Historia: Przerwany sezon 1939

Przerwanie sezonu 2019/2020 wielu kibicom interesującym się historią polskiej ligi przypomniało rozgrywki 1939. Ówczesna I-liga a dzisiejsza Ekstraklasa została przerwana mniej więcej w połowie sezonu i nigdy nie została dokończona. Dopiero po prawie 10 latach polscy ligowcy mogli wrócić na boiska i rozpocząć na nowo rywalizację o tytuł Mistrza Polski.Sezon 1939 ówczesnej I-ligi był 13 rozgrywkami o tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej. Po rozegraniu 62 z 90 meczów gra o zwycięstwo w dzisiejszej Ekstraklasie została przerwana i ten sezon nigdy nie został wznowiony. Ostatni mecz sezonu 1939 odbył się 20 sierpnia. Kilka dni później Polska w towarzyskim meczu międzynarodowym pokonała jeszcze Węgry wynikiem 4:2, a dnia 1 września 1939 rozgrywki w naszym kraju zostały zawieszone. Powodem był wybuch II wojny światowej i napaść Niemców na Polskę.

W tabeli dnia 1 września 1939 roku dzisiejszy Ruch Chorzów wyprzedzał Wisłę Kraków, Pogoń Lwów, AKS Chorzów, Wartę Poznań, Cracovię, Polonię Warszawa, Garbarnię Kraków, Warszawiankę Warszawa i nieistniejący już Union-Touring Łódź. Według zasad z ówczesnej Ekstraklasy składającej się z 10 zespołów miała spaść ta ostatnia drużyna, a do I-ligi wejść 3 nowe kluby. Przed zawieszeniem rozgrywek 1939 zdążono rozegrać 62 mecze z 90 spotkań.

Liderem w zestawieniu przed wybuchem II wojny był Ruch Chorzów z bilansem 8-2-4, 50:23. „Niebiescy” o 2 oczka wyprzedzali wtedy Wisłę Kraków oraz Pogoń Lwów. W tamtym sezonie 1939 tytuł Mistrza Polski nie został przyznany. Była to słuszna decyzja, a tym bardziej, że Wisła miała wówczas 2 mecze rozegrane mniej od Ruchu podczas gdy Pogoń 1 spotkanie mniej. Tym samym w razie wznowienia rozgrywek tabela I-ligi mogłaby wyglądać zupełnie inaczej i wcale nie byłoby powiedziane, że to chorzowianie sięgną po tytuł.

Do teraz oficjalną tabelą sezonu 1939 jest ta na dzień 1 września 1939. W tamtym niedokończonym sezonie Ekstraklasy królem strzelców z 26 golami został napastnik Ruchu Chorzów, Ernest Wilimowski. Do snajpera „Niebieskich” do dziś należy jeden z rekordów ustawiony w tamtym sezonie, którym jest strzelenie aż 10 bramek w jednym i tym samym meczu. Przerwanie sezonu 2019/2020 już napędziło niektóre osoby na Górnym Śląsku do działania.

Niedawno jeden z kibiców Ruchów wysłał do Zbigniewa Bońka pismo w którym domaga się przyznania chorzowianom tytułu Mistrza Polski 1939 co wydaje się być jednak mało prawdopodobne. A gdzie w 81 odcinku działu „Historia” na KKSLECH.com mowa o Lechu Poznań? Nasz Kolejorz występujący w sezonie 1938/1939 pod nazwą KPW Poznań zajął. 2 lokatę w lidze okręgowej notując bilans 10-1-1, gole: 48:12.

Po zakończeniu działań wojennych gra o tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej została wznowiona w sezonie 1948. Był to również historyczny, pierwszy sezon Lecha Poznań na szczeblu dzisiejszej Ekstraklasy w którym Kolejorz zajął wysoką 6. lokatę.

>> Dział „Historia” na KKSLECH.com

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <