Wydatki polskich klubów na zimowe transfery

Zimą 2020 wydatki ekstraklasowych klubów na transfery były podobne jak pół roku wcześniej latem 2019. To akurat dobra wiadomość, choć wydane pieniądze na nowych piłkarzy nawet na tle średniaków z Europy Środkowej czy Wschodniej szału nie robiły. Rodzime kluby cały czas zaciskają pasa ostrożnie działając na rynku transferowym.Latem 2019 co najmniej kilkadziesiąt tysięcy euro na zakup przynajmniej jednego zawodnika wydało 11 różnych klubów PKO Ekstraklasy podczas gdy teraz zimą było to 10 klubów. W sezonie 2019/2020 żadnego gotówkowego transferu nie przeprowadziła Wisła Kraków, Zagłębie Lubin oraz Korona Kielce. Te kluby co prawda kontraktowały piłkarzy, ale tylko z tzw. „wolnego transferu” bądź w ramach wypożyczenia.

Zimą najwięcej na zawodników wydała Legia Warszawa (2 mln euro). 1,2 mln euro na zakup Tiru i Puljicia przeznaczyła Jagiellonia, natomiast Piast kupił Vidę za 500 tysięcy euro. Z kolei Lech, Lechia, Pogoń oraz Arka wyłożyły minionej zimy na transfery lub transfer jednego zawodnika po 400 tysięcy euro. Kolejorz mniej więcej tyle zapłacił za Daniego Ramireza dostając i tak więcej (750 tysięcy euro) za sprzedaż Darko Jevticia oraz Dawida Kurminowskiego, który został wykupiony przez Zilinę.

Zimą klubem, który wydały więcej niż zarobił był Piast, Lechia, Arka, Cracovia i Raków. Pozostałe mogły pozwolić sobie na zimowe wydatki transferowe dzięki ruchom wychodzącym. Choćby Jagiellonia z Pogonią na sprzedaży swoich napastników zyskały razem ponad 8 milionów euro, a Legia za sprzedanie aż 3 piłkarzy w tym Radosława Majeckiego, który do Francji trafi dopiero latem 2020 dostała łącznie 11 mln euro.

W zimowym okienku transferowym 2020 większość klubów przeznaczyło pieniądze na zakup przede wszystkim zagranicznych piłkarzy. Niewiele było transferów z niższych lig, ekstraklasowicze starali się możliwie jak najlepiej wzmacniać swoje zespoły poprzez kontraktowanie zawodników dotąd rezerwowych w lepszych ligach lub piłkarzy z ciekawym cv z lig zbliżonych poziomem do PKO Ekstraklasy.Sumy wydane przez kluby PKO Ekstraklasy 2019/2020 na zakup piłkarzy zimą 2020:

* – Nie są wliczone premie managerskie. Kwoty są podane w przybliżeniu

2 mln euro – Legia Warszawa
1,2 mln euro – Jagiellonia Białystok
500 tys. euro – Piast Gliwice
400 tys. euro – Lech Poznań
400 tys. euro – Lechia Gdańsk
400 tys. euro – Pogoń Szczecin
400 tys. euro – Arka Gdynia
300 tys. euro – Cracovia Kraków
100 tys. euro – Raków Częstochowa
100 tys. euro – ŁKS Łódź
0 tys. euro – Śląsk Wrocław
0 tys. euro – Zagłębie Lubin
0 tys. euro – Górnik Zabrze
0 tys. euro – Wisła Kraków
0 tys. euro – Korona Kielce
0 tys. euro – Wisła Płock

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <Dodaj komentarz