Od 17:2 do 0:6 z Legią Poznań

Jutro drugi raz w historii, drugi raz z rzędu i drugi raz u siebie Lech Poznań zagra dnia 8 lutego. 12 miesięcy temu inauguracja wiosny wypadła fatalnie. Kolejorz prowadząc 1:0 po słabej grze uległ przy Bułgarskiej ekipie Zagłębia Lubin 1:2. W obecnej sytuacji wypada wierzyć, że tym razem dokładnie po roku wynik będzie odwrotny.Dwie ostatnie inauguracje wiosny bez wygranej

Nie tylko wspomniana wyżej zeszłoroczna inauguracja wiosny wypadła źle. Przed 2 laty poznaniacy także nie wygrali w pierwszej wiosennej serii spotkań. W lutym 2018 Lech Poznań po bardzo słabej grze raptem zremisował z Arką w Gdyni wynikiem 0:0. Kolejorz 11 lutego 2018 roku oddał tylko 1 celny strzał autorstwa Emira Dilavera, który w II połowie wykorzystał zamieszane w polu karnym po stałym fragmencie gry.

Lech – Zagłębie 1:2

Arka – Lech 0:0

Wcześniej było lepiej i rekordowo

Kolejorz ostatni raz wygrał na inaugurację wiosny w 2017 roku. Wówczas Lech pokonał Termalikę Nieciecza 3:0 po 3 rzutach karnych. Jeszcze wcześniej poznaniacy dnia 14 lutego 2016 wygrali z Termaliką Nieciecza 5:2 (fragment na zdjęciu) co było najwyższym domowym zwycięstwem Kolejorza na inaugurację ligowej wiosny u siebie od 1949 roku. W blisko 98-letniej historii naszego klubu było łącznie 13 meczów w których poznaniacy zwyciężali na inaugurację ligowej wiosny minimum 3 bramkami. Były to spotkania na różnych frontach a w aż 10 z nich lechici byli gospodarzami.

Lech – Termalica 3:0

Lech – Termalica 5:2

Prawdziwy rekordy w niepamiętnych latach

Wiele, wiele sezonów temu, których już nikt nie pamięta Lech na start wiosny notował imponujące rezultaty. Głównie w latach 20, 30 i 40-tych wiosenne inauguracje w wykonaniu poznaniaków były też inauguracjami sezonu, bowiem dawniej liga toczyła się w Polsce systemem wiosna-jesień. Najbardziej okazałe zwycięstwo dzisiejszego Kolejorza w pierwszym wiosennym i ligowym spotkaniu miało miejsce w 1931 roku w B-klasie. Wtedy obecny Lech pokonał Spartę Oborniki aż 17:2.

Ekstraklasowy rekord w historycznym sezonie

Najwyższe w historii ekstraklasowe zwycięstwo poznaniaków na inaugurację wiosny miało miejsce w sezonie 1949 w którym Lech po raz pierwszy w swojej historii uplasował się na podium Ekstraklasy zajmując 3. miejsce i wywalczając brązowe medale. Wtedy ówczesny ZZK Poznań ograł AKS Chorzów 7:3, a na boisku błyszczał słynny tercet ABC, czyli Anioła, Białas, Czapczyk.

Świeża historia

Kibice Lecha Poznań oprócz wspomnianych już 2 okazałych wygranych na inaugurację wiosny z Termaliką 3:0 i 5:2 powinni pamiętać także parę innych, świetnych inauguracjach wiosen w ostatnich sezonach. Choćby w 2013 roku „niebiesko-biali” zlali w lutym na Cichej chorzowski Ruch 4:0. Jeszcze wcześniej w 2010 roku Lech ograł na wyjeździe warszawską Polonię 3:0 sięgając parę miesięcy później po tytuł Mistrza Polski.

Polonia – Lech 0:3 w 2010 roku

Nie zawsze było pewnie, wysoko i okazale

W dotychczasowej historii naszego klubu nie brakowało spotkań na inaugurację wiosny w których Lech Poznań wysoko przegrywał. 2-krotnie poległ wynikiem 1:5 i to na wyjeździe. Najwyższa porażka naszej drużyny na początek rundy wiosennej miała miejsce w 1935 roku. Wówczas obecny Lech Poznań został zlany na własnym boisku przez znacznie lepszą wtedy Legię Poznań aż 0:6. Od 1962 roku, kiedy Kolejorz poległ z Polonią Bytom na Śląsku 1:5 nie było żadnej ligowej konfrontacji na inaugurację rundy wiosennej w której „niebiesko-biali” przegraliby więcej niż 3 bramkami.Najlepsze Lechowe inauguracje ligowej wiosny:

2017, Lech Poznań – Termalica Nieciecza 3:0
2016, Lech Poznań – Termalica Nieciecza 5:2
2013, Ruch Chorzów – Lech Poznań 0:4
2010, Polonia Warszawa – Lech Poznań 0:3
1979, Lech Poznań – Gwardia Warszawa 3:0
1967, Lech Poznań – Błękitni Stargard Szczeciński 3:0 (III-liga)
1965, Lech Poznań – Sokół Piła 3:0 (III-liga)
1958, Lech Poznań – Górnik Wałbrzych 3:0 (II-liga)
1949, Lech Poznań – AKS Chorzów 7:3
1946, Lech Poznań – Unia Swarzędz 10:1 (A-klasa)
1931, Lech Poznań – Sparta Oborniki 17:2 (B-klasa)
1926, Unia Swarzędz – Lech Poznań 2:8 (C-klasa)
1925, Lech Poznań – Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 3:0 (C-klasa)

Najgorsze Lechowe inauguracje ligowej wiosny:

1962, Polonia Bytom – Lech Poznań 5:1
1950, Garbarnia Kraków – Lech Poznań 4:1
1935, Lech Poznań – Legia Poznań 0:6 (A-klasa)
1933, Ostrovia Ostrów Wlkp. – Lech Poznań 5:0 (A-klasa)
1929, Sokół Leszno – Lech Poznań 5:1 (B-klasa)

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. Siodmy majster pisze:

    Hmmmmm , Legia Poznań ? Mam nadzieję iż nigdy się nie dowiem , że był sobie kiedyś klub … Lech Warszawa. To już kuźwa lepiej jakby się okazało , że to Indianie z plemion Potawatomi i Wappinger wygrali bitwę pod Grunwaldem ;)))