach co na pewno miało duży wpływ na bardzo rozczarowujące wyniki. Wiosną wszystko się zmieni. Nowy obiekt w Stalowej Woli będzie już otwarty, Stal większość spotkań rozegra u siebie, dlatego spadek tego klubu do III-ligi wydaje się być wykluczony.

7 miejsc, 7 punktów

Po rundzie jesiennej między 9 a 16 zespołem w tabeli jest raptem 5 punktów różnicy. 2 ekipy z 8 zagrożonych w tej chwili drużyn spadną do III-ligi, a wśród zespołów poważnie zagrożonych spadkiem jest Lech II Poznań. Nasze rezerwy mają raptem 2 oczka przewagi nad strefą spadkową. Lecha II Poznań czeka wiosną trudna walka o utrzymanie, która może zakończyć się niepowodzeniem jeśli Kolejorz będzie gubił punkty szczególnie grając u siebie. Tylko 5 punktów różnicy między 9 a 16. miejscem pokazuje, jak bardzo wyrównaną ligą jest II-liga w której od wynikach poszczególnych ekip często decyduje dyspozycja dnia bądź indywidualne błędy.

9. Znicz Pruszków 27
10. Elana Toruń 26
11. Garbarnia Kraków 25
12. Górnik Polkowice 24
13. Lech II Poznań 24
14. Pogoń Siedlce 24

15. Stal Stalowa Wola 22
16. Skra Częstochowa 22

Dwóch wyraźnie odstaje

Po rundzie jesiennej zdecydowanie odstają drużyny Gryfa Wejherowo i beniaminka Legionovii Legionowo. Po 20. kolejkach spadek tych ekip wydaje się być niemal przesądzony. Wiosną musiałby wydarzyć się prawdziwy cud, aby któryś z tych klubów zdołał uniknąć degradacji. Po 20 kolejkach ostatni Gryf traci do bezpiecznej lokaty aż 14 punktów podczas gdy Legionovia 12 oczek. Obie te drużyny oprócz oczywiście wzmocnień zimą potrzebują wiosną zwycięskich serii, żeby w ogóle marzyć o utrzymaniu.

Naj, Naj, Naj

Jesienią nie było klubu, który nie wygrałby u siebie czy na wyjeździe. Najmniej zwycięstw zaliczył Gryf (2) a najwięcej Widzew (13). Najmniej porażek poniósł Górnik (2) a najwięcej Legionovia z Gryfem (po 14 w 20 meczach). Widzew zdobył najwięcej goli (44) przy zaledwie 14 bramkach Gryfa. Najlepszą obroną po jesiennej może poszczyć się Widzew, który stracił tylko 16 bramek. Dla odmian ostatni Gryf dał sobie wbić aż 41 goli. Liderem klasyfikacji strzelców z 15 trafieniami jest Marcin Robak z Widzewa.

Liga wróci wiosną

W rundzie wiosennej 2019/2020 piłkarskiej II-ligi odbędzie się tylko 14 kolejek. Piłkarska wiosna na 3 froncie w naszym kraju ruszy na przełomie lutego i marca 2020 a zakończy się 31 maja. Do I-ligi awansują 2 najlepsze kluby, drużyny z miejsc 3-6 powalczą w barażach, a zespoły od 15 do 18. lokaty spadną do III-ligi. Kolejorz na inaugurację wiosny zmierzy się we Wronkach z najlepszym beniaminkiem po rundzie jesiennej – Stalą Rzeszów.Tabela po 20. kolejce II-ligi 2019/2020 (po rundzie jesiennej)

1. Widzew Łódź 43 pkt.
2. Górnik Łęczna 42

3. GKS Katowice 40
4. Resovia Rzeszów 38
5. Olimpia Elbląg 32
6. Stal Rzeszów 30

7. Bytovia Bytów 29
8. Błękitni Stargard 29
9. Znicz Pruszków 27
10. Elana Toruń 26
11. Garbarnia Kraków 25
12. Górnik Polkowice 24
13. Lech II Poznań 24
14. Pogoń Siedlce 24

15. Stal Stalowa Wola 22
16. Skra Częstochowa 22
17. Legionovia Legionowo 12
18. Gryf Wejherowo 10

Skróty i gole z poprzedniej 20. kolejki II-ligi. Od 04:01 skrót z meczu Skra Częstochowa – Lech II Poznań 0:0

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <