Dobra ścieżka

20 czerwca miną 2 lata od kiedy Lech Poznań zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów Starszych sięgając po niego po raz 3 w historii i odzyskując go po 23 latach przerwy. Wtedy swój wkład w tamto dość niespodziewane, ale w pełni zasłużone mistrzostwo miało aż 38 różnych piłkarzy. Jak się okazało klubowa ścieżka rozwoju dla tych zawodników była dobra. Wielu nie przepadło jak gracze wielu innych klubów sięgających po tytuły.

W ostatnich latach Lech Poznań wiódł prym głownie w Mistrzostwach Polski do lat 17. W sezonie 2017/2018 nasz klub niespodziewanie sięgnął po tytuł w kategorii jeszcze wtedy do lat 19 wygrywając zmagania Centralnej Ligi Juniorów Starszych. Jak pokazuje teraźniejszość trenerzy, a konkretnie Krzysztof Kołodziej, który nie pracuje już w naszym klubie zbudował wówczas naprawdę mocną drużynę. Grało w niej wielu juniorów, którzy nie przepadli w piłce seniorskiej. Wręcz przeciwnie – zawodnicy, którzy wiosną przed 2 laty po wygraniu swojej grupy CLJ, pokonaniu w półfinale Legii i w finale Cracovii w dwumeczu aż 4:0 coraz lepiej radzą sobie na polskich boiskach występując już nawet na szczeblu Ekstraklasy.Wielu w rezerwach

Bardzo wielu Mistrzów Polski U-19 2018 występuje obecnie na szczeblu II-ligi wywalczając niedawno awans. W rezerwach Lecha Poznań gra choćby Karol Smajdor, Jakub Białczyk, Michał Zimmer, Bartłomiej Burman, Kacper Andrzejewski, Kacper Janiak, Jakub Karbownik, Eryk Kryg, Arkadiusz Kaczmarek, Hubert Sobol, Bartosz Bartkowiak, Filip Szymczak czy Paweł Tupaj. Jesienią spory wpływ na postawę rezerw mieli wspomnieni już Andrzejewski, Szymczak, Bartkowiak, Tupaj, Smajdor czy Karbownik.

Feta Mistrzów Polski U-19 2017/2018
null
null

Paru w innych klubach

Kilku Lechowych mistrzów sprzed 2 lat aktualnie przebija się w piłce seniorskiej zbierając bezcenne doświadczenie m.in. po to, aby za jakiś czas być może nawet powrócić na Bułgarską z wypożyczenia. W GKS-ie Katowice walczącym o awans do I-ligi jesienią podstawowym bramkarzem był Bartosz Mrozek. Jeszcze wyżej, bo już w I-lidze w barwach GKS-u Jastrzębie gra wypożyczony środkowy pomocnik Łukasz Norkowski. W tym samym klubie występuje sprzedany latem Marek Mróz, którym interesują się już ekstraklasowe drużyny. Nie można zapominać także o Marcinie Grabowskim grającym jeszcze jesienią w Wiśle Kraków czy o Oskarze Nowaku, który tej zimą trafił z Błękitnych Stargard do I-ligowych Wigier Suwałki. Swoje epizody w mistrzowskiej drużynie mieli też Łukasz Bejger (teraz Manchester United) oraz Szymon Czyż (aktualnie Lazio Rzym). Ważną postacią Lecha U-19 z sezonu 2017/2018 był za to Wiktor Pleśnierowicz, który wciąż jest formalnie zawodnikiem Kolejorza tylko wypożyczonym do AS Roma z prawem pierwokupu przez Włochów.

Mistrzowska drużyna Lecha Poznań z CLJ 2017/2018
null

Byli tacy, którzy zniknęli

Nie wszyscy z grona 38 mistrzów kraju do lat 19 sprzed prawie 2 lat dają sobie radę w piłce seniorskiej. Na przykład Bartosz Przybysz przez ostatnie pół roku nigdzie nie grał, a inny bramkarz Łukasz Benedykciński jesienią był raptem w Lubuszaninie Trzcianka. Gdzieś przepadł Łukasz Adamczak, Szymon Zalewski, który bardzo fajnie pokazał się w finałach z Cracovią na prawej obronie, Aleksander Theus, Jan Klimek, Patryk Rząsa, Jakub Borowiak, Mateusz Bieniek czy Sebastian Jarosz, który jesienią był co prawda w kadrze Stomilu Olsztyn, lecz nie zagrał w żadnym spotkaniu.

Wyżej wspomnieni wciąż młodzi, często 20-letni zawodnicy przeważnie grają jeszcze w piłkę, lecz w swoich klubach z niższych polskich lig obecnie nie mają pewnej pozycji. Chyba nie tak swoje kariery wyobrażali sobie jeszcze Jakub Draszczyk oraz Marcin Maćkowiak. Ten pierwszy był jesienią tylko zmiennikiem w Polonii Środa Wielkopolska, natomiast drugi zaliczył 9 spotkań w tej samej grupie III-ligi w barwach Jaroty Jarocin. Ze względu na wiek cały czas wszyscy ci piłkarze mogą jeszcze w przyszłości zaistnieć w seniorach na szczeblu centralnym.

null

Oni już są w seniorach

Z mistrzowskiej drużyny juniorów starszych 2017/2018 jest kilku piłkarzy, którzy są już w seniorskim Lechu. To Michał Skóraś (wówczas 18 meczów i 5 goli) oraz Mateusz Skrzypczak (25 spotkań, 3 bramki). Pod okiem Dariusza Żurawia znajdują się też inni młodzi, którzy przed 2 laty mieli akurat nieco mniejszy wpływ na wywalczenie Mistrzostwa Polski. Filip Marchwiński rozegrał w tamtych rozgrywkach 9 meczów w CLJ 2017/2018, Jakub Kamiński 5 spotkań, a Filip Szymczak 4 mecze. Ten ostatni piłkarz nie doczekał się jeszcze debiutu w Ekstraklasie notując jedynie 1 występ w Pucharze Polski.

Mistrzowie Polski U-19 sprzed dwóch lat będący teraz w seniorskim Lechu – Marchwiński, Szymczak i Kamiński
null1/2 CLJ 2017/2018 (1 mecz)
Lech Poznań – Legia Warszawa 1:2 (1:1)
Bramki: 11.Sobol – 33.Bondarenko 72.Zjawiński
Asysty: 1:0 – Marchwiński
Żółte kartki: Norkowski, Bieniek – Orlik, Matuszewski, Szwed
Widzów: ok. 300
Skład Lecha: Mrozek – Zalewski (82.Bieniek), Pleśnierowicz, Skrzypczak, Zimmer – Norkowski, Bartkowiak (46.Kryg, 84.Szymczak), Marchwiński (70.Andrzejewski) – Skóraś, Sobol, Tupaj.

1/2 CLJ 2017/2018 (rewanż)
Legia Warszawa – Lech Poznań 2:5 (1:2)
Bramki: 8.Góral 63.Olejarka – k. – 13 i 85.Skóraś 36.Karbownik 68.Sobol 80.Tupaj
Asysty: 1:1 – Zalewski, 2:1 – Sobol, 3:2 – bez asysty, 4:2 – bez asysty, 5:2 – Tupaj
Żółte kartki: Neuman, Olejarka – Kryg, Pleśnierowicz, Zalewski
Czerwona kartka: 76 min. – Olejarka (za drugą żółtą)
Widzów: 470
Skład Lecha: Mrozek – Zalewski (84.Smajdor), Skrzypczak, Pleśnierowicz, Zimmer – Norkowski (84.Norkowski), Karbownik (46.Tupaj), Kryg – Skóraś, Sobol, Marchwiński.

Finał CLJ U-19 2017/2018 (1 mecz)
Cracovia Kraków – Lech Poznań 0:2 (0:0)
Bramki: 55.Sobol 80.Norkowski
Żółte kartki: Pleśnierowicz, Theus
Widzów: ok. 500
Skład Lecha: Mrozek – Zalewski (46.Theus), Skrzypczak, Pleśnierowicz, Zimmer – Norkowski, Kryg (10.Bartkowiak), Marchwiński (53.Mróz, 81.Maćkowiak) – Skóraś, Sobol, Tupaj.

Lech Poznań – Cracovia Kraków 2:0 (1:0)
Bramki: 41.Pleśnierowicz – k. 53.Sobol
Asysty: 1:0 – bez asysty, 2:0 – Bartkowiak
Żółte kartki: Kanach, Krzempek, Kajpust
Czerwona kartka: 87 min. – Kajpust (za drugą żółtą)
Widzów: ok. 400
Skład Lecha: Mrozek – Zalewski, Skrzypczak, Pleśnierowicz (70.Maćkowiak), Zimmer – Norkowski, Kryg (77.Andrzejewski), Bartkowiak – Skóraś, Sobol (81.Szymczak), Tupaj (58.Kamiński).

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. inowroclawianin pisze:

    Czyli szkolenie nie jest najgorsze, choć oczywiście może być jeszcze lepsze. Problem w tym, że ci zawodnicy są zbyt szybko sprzedawani i zbyt tanio, bez sukcesów w pierwszej drużynie. Fajnie gdyby to się zmieniło, ale to już wina zarządu, który nie buduje silnej kadry będącej w stanie co roku grać minimum w fazie grupowej LE/LM. Wtedy można by tych chłopaków drożej sprzedawać i kupować coraz droższych zawodników. Tak powinien ten rozwój wyglądać. A oni się kopią po czołach w tej buraczanej lidze. Co się stało z tym trenerem Kołodziejem? I wtedy przykładowo, sprzedajemy chłopaka za 10 mln, a w jego miejsce sprowadzamy gościa na tym samym poziomie za 1-2 miliony. Tylko, że wtedy scauting też musi być lepszy.